Menu
oBěhání.cz
Hubnutí a běhání

Vliv běhání na lidský organismus. Prokysličte si mozek

Redakce

Redakce

22. 11. 2017

Běh je bezpochyby osvědčenou medicínou. Má velmi pozitivní vliv na lidský organismus. Je přínosem pro tělesné i duševní zdraví.

Není potřeba být sprinterem či běhat maratóny. Důležitý je pravidelný běh pro dobrý pocit. Touto fyzickou aktivitou lze zdárně předejít nejen civilizačním chorobám. Jsou prokázány příznivé účinky běhu v oblastech lidského zdraví.

Vliv běhání na lidský organismus aneb prodlužte si život

I když se to obtížněji posuzuje, neboť délka života je ovlivněna řadou různých faktorů. Není rovněž snadné separovat efekt běhání. Nicméně vědci bylo zjištěno, že samotný běh neprodlouží maximální délku života, avšak prodlouží průměrnou délku života téměř o deset procent. Na základě výzkumu provedeného na starších běžcích bylo prokázáno, že ti, kteří pravidelně běhají, disponují nižším rizikem vážného onemocnění ve stáří. Z toho vyplývá, jestliže budete běhat, zvýší se tak šance užít si aktivní život i ve stáří. A nejen paměť vám bude dobře sloužit.

Běh okysličí mozek a zlepší kreativitu

Mozek se díky běhu lépe prokrví. Pomalejší běh má efekt na adekvátní zásobení kyslíku do krve i tkání. Díky prokrvení mozku, kdy se v těle objeví až dvojnásobné množství kyslíku, dojde ke zlepšení koncentrace, udržení bdělosti, což má velmi pozitivní účinek nejen na učení. Z tohoto důvodu je i lehký běh doporučen jako osvědčený způsob relaxace mezi učením. Prostřednictvím běhu dochází k povzbuzení mozkové činnosti.

Běh zachovává lidský mozek svěží a mladý. Stejně tak vliv běhání na lidský organismus má nápomocný účinek na tvorbu a aktivaci neuronové sítě. Prostřednictvím prokrvení dochází k novým spojům a k oživení starých a nepoužívaných spojení. Proto řada lidí disponuje nejlepší ideou při běhu. Běh a aktivace neuronových buněk navyšuje jejich životaschopnost, neboť právě během života počet neuronů ubývá.

Kdo pravidelně běhá disponuje podstatně lepší mentální schopností, která je zachována i ve stáří. Bylo rovněž prokázáno, že postačí dvacet pět minut běhu a dojde i ke zlepšení kreativity.

Indiánský běh. Hubnutí a rozpis nejen pro začátečníky

Během ke zbavení závislosti nejen na nikotinu

Vliv běhání na lidský organismus má přínos v podobě vitální kapacity plic. Plíce tak zesílí a pravidelným prokrvováním dochází ke zlepšení. Celé tělo díky běhu je efektivněji zásobeno kyslíkem. Oxid uhličitý je tak snáze pomocí plic rychleji vylučován z těla.

Vzhledem k tomu, že při běhu dýcháte zhluboka, jsou plíce nuceny použít o padesát procent více své kapacity než obvykle. Kuřáci pravidelným během takto mohou ozdravit své poškozené plíce.

Dokonce běhání napomáhá ke zbavení se závislosti. V rámci jednoho absolvovaného testu u kuřáků bylo prokázáno, že skupina věnující se fyzické běžecké aktivitě byla mnohem úspěšnější. Téměř dvacet procent vydrželo nekouřit celý měsíc.

Běhání snižuje kornatění tepen a posiluje srdce

Běh pozitivně reguluje riziko arteriosklerózy neboli kornatění tepen. Stejně tak má vliv na snížení úmrtnosti po infarktu myokardu a to až o dvacet procent. Pravidelným běháním srdeční sval sílí a mohutní. Vytrvalostní běžci mohou mít zvětšené srdce díky zesílení srdečních stěn, zejména levé komory. Tepový objem, což je objem krve vypuzený  při jednom srdečním stahu, je větší v klidu i při zátěži.

