×
oBěhání.cz

Jak vybrat běžeckou bundu? Zvolte tu správnou do každého počasí

Jak vybrat bundu na běhání

Kromě běžeckých bot je důležitý i výběr poslední vrstvy pro horní část těla. Silnou nebo slabou, s kapucou nebo bez? Jak vybrat běžeckou bundu? 

Požadované vlastnosti běžecké bundy ovlivňuje počasí, ve kterém budeme běhat.

Jak správně vybrat běžeckou bundu?

Někteří běžci mají běžeckých bund několik, a střídají poslední vrstvu oblečení pokaždé, když vyběhnou. Praktičtější je ale pořídit si jeden či dva skvělé kousky, které vás ochrání před výkyvy počasí a jsou skladné.

Cena kvalitní běžecké bundy navíc není zanedbatelná, a proto si pojďme ukázat, jaké parametry je třeba po tomto běžeckém vybavení požadovat:

Ideální běžecká bunda na jaro, léto a podzim

 • je nepromokavá
 • je lehká a můžete ji snadno sbalit do malého balíčku pro použití jen, když je třeba
 • je z funkčního materiálu, který odvádí pot (lycra, cool plus, dry fit a podobné)
 • je reflexní (aby vás viděla auta po setmění nebo za šera a deště)
 • má integrovanou kapucu s tvrdým kšiltem (ochrání vás od deště v obličeji)

Jak vybrat běžeckou bundu? Na neočekávané letní přeháňky se vybavte ultra lehkou bundou. Někteří výrobci přidávají k bundě miniaturní taštičku, do které bundu sbalíte a můžete si ji připnout za pas nebo na ruku – tak ji budete mít připravenou k rychlému použití při náhlé změně počasí.

Některé bundy také celkem slušně odvádějí silný vítr, což oceníte při protivětru. Všechny vlastnosti běžecké bundy vám rádi představí odborníci zapálení pro běh v běžeckých obchodech.

Ideální běžecká bunda na zimu

 • je o něco silnější, než tzv. větrovka, kterou užijete na jaře nebo na podzim, ale není příliš silná jako třeba snowboardová bunda
 • na těle ji téměř necítíte, ale drží a nevyhrnuje se z beder
 • umožňuje volný pohyb rukou
 • je reflexní nebo má viditelné reflexní prvky
 • má jemnou podšívku a vlákna jako je cool plus, dry fit a podobné (tzv. funkční materiály)
 • má integrovanou kapucu s tvrdým kšiltem (ochrání vás od sněhu, když na sobě nemáte čepici)

Běžecké oblečení. Co nesmí chybět ve vaší výbavě

Ideální vlastností obou typů je lehkost. Bunda by vás neměla omezovat v pohybu, ale doplňovat zbytek vašeho oblečení – vrstvěte. Ne vždy je běžecká bunda potřeba – na běh se oblékejte vždy jako kdyby bylo o 5 stupňů tepleji.2 Komentáře Jak vybrat běžeckou bundu? Zvolte tu správnou do každého počasí

 1. K části Ideální běžecká bunda na jaro, léto a podzim. Viděl už někdy někdo bundu, která splňuje protikladné požadavky viz.je nepromokavá je z funkčního materiálu, který odvádí pot (lycra,? Provozuji venkovní sporty 30 let a na vybavení jsem nikdy nešetřil, ale přesto, že do nás výrobci hustí své marketingové teze, tak pravdou zůstává, že i v membránové bundě od renomovaných značek za nemalý peníz se člověk potí a po 15 minutách v dešti je promočený na kost. A pojem nepromokavá funkční lycra, jak autorka ve svém článku zmiňuje, je stejně abstraktní představa , jako růžový jednorožec zaparkovaný doma v garáži. Možná by bylo vhodné, nechat články psát někoho, kdo má s tématem alespoň nějaké praktické zkušenosti.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..