Nikdy není pozdě začít běhat. Vždy byste při tom ale měli brát ohled na svůj věk a zdravotní stav. Pokud začínáte běhat ve vyšším věku, vezměte si k srdci 5 našich důležitých doporučení, která jsme pro vás připravili.
Nesmíte do toho jít po hlavě
Dvacátníkům či třicátníkům tělo leccos odpustí. Děti a náctileté ani nemusíme zmiňovat. S rostoucím věkem byste si ale měli dávat pozor, jak k novým aktivitám přistupujete. Nazout staré tenisky a uběhnout s nimi bez přípravy několik kilometrů se nemusí vyplatit. Je zde příliš vysoké riziko poranění nebo dlouhodobé únavy, která vás od dalšího běhání může odradit.
Z toho důvodu vám doporučujeme začínat jen velice pozvolna. Špatnou volbou nemusí být ani běhací pás, který vám do začátku pomůže držet konstantní tempo, navíc nabízí ideálně rovný a bezpečný povrch.
Chcete-li běhat venku, začněte jen několika desítkami až stovkami metrů na rovném asfaltu (rozhodně nezačínejte s běháním na pláži během dovolené u moře). Postupně dávky navyšujte a nechte tělo na běhání přivyknout.
Nejste si jisti? Zajděte za lékařem
Zejména pokud máte nějaké zdravotní potíže, ať už jde o kyčle, kolena, cukrovku, či kardiovaskulární systém, měli byste svůj záměr začít běhat konzultovat s lékařem. Ten vám může dát některé cenné rady, nebo vám třeba doporučit fyzioterapeuta, který vám pomůže osvojit si správnou techniku běhu. Díky tomu snížíte riziko, že byste si své poranění obnovili nebo své zdraví jiným způsobem ohrozili.
Stejně tak ihned vyhledejte lékaře, pokud jste běhat začali, ale máte pocit, že tělo na běh nereaguje dobře. Doktor vám dá jistotu v tom, zda jsou vaše obavy liché, nebo se za nimi skutečně skrývá nějaký zdravotní problém.
Způsobíte-li si při běhu nějaké poranění, jako je podvrknutý kotník, odřené koleno či otlačené nohy, jednoduchým řešením je obvaz či náplast. S těmito problémy si tělo samo poradí v každém věku a návštěva lékaře zpravidla není nutná.
Rozcvičujte se
Před samotným během byste se vždy měli rozehřát. Studené tělo je náchylnější k poraněním. Rozehřátí může mít podobu krátké procházky, rozhýbejte klouby dolních i horních končetin, případně se zahřejte nenáročným skákáním panáka na místě.
Stejně tak po konci běhu byste měli tělo nechat postupně vychladnout a nezapomeňte na protažení.
Nepodceňujte stravu a tekutiny
Nikdy byste neměli běhat s plným žaludkem. Ani běh na lačno nemusí být v pokročilém věku vhodnou volbou. Proto se snažte přijímat zdravou lehkou stravu a poslední jídlo si dejte několik desítek minut před aktivitou. Pravidelně pak doplňujte tekutiny, to je vhodné v rozumném množství i během samotného běhu.
K běhu dnes patří moderní technologie
Inspirujte se mladšími běžci a pořiďte si chytrý telefon nebo chytré hodinky. Ty vám pomohou sbírat o běhu cenná data. Snáze tak udržíte správné tempo a dlouhodobě navíc můžete sledovat, jak se zlepšujete.