Indiánský běh. Hubnutí a rozpis nejen pro začátečníky

Indiánský běh

Díky střídáním běhu s chůzí dokázali indiáni v horách překonat dlouhé vzdálenosti. Indiánský běh v sobě ale skrývá spoustu inspirace dodnes.

Vytrvalostní běh má svého otce, nebo spíše trenéra, kterým je legendární novozélanďan Arthur Lydiard. I více než 10 let po smrti po něm zůstává sportovní odkaz: jogging.

Indiánský běh neboli jogging

Nejlepší trenér všech dob, jak byl označen magazínem Runner’s World, kladl důraz především na plánování a opravdu tvrdé tréninky: běžci pod jeho dohledem museli uběhnout nejméně 160 km týdně a s pořádným převýšením, pokud chtěli uspět na závodě. Arthurovi svěřenci nakonec za to přípravu bez servítků děkovali: mnoho jich získalo první pozice na maratonech díky Lydiardově přístupu.

Od otce běhu k běžeckému boomu

A proč vlastně o super trenérovi mluvíme? Protože se mu přezdívá otec běhu? Vlastně také, ale hlavně, protože vyznával běžeckou disciplínu jako sport vhodný pro všechny, a to v době sedmdesátých let, kdy byl vytrvalostní běh považován za nebezpečný sport.

Na přelomu 70 a 80. let se svět dočkal běžeckého boomu, také díky další běžecké legendě, Stevu Prefontaineovi, o kterém byl natočen skvělý dokument. A tak možná i díky těm dvěma dnes běháme, joggujeme, popobíháme anebo prcháme. Ať už jste začali (nebo chcete začít) s joggingem neboli indiánským během kvůli hubnutí či vytrvalosti, poradíme vám, jak na něj správně.

Indiánský běh a hubnutí

Střídání běhu a chůze je skvělým způsobem, jak se začít zdravě hýbat, ať už máte pár kilo navíc nebo ne. Pro zvýšení vytrvalosti i hubnutí je totiž vhodná aktivita, která trvá cca 40-60 min. Po tuto dobu můžete běžet zvolna v tempu, při kterém se skoro nezadýcháváte, anebo jednoduše střídat krok s pomalejším během.

Indiánský běh: Spalte kalorie a získejte kondičku

I když výsledný objem kilometrů bude nízký, budujete si svoji vytrvalost (za to si později na závodě poděkujete) a navíc spalujete kalorie. Běhat bez většího tréninku jednou za čas na maximum taky spoustu běžeckých adeptů odradí, a proto je delší, vytrvalejší běh nízké intenzity výbornou kardio aktivitou.

Kromě toho, že je indiánský běh vhodný pro osoby s nadváhou – díky tomu, že nezatěžuje klouby do takové míry, jako klasický běh – nemusíte se ho bát ani při vysokých venkovních teplotách, nebo po zotavení se ze zranění, kdy bývají výběhy náročnější pro organismus.

13 jednoduchých způsobů, jak běhat rychleji. Získejte tempo pro váš trénink

A navíc, kdo by nechtěl být „příjemně unavený“ ? Takto popisoval běžecký trenér Arthur Lydiard ideální rozpoložení po povedeném tréninku. Jak správně na indiánský běh?

Indiánský běh: rozpis

Klasický plán pro aplikaci indiánského běhu je 1:1 1 min běžet a 1 min jít svižnou chůzí. Můžete ale také zkoušet další varianty: 3 min běh a 1 min chůze, 2 min běh a 3 min chůze…vyzkoušejte, co vás bude nejvíce bavit. Při běhu byste se neměli ideálně vůbec zadýchat, jen z rychlé chůze přejít do konverzačního tempa běhu, odpovídajícímu zhruba 50 – 65 % TF max.

Indiánský běh. Hubnutí a rozpis nejen pro začátečníky
4.3 (86%) 10 hlas[ů]

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*