Menu
oBěhání.cz
Vybavení na běhání

Jak vybrat domácí rotoped

Přemýšlíte o koupi vlastního domácího rotopedu? Přečtěte si, jaké parametry vzít v úvahu při jeho výběru a na co pamatovat.

Proč je fajn cvičit doma

Cvičení obecně pomáhá naší fyzické i psychické kondici. Věnovat se mu přitom můžete nejen venku, ale i v pohodlí domova, což s sebou přináší spoustu výhod.

Jednoduše můžete začít sportovat přesně tehdy, kdy se vám to hodí. Nejste omezeni počasím ani denní dobou. Když vám to bude vyhovovat, můžete se klidně do sportu pustit v noci.

Proč si pro cvičení vybrat zrovna rotoped

Pokud už vás omrzelo klasické cvičení a chcete vyzkoušet něco nového, je právě domácí rotoped skvělou volbu. Je ideální pro začátečníky i zkušené jezdce a užijete si na něm spoustu zábavy.

Zároveň se jedná o skvělou variantu pro všechny, kteří se nechtějí pouštět do silového cvičení, ale hledají spíše dobré kardio. Jelikož si na rotopedu můžete jednoduše zvýšit nebo snížit zátěž, můžete si obtížnost přizpůsobit svým potřebám i aktuální kondici.

Rotoped se zároveň liší od cyklistického trenažéru a spinningového kola. Na rotopedu sedíte komfortně ve vzpřímené poloze, a proto je tento cvičební nástroj vhodný i pro rehabilitaci a pro seniory.

Sportovnější cyklotrenažéry poté umožňují sportovní posed a jízdu ve stoje.

Jak vybrat rotoped do domácí posilovny

Při výběru rotopedu do domácí posilovny vezměte v úvahu hned několik faktorů.

Předně si promyslete, pro koho je rotoped určený. Budete na něm jezdit jen vy? Nebo i někdo další z rodiny? Na základě toho si můžete vybrat takový rotoped, který bude odpovídat vašim požadavkům na výšku a hmotnost jezdce.

Neméně rozhodující je také kondice jezdců. Jedná se o začátečníka nebo pokročilého jezdce? Podle toho si budete vybírat stroj s požadovaným rozsahem možné zátěže.

Rotoped

Moderní rotopedy umožňují výběr trasy. Zdroj: Unsplash

Jaké typy rotopedů existují

Jednotlivé rotopedy se liší také podle toho, jakým způsobem se u nich nastavuje zátěž. V podstatě přitom rozlišujeme dvě varianty.

U rotopedů s manuálním ovládáním se zátěž ovládá ručně, zpravidla pomocí otočného kolečka nebo posouváním na stupnici. Čím více stupňů rotoped umožňuje, tím lépe, jelikož tak získáte širší možnosti nastavení zátěže. Tyto rotopedy jsou zpravidla levnější než ty s elektrickým ovládáním.

Rotopedy řízené počítačem patří mezi ty nejmodernější na trhu. Ke změnám obtížnosti zde dochází automaticky na základě vybraného profilu trati nebo tepové frekvence vašeho těla. Počítat je třeba s vyšší pořizovací cenou.

Důležité technické parametry, které vzít při výběru v úvahu

Při výběru domácího rotopedu se informujte také o některých důležitých parametrech. Kromě jiného pro vás může být vodítkem kvalitní značka. Mezi ověřené a oblíbené produkty se dlouhodobě řadí rotopedy Tunturi.

Brzdný systém

Jednotlivé modely se dále liší použitým brzdným systémem. U levnějších rotopedů zpravidla najdete magnetický brzdový systém, kdy se o odpor během šlapání stará sada permanentních magnetů. Jeho výhodou je nízká hlučnost a dlouhá životnost.

U profesionálních modelů se poté můžete těšit na indukční systém brzd, kdy je brzda tvořena cívkou s elektromagnetem. Proud v cívce přitom řídí počítač a jedná se o účinnější systém než ten magnetický.

Rám a celková konstrukce

Konstrukce rotopedu a rám úzce souvisí s nosností výrobku. Čím pevnější konstrukce, tím vyšší nosnost. Rotoped by se rozhodně neměl kývat, měl by být stabilní a robustní.

Sedlo, řídítka a pedály

Tyto tři komponenty se zasluhují o váš celkový dojem z jízdy. Sedlo by v ideálním případě mělo být anatomicky tvarované. Vhodné je také to, když lze nastavit jeho výšku a vzdálenost od řídítek.

U řídítek je důležité jejich ergonomické tvarování, aby se vám dobře držela. Většina rotopedů umožňuje jejich nastavení.

Povrch pedálů by měl být takový, aby se vám po nich neklouzala bota. Proto se na nich často nachází stahovatelný popruh.

Doplňkové funkce

Některé rotopedy bývají vybaveny také množstvím doplňkových funkcí. Patří mezi ně například funkce pro měření tepové frekvence, mobilní aplikace a podobně.

Proč dát pozor na záruku a servis

Rotoped čas od času vyžaduje určitou údržbu nebo opravu. S tím je třeba počítat. Proto se rovnou při nákupu informujte, jaké jsou možnosti jeho záručního nebo pozáručního servisu.

Servis by měl být umožněn u vás doma, jelikož posílat rotoped do servisu je značně náročné i drahé.

Rotoped

Doma můžete cvičit kdykoliv. Už žádné výmluvy!  Zdroj: Unsplash

Vhodní pomocníci

Pokud na rotopedu začínáte, bude se vám rozhodně hodit patřičné sportovní vybavení. Na rozdíl od klasického jízdního kola se obejdete bez helmy.

Praktickým vybavením se ale mohou stát chytré hodinky, které vám budou měřit tepovou frekvenci i množství spálených kalorií a vy s jejich pomocí budete moct sledovat svůj progres.

Další možnosti domácího cvičení

Pokud si chcete kompletně vybavit domácí posilovnu, možná vám bude rotoped málo. V takovém případě můžete sáhnout ještě po běžeckém pásu nebo veslovacím trenažéru, které se rovněž hodí pro kardio trénink.

Silový trénink můžete obohatit pořízením závaží nebo třeba odporových gum. Případně lze pro začátek posilovat pouze pomocí vlastního těla. Inspirací na jednotlivé cviky najdete na internetu více než dost.

Rady a tipy závěrem

Pokud s jízdou na rotopedu začínáte, rozhodně to zbytečně nepřehánějte. Začněte pomalu a postupně zvyšujte zátěž i délku tréninku. Nezapomínejte na dostatečný pitný režim a protažení po skončení cvičení. Zároveň svému tělu dopřejte regeneraci po sportu.

Jízda na rotopedu je efektivní cvičení vhodné na hubnutí, které vás bude bavit. Dejte mu proto šanci a poznejte kouzlo domácího cvičení i vy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak vybrat domácí rotoped