Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Běhání ničí kolena a dalších 7 běžeckých mýtů pod lupou

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

25. 5. 2018

Když začnete běhat, setkáte se s množstvím zaručených doporučení a rad, které ale ne vždy mohou pomoci vašemu výkonu. Opravdu běhání ničí kolena? A co když mám pár kilo navíc? Přinášíme výběr běžeckých mýtů a vysvětlíme, jak je to ve skutečnosti. 

Pokud nezávodíš, nejsi běžec a čím víc běháš, tím líp. Před každým během se protáhni a běhej bos, protože je to zdravé. Už jste to někde slyšeli?

Běhání ničí kolena

Nejspíš vám už nějaký neběžec vysvětloval, že běháním si zruinujete kolenní klouby. A možná znáte pár běžců či dalších sportovců, kteří mají s koleny potíže.

Problém ale ve skutečnosti není v samotném běhání, příčinou může být svalová dysbalance a celkově ochablé svalstvo dolních končetin. Odchylky délky nohou je třeba nejen při běhu, ale také při chůzi vyrovnávat speciální podpatěnkou a běžecká obuv by měla být zvolená podle vašeho došlapu, protože například pronace, což je nášlap vnitřkem chodidla, nerovnoměrně zatěžuje svaly nohou a může dojít k potížím s koleny.

Tedy, při běhání, stejně jako při jakémkoliv jiném sportu, kde jsou v hlavní roli dolní končetiny, může dojít ke zranění kolena, nicméně více něž samotný běh jsou často příčinou další vlivy, které s pohybem souvisí.

Běhání a kolena. Jak běhat a neničit si kolenní klouby

Před během je třeba se protáhnout

Ano, zahřát svaly je důležité a protahování je skvělý způsob, jak dát tělo do pohybu před samotným tréninkem či závodem. Účinnější, než jednotlivé statické pohyby, je ale tzv. dynamický strečink, tedy rychlejší protahování v plynulém pohybu. Tento warmup je skvělý hlavně v zimě, protože dokáže rychle zahřát stuhlé svalstvo.

Dynamický strečink. Nejlepší rozcvička pro běžce

Pivo je můj ionťák

Jde pivo a běh dohromady? My čeští běžci bychom si nejraději dopřáli půlitr za každý uběhnutý kilometr, ale v neprospěch piva po námaze hraje obsah alkoholu.

Ačkoliv zlatý mok obsahuje množství vitaminu B, nějaké ty minerály, sacharidy, bílkoviny a ještě by se mohlo zdát, že nám dodá i nějakou tu čistou vodu, pivo není ideální potréninkový nápoj. Po výkonu totiž potřebujeme náš organismus především rychle hydratovat a tak je lepší sáhnout po lahhvi pramenité vody.

Nealko pivo je částečným řešením, ale díky různým příchutím a množství cukru je lepší dát si jen vítěznou třetinku a dodat tělu vodu a zase vodu.

Bosé běhání snižuje riziko zranění

Běžectí minimalisté, hipíci anebo zkrátka bosí běžci běhají  v létě i v zimě bez obuvi, a mají pro to řadu argumentů.

Trenér elitních běžců, Keith McDonald věří, že běhání naboso je skvělý způsob, jak běhat zcela přirozeně. Problém ale vidí v tom, že množství běžců nemá správný běžecký styl a proto je pro ně běhání v obuvi, která vyrovnává případné nedokonalosti, daleko lepším způsobem, jak předejít zraněním.

Pokud navíc zvážíme povrch, po kterém většinou běháme ve městech, tvrdé dopady při běhání naboso mohou mít na naše klouby a svaly naopak negativní dopad.

Běhání naboso. Jak začít a nezranit se

Bosé běhání má svoje místo na měkkém povrchu a pokud ho chcete vyzkoušet, vyrazte v botech na obvyklý trénink, a až to terén umožní, na pár set metrů se zujte, a potom zase zpět do bot.

To samé platí o běhání v písku: vyberte si tvrdý, mokrý písek těsně u hladiny a nikoliv propadající se duny. Je to sice hezká makačka, nicméně propadající se povrch si přímo říká o vyvtrnutí kotníku a další nepříjemnosti, které za pár minut bosého běhání nestojí.

Čím více, tím lépe

Jinými slovy, běhej co můžeš a budeš skvělým běžcem. Jedná se o další běžecký mýtus: i běhání se dá „přehnat“ a tak si vždy dejte mezi výběhy alespoň 24h pauzu na regeneraci. 

