Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Běhat ráno nebo večer. Najděte svoji ideální dobu tréninku

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

22. 2. 2018

Jedna z nejdiskutovanějších otázek běžců. Kdy běhat? Ráno nebo večer? Zvažte váš časový harmonogram a získejte návyk, který vám vydrží.

Doba běhání musí korespondovat s vaší osobností a pracovní dobou. Nemá význam se nutit do ranního běhu, pokud jste typická sova, nejaktivnější večer, a chodíte pozdě spát. Na druhou stranu, běh ráno vás nakopne do začátku dne a je to zvyk, který se dobře udržuje.

Běhání ráno

Výhody toho, že vyrazíte na trénink ještě před snídaní je, že začnete svůj den správně. A na nic se nevymluvíte. Pokud po běhu odcházíte do práce, budete produktivnější, protože jste si okysličili mozek a budete se tak lépe soustředit.

Ranní běh je pro mnoho lidí jakýmsi rituálem. Je ale vhodný i pro vás? Je potřeba zvážit čas, který ráno máte a sáhnout si do svědomí – budete schopni každé ráno vstát brzy, obléknout běžecké boty a vyrazit, třeba i v ranních mrazech? Pokud pracujete od 7. hodiny, určitě nemá cenu kvůli běhu vstávat před pátou, naše tělo totiž začíná ´´pracovat´´ až po 6. hodině ranní. Pokud začínáte v 9, vstát o něco dříve už za to stojí.

Také vám nemusí vyhovovat běhání s prázdným žaludkem. Je potřeba si běhání ráno vyzkoušet. Pár dní si nařiďte budík o hodinu dříve, než byste normálně vstávali, a vyběhněte. Vnímejte svoje pocity při a po běhu.

Bylo to osvěžující, cítili jste se potom ve sprše skvěle? Gratulujeme, jste ranní běžec. Pokud jste ale zjistili, že to není ono, snídali jste ve stresu z pozdního příchodu, zbytečně se ranním během netrapte a vyzkoušejte jinou denní dobu.

Co jíst před běháním. Nejlepší a nejhorší jídla před výkonem

Dopoledne

Běhání dopoledne je ideální, pokud vám to váš časový harmonogram umožní. Naše tělo je totiž mezi 9. až 11. hodinou připraveno na pořádný výkon. Výhodou je, že si můžete dát lehkou snídani, probrat se, počkat, až trochu vyleze sluníčko a potom vyrazit.

Nevýhodou je, že pokud pracujete doma, nebo na odpolední, mnohdy si ráno najdete výmluvu – musíte na nákup, uklidit, učit se…dopolední běh je tedy určený pro ty z vás, kteří mají trochu disciplíny.

Běhání odpoledne

Po 12. hodině naše tělo automaticky přechází do útlumu. Může se tedy stát, že se vám bude běžet těžko, nebo poběžíte příliš pomalu. Jsme po obědě a nic se nám moc nechce. Riziko, že běh odložíte, je velké. Navíc, v letních měsících je prostě v tuhle denní dobu moc vedro. Pokud máte sedavé zaměstnání, je ale krátká rychlá procházka po obědě více než vhodná, čerstvý vzduch vám po obědě usnadní návrat do budovy.

Běhání večer

Běhání večer je dobrá volba, protože máte celý den za sebou a můžete ho tak symbolicky uzavřít dávkou endorfinů získaných z pohybu. Těžký den v práci? Díky tréninku snáze vypnete. Náš organismus se kolem 18-20 hodiny ke sportovní aktivitě také staví pozitivně.

Večer je potřeba jen trochu přemýšlet o místě, kde běháte. Pokud vybíháte do lesa, nezapomeňte na čelovku a při přebíhání ulic dejte pozor na silniční provoz. Oblékněte si oblečení s reflexními prvky. Po doběhu na vás, jako odměna, čeká večeře, pozor ale, ať se nepřejíte jen proto, že jste si byli zaběhat.

Odpočinek a regenerace po běhu. Jak na to správně?

To, že by se sportovní aktivita neměla praktikovat pozdě večer před spaním, je otázka zvyku. Po 21. hodině se náš organismus připravuje k odpočinku. Pokud ale chodíte spát až o půlnoci, klidně vyběhněte po osmé večerní. Opět zde platí, vyzkoušejte si běhání více dnů po sobě v pozdní hodiny, a uvidíte, jestli budete mít potíže s usínáním, nebo nikoliv.

Pokud pracujete na noční, jiná možnost, než běhat večer před odchodem do práce, vám nezbývá a tělo si na to zvykne.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Právě čtete

Běhat ráno nebo večer. Najděte svoji ideální dobu tréninku