Indiánský běh. Hubnutí a rozpis nejen pro začátečníky

Indiánský běh

Díky střídáním běhu s chůzí dokázali indiáni v horách překonat dlouhé vzdálenosti. Indiánský běh v sobě ale skrývá spoustu inspirace dodnes.

Vytrvalostní běh má svého otce, nebo spíše trenéra, kterým je legendární novozélanďan Arthur Lydiard. I více než 10 let po smrti po něm zůstává sportovní odkaz: jogging. 

Indiánský běh neboli jogging

Nejlepší trenér všech dob, jak byl označen magazínem Runners World, kladl důraz především na plánování a opravdu tvrdé tréninky: běžci pod jeho dohledem museli uběhnout nejméně 160 km týdně a s pořádným převýšením, pokud chtěli uspět na závodě. Arthurovi svěřenci nakonec za to přípravu bez servítků děkovali: mnoho jich získalo první pozice na maratonech díky Lydiardově přístupu.

Od otce běhu k běžeckému boomu

A proč vlastně o super trenérovi mluvíme? Protože se mu přezdívá otec běhu? Vlastně také, ale hlavně, protože vyznával běžeckou disciplínu jako sport vhodný pro všechny, a to v době sedmdesátých let, kdy byl vytrvalostní běh považován za nebezpečný sport.

Na přelomu 70 a 80. let se svět dočkal běžeckého boomu, také díky další běžecké legendě, Stevu Prefontaineovi, o kterém byl natočen skvělý dokument. A tak možná i díky těm dvěma dnes běháme, joggujeme, popobíháme anebo prcháme. Ať už jste začali (nebo chcete začít) s joggingem neboli indiánským během kvůli hubnutí či vytrvalosti, poradíme vám, jak na něj správně.

Indiánský běh a hubnutí

Střídání běhu a chůze je skvělým způsobem, jak se začít zdravě hýbat, ať už máte pár kilo navíc nebo ne. Pro zvýšení vytrvalosti i hubnutí je totiž vhodná aktivita, která trvá cca 40-60 min. Po tuto dobu můžete běžet zvolna v tempu, při kterém se skoro nezadýcháváte, anebo jednoduše střídat krok s pomalejším během.

Indiánský běh: Spalte kalorie a získejte kondičku

I když výsledný objem kilometrů bude nízký, budujete si svoji vytrvalost (za to si později na závodě poděkujete) a navíc spalujete kalorie. Běhat bez většího tréninku jednou za čas na maximum taky spoustu běžeckých adeptů odradí, a proto je delší, vytrvalejší běh nízké intenzity výbornou kardio aktivitou.

Kromě toho, že je indiánský běh vhodný pro osoby s nadváhou – díky tomu, že nezatěžuje klouby do takové míry, jako klasický běh – nemusíte se ho bát ani při vysokých venkovních teplotách, nebo po zotavení se ze zranění, kdy bývají výběhy náročnější pro organismus.

Čtěte také: 13 jednoduchých triků pro zýšení tempa

A navíc, kdo by nechtěl být „příjemně unavený“ ? Takto popisoval běžecký trenér Arthur Lydiard ideální rozpoložení po povedeném tréninku. Jak správně na indiánský běh?

Indiánský běh: rozpis

Klasický plán pro aplikaci indiánského běhu je 1:1 1min běžet a 1min jít svižnou chůzí. Můžete ale také zkoušet další varianty: 3min běh a 1min chůze, 2min běh a 3min chůze…vyzkoušejte, co vás bude nejvíce bavit. Při běhu byste se neměli ideálně vůbec zadýchat, jen z rychlé chůze přejít do konverzačního tempa běhu, odpovídajícímu zhruba 50 – 65 % TF max.

Indiánský běh. Hubnutí a rozpis nejen pro začátečníky
4.7 (93.33%) 6 hlas[ů]

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*