Celkový týdenní či měsíční objem je důležitý, zvlášť, pokud trénujete na vytrvalostní závody, jako je půlmaraton či maraton, nicméně účinnější, než zběsilé navýšování kilometráže, je běhat „chytře“ a soustředit se na správný postoj těla, stejně jako na regenerační aktivity, jako je běžecká jóga, plavání či pilates.

Nezapomeňte, že jakmile to s běháním začnete myslet vážně, na řadu přichází také promyšlenější jídelníček plný potravin, které jsou skvělé pro výkon.

Co jíst před běháním. Nejlepší a nejhorší jídla před výkonem

Běžci jsou všichni hubení

Pokud jste už někdy vyrazili na běžecké závody přístupné veřejnosti, kde kromě běžecké špičky závodí také běžná populace, možná jste si všimli, že o rozmanitost výšek i šířek není nouze. Pokud chcete běhat, daleko postatnější, než tělesná dispozice, je „mít to v hlavě “ tedy běžet nejen tělem, ale také se umět psychicky připravit na závod a dokázat se motivovat každý den.

Běhání je pro každého, a důležitější, než jak které tělo vypadá je, co dokáže. Navíc, i ten sebemenší hubeňour, který se vykašle na trénink a správnou výživu, daleko nedoběhne.

Běhání na pásu není běhání

Další libůstka, která v našich končinách přichází ke slovu především v chladném počasí. Když se běžeckému kamarádovi svěříte, že jste šli běhat do posilovny na trenažér, protože se vám nechtělo do zimy, možná uslyšíte poznámky o tom, že běhat se má jen venku.

Běžecký pás má ale několik nesporných výhod. Například pomáhá automaticky sestavit intervalový trénink a vy tak můžete bez výmluv zrychlit a zase zpomalit. Poku máte čas na běhání jen pozdě večer, neosvětlené uličky či lesy, zvlášť při kluzkém povrchu po dešti, nejsou tím pravým místem pro trénink kvůli riziku zranění či střetu s cyklistou i auty.

Běžecký pás. Jeho výhody a jak na něm trénovat

Při tréninku na pásu můžete také v klidu poslouchat audioknihu nebo hudbu bez neustálé kontroly toho, co se děje kolem vás. A trénink na pásu může být pořádná makačka, pokud si pohrajete s nastavením náklonu a trénujete tak stoupání.

Bežci nepotřebují posilovat horní část těla

Běhání je jednostranně zatěžující sport, a proto je třeba posilovat celé tělo účinnými cviky. Pevné břicho a zádové svaly pomáhají navíc udržet správný běžecký postoj, zatímco bicepsy a další svalstvo ramen dodá pažím ten správný švih pro dokonalé sladění s dolní polovinou těla.

Nejlepší posilování pro běžce. 7 cviků co vás rychle dostanou do formy

Při tréninku se nechodí

Proložení tréninku chodeckou vložkou není žádná ostuda. Naopak, namíchání pravidelných přestávek na chůzi je skvělým prostředkem pro skvělým prostředkem pro oddálení únavy. Chodecké pauzy můžete využít také při návratu k běhání po zranění.

Indiánský běh. Hubnutí a rozpis nejen pro začátečníky

Indiánský běh, tedy pravidelné střídání chůze a běhu v jednom tréninku, se nedoporučuje pouze ve velmi chladném počasí, protože naše svaly mohou při chůzi vychladnout a hrozí tak nachlazení. V zimě, stejně jako v extrémním vedru, je lepší celkově zpomalit tempo a pohybovat se plynule, než střídat běh s chůzí.

Pokud nezávodíš, nejsi běžec

Další populární výrok, který útočí na sportovce, kteří trénují pro radost a běžet v davu v určitém tempu jim nic neříká. Zúčastnit se závodu a už se rovnou přihlásit na další je skvělou motivací pro tréninky, a adrenalin při startu, stejně jako pozávodní euforie a pocit překonání osobního rekordu nebo dokončení náročného běhu mohou některé běžce přitahovat jako magnet.

Pokud se ale na závodění ještě necítíte, anebo zkrátka běháte raději sami bez vřavy a organizátorů, jste běžec stejně jako ti, kteří stojí na stupních vítězů. Nenechte se odradit míněním někoho jiného. Běhání může být totiž jak tichým společníkem, tak vroucím kotlem adrenalinu v davu ostatních.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Běhání ničí kolena a dalších 7 běžeckých mýtů pod lupou