Menu
oBěhání.cz
Hubnutí a běhání

Běhám a přibírám. 7 možných příčin vašich kil navíc

Jak je možné, že běhám a přibírám? Pokud si pokládáte stejnou otázku, nejspíš děláte něco špatně. Prověřte, jestli není na vině některý z následujících bodů – zabijáků úspěšného pálení tuků.

Opravdu se během hubne? Ano, běháním zrychlíte metabolismus a pálíte tuky. Jenže, záleží také na tom, jak běháte, a co děláte po běhu. Stěžejním faktorem hubnutí při běhání je i správná výživa.

Běhám a přibírám – 7 možných příčin

Pokud jste si zvolili běh jako svého pomocníka pro ztrátu nadbytečných kil, je to v pořádku. Jen se nemůžete spoléhat pouze na běh samotný.

Začínající i pokročilí běžci se často dopouští typických chyb, kvůli kterým se ručička váhy hýbe směrem doprava, i když by tomu mělo být naopak.

1. Jednotvárný trénink = běhám a přibírám

Pokud běháte stále na stejném místě, ve stejném tempu a po stejnou dobu, vaše tělo si za chvíli na trénink zvykne, a přestane reagovat úbytkem hmotnosti. Vyzkoušejte naše tipy na trénink pro hubnutí, nebo vyzkoušejte intervalové tréninky, které jsou skvělé na hubnutí i na rozvoj vytrvalosti.

2. Podcenění posilování = běhám a přibírám

Běh sám o sobě neformuje horní polovinu těla a tzv. core (jádro), tedy střední část těla. Tu musíte posílit speciálními cviky. Nemusíte kvůli tomu hned běžet do posilovny, cviky na zpevnění středu těla můžete provádět v klidu doma – vyzkoušejte prvky z pilates a jógy podle videí na Youtube od jedné z nejlepších světových fitness trenérek, Jillian Michaels.

K posilování vám denně bude stačit třeba jen 15minut a požadovaný efekt se dostaví během pár měsíců. Rozhodně na posilování středu těla nezapomínejte.

3. Běhám, tak potřebuji sacharidy = běhám a přibírám

Správně. Pokud pravidelně sportujete, je potřeba tělu dodávat sacharidy. Ty ale musí být kvalitní. Tedy, pokud běháte a zároveň máte potíže s přibíráním, omezte jednoduché sacharidy, jako bílé pečivo, těstoviny a rýži (nahraďte je celozrnnými verzemi).

Co jíst před cvičením a po tréninku při hubnutí radí odborníci na fitness

Zařaďte do jídelníčku quinou, která kromě kvalitních sacharidů obsahuje i vysoké procento bílkovin. Nezapomínejte na to, že sladkosti by ve vašem jídelníčku měly platit za výjimečné pochutiny, ne jako součást každodenní stravy.

Pokud chcete zhubnout, se sacharidy uberte hlavně večer. Pokud po večeři nejdete běhat, energii už na nic potřebovat nebudete.

4. Nedostatek spánku = běhám a přibírám

Četli jsme o tom stokrát – pro spalování tuku je potřeba kvalitní spánek. Ale ruku na srdce, kolik z nás přes týden dokáže spát ideálních 8 hodin? Práce, škola, děti, domácnost. Alespoň o víkendu se pořádně vyspěte v tiché a tmavé místnosti, vaše tělo to potřebuje!

Váš metabolismus se vám odvděčí rychlejším spalováním tuků a navíc – pokud jste nevyspalí, máte větší sklon k tomu sníst, na co přijdete a potom jednoznačně tloustnete, i když běháte třeba každý den.

Odpočinek a regenerace po běhu. Jak na to správně?

5. Přehnané odměny po tréninku = běhám a přibírám

Po tréninku sprintem do mekáče? O důvod víc, proč tloustnete, i když sportujete. Zkontrolujte si, kolik kalorií ztrácíte při vašem tréninku a kolik získáte z fast foodu s kámoškami.

Je správné se po tvrdém tréninku odměnit – je to skvělá forma motivace. Pokud ale chcete zůstat štíhlí, zapomeňte na burgery, hranolky i kečup. Jsou plné cukru a špatných tuků. Vyzkoušejte je vyměnit za zdravé dobroty, díky kterým budete mít energii bez výčitek.

6. Svaly jsou těžší než tuk = běhám a přibírám

Přibrali jste. Ale změřili jste si taky břicho a boky? Je možné, že pokud jste začali běhat, posilujete a dodržujete správný běžecký jídelníček, přibrali jste svalovou hmotu!

Pokud jste začali běhat, složení vašeho těla se mírně mění. Dochází k nárůstu svalové a kostní hmoty a proto můžete být najednou těžší, i když ve skutečnosti ztrácíte tuk. Raději se podívejte do zrcadla, než abyste trávili každé ráno stoupáním na váhu.

7. Běžíte příliš rychle = běhám a přibírám

Příliš tvrdý trénink, pokud s během teprve začínáte, může způsobit zadržování vody v těle a potom budete těžší. Konkrétněji – například se snažíte držet krok s kamarádem, který je téměř běžecký profík. Pokud ale běžíte delší dobu (např. 45min) tempem, který není vaše tělo schopné udýchat (protože jste začali běhat teprve nedávno), přetěžujete svaly a dochází ke svalové horečce.

Tělo potom začíná ihned zadržovat vodu ve snaze se ochladit. Nadbytečné vody se zbavíte, jakmile začnete běhat tempem, které zvládáte.

Intervalový trénink v běhu. K čemu je dobrý a jak s ním začít

Raději zrychlujte v etapách – zařaďte intervalový trénink do vašeho běžeckého programu. Díky němu si máknete, ale tělo nepřetížíte, protože budete běhat střídavě rychle a odpočinkovým tempem.

Ohodnoťte tento článek:
3,1
Právě čtete

Běhám a přibírám. 7 možných příčin vašich kil navíc