Menu
oBěhání.cz
Vybavení na běhání

Běhání se sluchátky. Není to jen o hudbě

Poslech hudby při běhání má své velké příznivce i zaryté odpůrce. Hudba dokáže snížit pocity únavy, zlepšit náladu a nakopnout vás k lepším výkonům. Do sluchátek si ale nemusíte pouštět pouze hudbu. Jaké další možnosti nabízí běhání se sluchátky?

 Soustředění na běh

Někteří běžci potřebují k optimálnímu výkonu klid a pohodu. Ruch ulice, hrající si děti, zapnutá sekačka a štěkající psi mohou rušit nejen při práci či odpočinku, ale i tehdy, kdy vás čeká běžecký trénink. V těchto případech se přímo nabízí izolace okolí pomocí sluchátek. Do uší si díky nim pustíte jen to, o co opravdu stojíte a co vám navíc pomůže k lepší koncentraci a soustředěnosti.

Čtěte také: Nejlepší hudba na běhání. Playlist, co vás nakopne

Co poslouchat při běhu kromě hudby?

Audioknihy

Mluvené slovo je skvělou alternativou k hudbě. Pokud milujete knížky, ale nemáte na ně dostatek času, poohlédněte se po audioknihách. Ty si totiž můžete pustit při běhání úklidu, v autě či ve fitku. Spojíte tak dvě příjemné a užitečné věci – „přečtete“ si zajímavou knihu a ještě uděláte něco dobrého pro své tělo. Audioknihy se hodí zejména k dlouhým a klidným běhům ve stálém tempu. Záleží jen na vás, zda dáte přednost motivačním knihám, detektivkám nebo třeba beletrii. Bojíte se, že vás audiokniha nedokáže vyburcovat k dobrému výkonu tak, jak to umí hudba? Pak sáhněte po běžecké knížce, která vám poskytne potřebnou motivaci. Mezi oblíbené tematické knížky patří např. Můj dlouhý běh od Daniela Orálka, Emil Běžec od Pavla Kosatíka a také Zrozeni k běhu od Christophera McDougalla.

Meditace při běhu a mindfulness

Běh a meditace: jde to vůbec dohromady? Budete se možná divit, ale ano. V dnešní uspěchané době jsme nuceni dívat se neustále dopředu a mnohdy si tak neuvědomujeme přítomnost. Když si ráno čistíme zuby, už myslíme na to, co musíme udělat jako první po příchodu do práce. Během oběda přemýšlíme, co budeme večeřet a před spaním si v hlavě přehráváme zítřejší poradu. Mindfulness, neboli bdělá pozornost, je inspirována starým buddhistickým učením a upozorňuje na potřebu žít tady a teď.

Pokud se budete více soustředit na přítomný okamžik, můžete se vyhnout zbytečnému stresu, utřídit si lépe své myšlenky a hlavně užít si celý život opravdu naplno. Filosofii mindfulness můžete zakomponovat dokonce i do svého běžeckého tréninku. Nenechte své myšlenky volně plynout, ale zaměřte se vědomě na svůj dech, pohyby těla a zvuky, které vydávají vaše nohy při dopadu na zem. Nápomocné vám mohou být také relaxační audionahrávky, které pomohou zklidnit vaši mysl a můžete si je pustit i při samotném tréninku. Díky meditaci se zbavíte negativního myšlení, napojíte se lépe na své tělo a získáte potřebnou energii.

Čtěte také: Jaká jsou ideální sluchátka na běhání

Poslouchání podcastu

Další variantou je poslech audionahrávek. Podcasty jsou televizní, rozhlasové či internetové pořady, které si vyberete online a pak je jednoduše stáhnete do svého počítače nebo chytrého telefonu. Poslouchat je pak můžete kdykoliv se vám zlíbí – v autobuse, posilovně nebo právě při běhání. K dispozici je celá řada užitkových i volnočasových pořadů. Podle momentální nálady si tak můžete vybrat podcast, který vás pobaví, naučí něco nového nebo dodá motivaci a zlepší vaše výkony.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Běhání se sluchátky. Není to jen o hudbě