Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Jak běhat s kočárkem. Bezpečně a pro radost

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

15. 5. 2018

Běhání s miminkem v kočárku vám přinese svobodu – můžete totiž sportovat a neřešit hlídání. Běhání s kočárkem už má dokonce i jméno – strollering! Jak běhat s kočárkem správně a bezpečně?

Pokud jste běhala už před porodem, nemůžete se dočkat, až se zase vydáte na trať. Dobrá zpráva – nemusíte shánět hlídání nebo čekat, až začne dítě běhat s vámi – běhejte s kočárkem.

V některých městech se konají také lekce strolleringu – více maminek se sejde a společně vyrazí do parku na kratší běh i posilování se sportovní lektorkou – zjistěte, jestli máte tuto možnost i u vás.

Jak začít běhat s kočárkem

Kdy po porodu začít běhat s miminkem v kočárku? Lékaři doporučují začít až po půlroce dítěte, kdy je schopné samo udržet hlavičku. Dítě mladší půl roku má také ještě velmi křehké tělíčko a otřesy při běhání by mu mohly ublížit.

Jak běhat s kočárkem – výběr správného kočárku

Popoběhnout na autobus se dá i s golfovými holemi, ale pokud chcete opravdu sportovat, vyberte už rovnou kočárek, který bude lehký, stabilní a bude co nejvíce tlumit otřesy.

Skvělou možností je pořízení sportovního kočárku se třemi koly, který můžete kromě běhání využít i na obyčejnou jízdu v nerovném terénu nebo pro jízdu na kolečkových bruslích. Využijte rad kamarádek nebo prověřte facebookové skupiny a fóra, kde se maminky-běžkyně rády podělí o svoje tipy na sportovní kočárky.

Jak běhat s dětmi. Začněte trénovat hrou a motivací

Počáteční investice do sportovní trojkolky není nejlevnější, ale na výběr máte ověřené české i zahraniční značky, a sportovní vozítko přinese spoustu radosti vám, partnerovi i dítěti, až trochu povyroste. Navíc můžete kočárek pořídit v některém z online bazarů. Některé typy se dají lehce zapojit i za jízdní kolo.

Jak běhat s kočárkem – tipy a triky

  • běhat začněte až od 6 měsíců věku dítěte
  • běhejte s lehkým nebo sportovním kočárkem
  • o kočárek se při běhu zbytečně neopírejte, běžte vzpřímeně
  • běhejte v přirozenou dobu spánku dítěte
  • alespoň jednou týdně běhejte bez kočárku (pro zdraví vašich zádových svalů)
  • vyzkoušejte strollering – skupinový běh s kočárky

Jak běhat s kočárkem – výběr terénu

Počítejte s tím, že váš trénink s kočárkem bude spíše objemový a vytrvalostní, než rychlostní. Pokud se chcete proběhnout trochu svižněji, vyberte udržovanou cyklostezku. Na pohodový běh ale můžete vyrazit i do lesa, na částečně zpevněné i nezpevněné cesty, nebo klidně do sněhu.

Jak běhat s kočárkem – technika běhu

Aby běhání s kočárkem neuškodilo vašim zádům, je potřeba běhat téměř tak, jako by kočárek před vámi nebyl. Ideální je, pokud madlo kočárku je dostatečně dlouhé tak, abyste nemusela příliš zkracovat krok a ´´nevěšela se´´ na kočárek.

Běhání při kojení. Na co si dát pozor?

Běžte co nejvíce zpříma, jako při normálním běhu – ale s menším náklonem dopředu. Alespoň jednou týdně si zařiďte hlídání a vyběhněte bez kočárku – opět to prospěje vašim zádům a také břišním svalům.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

Jak běhat s kočárkem. Bezpečně a pro radost