Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Běhání ve vyšším věku. Nejpřirozenější pohybová aktivita pro každého

Redakce

Redakce

21. 3. 2018

Běhání pozitivně ovlivňuje délku života a to nejvíce ze všech možných fyzických aktivit. Má velmi blahodárný efekt na lidské zdraví. Běhání ve vyšším věku eliminuje stárnutí a to bez ohledu na intenzitu.

Běháním se mění i životní styl. Týká se to  i běhání ve vyšším věku, kdy obvykle běžci jsou vyznavači zdravějšího životního stylu a preferují vyváženou životosprávu. Běh má pozitivní vliv na regulaci stresu, je lékem pro lepší usínání a neopomenutelně je třeba zmínit, že i působí na lepší sexuální život.

Běhání ve vyšším věku aneb jak začít?

Ještě než vyběhnete vstříc novému dobrodružství a zážitkům, které běh bezpochyby nabízí, je třeba pamatovat jedno velmi důležité pravidlo, které praví, že studeným startem může dojít k poškození motoru. Z toho vyplývá, že je záhodno se před každým během několik minut řádně rozehřát. Rovněž velmi podstatný je tzv. výklus a po doběhu protažení těla. Tím je urychlena regenerace, navozen i lepší požitek a především eliminace bolesti svalů.

Prioritou je vždy začít pozvolna. Zejména ti, kteří doposud nebyli fyzicky aktivní a nevěnovali se sportu. Pomalý začátek je vaším prvenstvím. Zejména právě v začátcích nesprávným a především ihned rychlým tempem by mohlo dojít naopak k ublížení si na zdraví.

Tři, dva, jedna – start!

Obzvláště ve vyšším věku je dobré pro první tréninky upřednostnit kombinaci svižné chůze a běhu. Rozhodně nelze očekávat hned při prvním vyběhnutí, že zdoláte desetikilometrovou trasu. Jak je známo, že každý začátek je těžký, běh nevyjímaje, platí to jak pro mladé běžce, natož pak ve věku, kdy už disponujete životní zkušeností a moudrem.

Běh navrací mládí

Je prokázáno, že jakákoli pravidelná fyzická aktivita a běh především, má velmi pozitivní vliv na lidské zdraví a působí preventivně proti nemocem a komplikacím. Na základě jedné absolvované studie, kterou provedla na rozsáhlém výběru počtu populace ve věku od padesáti do sedmdesáti dvou let, kteří byli sledováni po dobu až třinácti let a pravidelně rekreačně běhali, měli až o více jak šedesáti procentní nižší úmrtnost v porovnání s lidmi, kteří se sportu nevěnovali.

Lidé věnující se nejen rekreačnímu běhání byli v průměru takřka o devět let déle schopni postarat se sami o sebe i v pozdějším věku. Běhání ve vyšším věku jednoznačně úzce souvisí s delším a mnohem kvalitnějším životem.

Co je vhodné vědět o běhání ve vyšším věku?

Tak zajisté stárnoucí organismus přináší i jistý útlum ohledně výkonnosti, avšak! Lze ovlivnit rychlost a intenzitu s jakou bude tato výkonnost mít klesající efekt. Díky běhu je reálné ji udržet po delší dobu, než v případě trávení života pasivním způsobem. Je dokázáno, že běžci a lidé věnující se fyzické aktivitě stárnou pomaleji.

V rámci běhu i ve vyšším věku je důležitá tepová frekvence. Pro dodržení maximální tepové frekvence není adekvátní se řídit obecnou radou pro běžce. S vyšším věkem a s tím souvisejícím stárnutím souvisí i redukce maximální tepové frekvence. U dospělého jedince maximální tepová hranice je okolo sto osmdesáti. U staršího člověka pak okolo sto šedesáti tepů za minutu. V rámci výpočtu maximální tepové frekvence lze použít zcela jednoduchý vzorec a to 220 a odečíst od tohoto čísla váš aktuální věk.

Dynamický strečink. Nejlepší rozcvička pro běžce

Prostřednictvím běhání ve vyšším věku nabudete lepší fyzickou i psychickou kondici. Zpomalíte nejen proces stárnutí lidského organismu a zabráníte vzniku mnoha chorob. Kompletně se budete cítit mnohem lépe. Běhání je vhodné v každém věku.

Nikdy není pozdě aneb když je vám 40+

Začít s běháním lze jak ve čtyřiceti či i v padesáti. Běh je fyzickou aktivitou, která je adekvátní nejen pro mladé. Pro běh platí, že opravdu nikdy není pozdě. Jen je vždy důležité začínat opatrně a s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu. Zásadní je, aby nedošlo k přetížení a i ve vyšším věku dojde za kratší časový interval k získání lepší formy.

Zejména ti, kdo doposud neprovozovali žádný sport, je adekvátní před realizací tréninkových plánů a užití si všech benefitů, jenž běh přináší, absolvovat základní vyšetření včetně EKG. V rámci užití si nadšení z běhu vás tak nebude nic limitovat, jen je třeba mít na paměti, že úměrně s věkem je metabolismus pomalejší.

Po čtyřicítce je třeba i po běhu více upravit a zaměřit se na jídelníček. Zatímco o pár let dříve bylo reálné se najíst vydatněji a přesto intenzivně ztrácet při běhu kila, po čtyřicítce už tomu tak většinou není. Je velmi důležité nalézt ideální rovnováhu mezi výdajem a příjmem. Výdaj by měl být vždy vyšší než příjem.

Věková kategorie 50+ a 60+

Po padesátce je podstatné si běh užívat. Rozhodně ne klást důraz na intenzitu a rychlost běhu. Důležitá je pravidelnost a zařazení spíše vytrvaleckých běhů než tempových tréninků. Metabolismus je ještě pomalejší než tomu bylo. V tomto věku je podstatné se zaměřit na udržení se v dobré fyzické formě a celkového zdraví.

Bolest holení při běhu. Co je nejlepší prevence a léčba

Pokud už jste sfoukli na dortu více jak šedesát svíček, rozumnou volbou bude zejména kondiční běh. Zkrátka zaběhat si pro radost. Tím je zároveň i myšleno, že je adekvátní naslouchat svému tělu a běhat, když se cítíte zcela v pořádku. Běh je třeba si užít. Nicméně i po šedesátce je reálné se zúčastnit běžeckého závodu. Avšak prioritou je nepřecenit své síly, neběžet až za hranice svých možností. Lepší je více si užít nepopsatelnou atmosféru, navázání nových kontaktů a obohatit svůj běžecký život o nové nezapomenutelné zážitky.

Běh coby životní filozofie

Běh rozproudí v těle mízu i ve vyšším věku. A to doslova. Lidské chodidlo pracuje na bázi lymfatické pumpy. Při běhu má vliv došlap a tím tak je tato pumpa probuzena v aktivní činnost. Následně je posilněn i imunitní systém a dochází, že se v těle rozproudí životadárná energie. Zde je ukryto tajemství v podobě běhu a jeho navracení mládí. Týká se všech běžců i ve vyšším věku či veteránů.

Pomalý běh. Pomůže vám k lepším výkonům i zhubnout

Vždy však je třeba mít na paměti, že nejdůležitější je, aby vás běhání bavilo. Což platí i pro běhání ve vyšším věku. Především musíte chtít a dělat to pro sebe. Zejména běhání ve vyšším věku není o uběhnutých kilometrech, intenzitě a rychlosti. Nikdy však nevzdávejte jakýkoli počáteční nezdar. Zásadní je motivace a odhodlání.

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Právě čtete

Běhání ve vyšším věku. Nejpřirozenější pohybová aktivita pro každého