Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Jak běhat ve vedru. 7 zásad pro výběh v horku

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

21. 6. 2018

Běhání v horkém počasí je pro náš organismus větší zátěží než trénink při mírných teplotách. To ale neznamená, že musíte uprostřed léta vynechávat svoje výběhy – stačí vědět, jak běhat ve vedru a nezapomenout na správnou hydrataci.

Léto je v plném proudu a váš běh připomíná želví závod? Zpomalit ve vysokých teplotách je správná cesta, běhání ve vedru vás ale nesmí odradit od tréninku, zrovna teď, když se blíží podzimní závodní sezona.

Jak běhat ve vedru – užijte si letní tréninky

Letní měsíce a babí léto jsou na běhání skvělé…večer a ráno. Na poobědový výběh ale zapomeňte: kvůli silnému polednímu slunci (11-15h) hrozí nejen dehydratace organismu, ale také spálení kůže a vyčerpání po menší vzdálenosti, než jste zvyklí.

Jak běhat ve vedru – změňte trasu

Pokud jste zvyklí běhat podél silnice, v létě myslete na alternativy. Najděte si místo, kde stromy a keře paprsky nepropustí, jako je příjemně chladný les, případně běžte alespoň půlku tréninku ve stínu.

Jak běhat ve vedru – namažte se předem

Krémem. Tekuté ochranné prostředky nabývají většinou na účinnosti až za 20 minut, a tak pokud patříte k těm, kteří se namažou na chodbě a vybíhají, hrozí vám spálení od sluníčka. Řešením jsou tuhé outdoor opalovací krémy, které mají rychlejší náběh ochrany a taky nestékají společně s potem. “Jelení lůj” na opalování se prodává v malých baleních a vejde se do běžecké ledvinky nebo jen tak do ruky: je praktický na rychlé zopakování nátěru při delších bězích na slunci nebo když se uprostřed běhu rozhodnete svléknout svršky.

Nezapomeňte chránit opalovacím krémem uši, ty při běhu často zrudnou jako první.

Jak správně běhat v písku u moře a v horkém počasí na dovolené

Jak běhat ve vedru – zpomalte

Běh v horku způsobuje rychlejší vyčerpání. Dejte na tlukot svého srdce a raději uberte na rychlosti. Pokud potřebujete natrénovat rychlost a nemáte čas brzy ráno či po západu slunce, raději se schovejte před Sluncem na běžecký pás.

V létě dodá energii a minerály ovoce

Na zahrádkách se v létě ukrývají poklady pro žíznivý organismus běžce. Jezte červené plody, jako jsou jahody, třešně, maliny a červený rybíz, kdykoliv je máte po ruce: kromě vysokého obsahu vitaminu C v nich najdeme množství hořčíku, který pomáhá předcházet svalovým bolestem a draslíku, jenž pomáhá buňkám vytvářet zásobní energii v případě velké zátěže, tzv. glykogen.

Jak běhat ve vedru – Oblečte se chytře

Při běhu nezáleží ani tak na procentech těla, která jsou zakrytá, ale spíše na materiálu oblečení. Zvláště ženy běžkyně, které už někdy vyrazily v krátkých šortkách či sukýnce v horkém počasí, vědí, že to nevede k větším výkonům, ale k odřeným stehnům (samozřejmě to platí i pro muže, roli hrají širší stehna). Vyzkoušejte raději funkční elasťáky v délce lehce nad nebo pod kolena.

Tričko volte s krátkým rukávem nebo tílko, raději než bavlněné opět z funkčního chladivého materiálu. Zvažte také koupi jedné soupravy oblečení s ochranným faktorem, na dlouhé běhání je to skvělá přidaná hodnota.

Jak běhat ve vedru – pijte vodu po celý den

I pití vody má svoje zásady. To, že vypijete litr a půl po výběhu váš organismus před dehydratací nezachrání. Nejlepší je hned po probuzení vypít velkou sklenici vody, a potom pít 200 ml každou půlhodinu po celý den. Při vysokých teplotách byste se měli dostat na 3 litry.

Jak vybrat sportovní nápoj. Hydratace a ionty pro výkon

Připravte si na celý den do práce vodu s citronem, mátou, ochucenou lesním ovocem…ať vás pití nenudí. Pozor na letní zábavy – ranní trénink po propařené (tedy dehydratující) noci žádnou fiestu připomínat nebude. Zahráváte si s nedostatkem tekutin. Raději se dopoledne pořádně vyspěte, dodržte pitný režim a vyrazte na trénink až k večeru, tak bude vaše tělo zotavené.

Proč v létě nepít ledovou vodu?

Voda z ledničky je osvěžující! Jenže, je to jenom náš pocit, ve skutečnosti se tělo při vypití velkého množství vody instinktivně zahřívá, a proto je lepší naopak pít vodu vlažnou, která nás zchladí doopravdy, a navíc má lepší výkon, co se týká hydratace organismu.

Jak běhat ve vedru – běhejte ráno

Konečně hraje počasí v náš prospěch! Množství běžců, kteří nejsou v zimě zrovna ranními ptáčaty, a trénují zásadně večer po práci, v letních měsících promění svůj denní režim a běžečky obouvají ráno. Ano, kvůli vedru, které trvá mnohdy až do západu slunce. Vyzkoušejte běh ráno také! Teplota ještě nedosahuje závratných čísel a brzká aktivita nabije energií do celého dne!

Jak běhat ve vedru – závoďte v noci

V létě není lepší romantiky než noční běžecký závod. Mírné teploty přispívají k lepšímu výkonu a osvětlené město či lesní stezky jsou kouzelné.

Běžecké oblečení. Co nesmí chybět ve vaší výbavě

Nezapomeňte celý den před závodem správně pít. Jezte potraviny bohaté na vodu, jako je opět ovoce a zelenina, a naopak vynechejte těžké, typicky české dobroty, po jejichž konzumaci nebudete chtít o běhání ani slyšet. Stát se přes léto vegetariánem vůbec není špatný nápad, až na to, že na grilu budete muset pozměnit ingredience.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Jak běhat ve vedru. 7 zásad pro výběh v horku