Vliv běhání na lidský organismus

Srdce vytlačí do oběhu stejné množství krve při nižším počtu stahů a tím tak tepová frekvence je pomalejší. Tím tak srdce pracuje lépe, mezi jednotlivými stahy je dostatek času na odpočinek. Kompletní oběhový systém je méně zatěžován. Překrvení srdečního svalu se prostřednictvím běhu zlepšuje. Běháním nabývá rozšíření věnčitých tepen a tím dochází k usnadnění průchodnosti kyslíku do srdečního svalu. I když při zátěži má srdeční sval více kyslíku, avšak jeho spotřeba je přitom menší.

Běhání reguluje vysoký tlak

Bylo prokázáno, že pravidelné běhání příznivě snižuje hladinu vysokého krevního tlaku. Dokonce v mnoha případech je běh efektivnější než medikamenty. Vytrvalostní běh pozitivně působí na krevní tlak a mění strukturu cévních stěn. Dochází k navýšení jejich elastičnosti i průchodnosti. V klidovém režimu a při běžné zátěži je systolický krevní tlak nižší, tím se tak zmenšují i nároky na práci srdečního svalu. Běh se osvědčil coby efektivní nástroj pro normalizaci hypertenze, tj. přetlakové nemoci.

Běh neboli nepřítel špatného cholesterolu

Cholesterol je tuková látka, která je potřebná pro lidský organismus v rámci tvorby hormonů a vitamínu D. Tělo je schopno si ho tvořit samo. Látka je životně nezbytná. Cholesterol tak napomáhá tělu zpracovávat tuky, stejně je tak význačný při tvorbě buněčných membrán.

Pravidelný běh má vliv na zvýšení hladiny HDL cholesterolu, tj. tedy dobrého. A oproti tomu naopak hladina LDL, tedy špatného cholesterolu je běháním regulována. Běh je v tomto směru důležitou a účinnou pomocí. Tímto působí i jako prevence před infarktem či mozkovou příhodou.

Postačí půl hodiny běhu čtyřikrát či pětkrát týdně. Bylo prokázáno snížení hladiny špatného cholesterolu až o polovinu u těch, kteří pravidelně běhají.

K čemu je dobrý běh. 9 důvodů, proč začít a vytrvat

Běhání coby účinný nástroj pro diabetes

Vliv běhání na lidské zdraví je velmi přínosným nástrojem ke zlepšení stavu diabetiků. Běh dokáže nejen utlumit nástup cukrovky druhého typu či zcela zabránit vzniku. Je to způsobeno tím, že běhání zvyšuje citlivost na inzulín a rovněž zesiluje snášenlivost glukózy. V tomto případě se jedná o krátkodobý efekt.

Dlouhodobý efekt běhání je sloučený s vyšší tolerancí glukózy. Je zapotřebí běhat pravidelně. Rovněž pozitivní účinek běhu má na slinivku břišní. Při výkonu, tj. při běhu si slinivka břišní odpočine a tím tak nemusí vyrábět inzulín, jako když je v klidovém režimu. Rychlé cukry v krvi jsou během odbourávány a dochází ke snížení nebezpečí vzniku stařecké cukrovky.

Vliv běhání na osteoporózu

Hustota kostí je vyšší u lidí, kteří pravidelně běhají. Neznamená to, že pouze kosti v nohách budou pevnější. Avšak rovněž i obratle páteře jsou zapojeny a tak si uchovají svou sílu i ve stáří.

Intenzivní cvičení, mezi které náleží běh, podstatně zvyšuje míru ukládání vápníku v kostech. Běhání má vliv na uchování kostní hmoty neboli správné hustoty kostí. Stejně tak běhání má značný vliv a působí velmi účinně proti řídnutí kostí, tj. proti osteoporóze. Jen je třeba vždy při běhu volit takovou zátěž, aby nedošlo k nadměrnému přetížení.

Běh ochrání váš zrak

Dle studie provedené v Kalifornii bylo zjištěno a následně prokázáno, že běháním lze velmi efektivně eliminovat potenciální riziko vzniku šedého zákalu a rovněž degenerativního zrakového onemocnění související se stárnutím. Rizika lze běháním snížit až o polovinu.

Běhat ráno nebo večer. Najděte svoji ideální dobu tréninku

Během nejen ke zdraví

Zejména pro mužskou část populace je běh nejlepším afrodiziakem. Díky této aktivitě je nutná produkce mnohem více testosteronu, což má vliv za zvýšení potence.

Ohodnoťte tento článek:
4,4
Právě čtete

Vliv běhání na lidský organismus. Prokysličte si mozek