×
oBěhání.cz

Běžecké boty. Vybírejte podle došlapu i šířky nohy

Jak vybrat boty na běhání

Výběr běžecké boty je to nejdůležitější rozhodnutí, které pro svůj běh uděláte. S nevhodnou obuví na běhání bude váš běh nepohodlný a rychleji se unavíte. Není nic lepšího než mít botu, která vás donutí vyběhnout za každého počasí!

Správně zvolená běžecká obuv je alfou a omegou vašeho běhu.

Jak správně vybrat boty na běhání

I když tenisky na běhání jsou dnes moderní záležitostí, nesoustřeďte se při výběru pouze na vzhled nebo oblíbenou značku. Vyzkoušejte více běžeckých bot a vyberte až ty, která vám dokonale sednou a ideálně vám poskytnou oporu při nesprávném došlapu, který máme v určité míře skoro všichni.

Běžecká obuv – správná velikost

Při běhu se chodidlo posouvá v botě směrem dopředu, a protože se při pohybu bota ohýbá, vlastně se o kousek zmenší. Proto je potřeba vybírat běžecké boty o jednu velikost větší, než je vaše běžná obuv.

Věnujte pozornost šířce boty

Každá noha je jiná, proto je potřeba si boty vybrat i vzhledem k šířce svršku. Běžecká bota by vám neměla být příliš těsná, ani moc volná. Zkrátka, musí vám poskytovat oporu ale ne omezovat vaše palce a malíčky.

Pokud jste majitelem širší nohy, dejte na šířku svršku boty dobrý pozor, aby po pár měsících běhání nedošlo k protržení boty malíčkem.

Boty na běhání dámské – čím se liší

Ačkoliv ženy mohou mít užší chodidlo než muži, neplatí, že všechny dámské boty jsou od pánských odlišné jinak než designem. Například boty na běhání adidas jsou zpravidla užší. Vybírejte podle vlastního pocitu, ale nezapomeňte, že před prsty je třeba mít zhruba 1 cm prostor a malíček i palec musí mít dostatek místa do šířky.

V botě se proběhněte

Když si vybíráte boty na běžné nošení, tak se v nich projdete. Při výběru běžeckých bot se v nich tedy co? Pokud jste ve speciální běžecké prodejně, vyzkoušejte boty na běžeckém pásu, případně si dejte kolečko po obchodě.

Běžecké oblečení. Co nesmí chybět ve vaší výbavě

Jaké běžecké boty – nechte si poradit

V běžeckých prodejnách pracují experti, v tomto případě běžci. Proto se nebojte zeptat obsluhy obchodu. Rádi vám zde doporučí obuv, která je nejvhodnější pro vaše požadavky, terén a náročnost běhu. Někteří běžci volí jinou botu na trénink a jinou na závod.

Kvalitní běžecké boty vs. levné boty na běhání

Jak možná správně tušíte, investice do běhací boty je důležitá. To neznamená, že je třeba koupit nejdražší běžecké boty, na které v obchodě narazíte. Rozhodně ale vsaďte na osvědčené značky. V cenové relaci do 2 tisíc pořídíte třeba jedny z nejoblíbenějších: běžecké boty asics, které jsou pohodlné a svojí investice nebudete litovat.

Nenechte se nalákat boty za 500 Kč, které jsou možná dobré na procházku, při běhání ale ucítíte tvrdý došlap a celkově se v nich nebudete při běhu cítit dobře.

Nejlepší běžecké boty – vybírejte podle došlapu

Ne všichni běháme tak, abychom si nepřivodili zbytečné bolesti. Tedy, ne všichni máme při běhu pro tělo ideální, tzv. neutrální došlap, kdy při běhu dochází k převalení paty ke špičce přibližně uprostřed chodidla.

Pronace je došlap, při kterém se chodidlo při běhu vychýlí směrem dovnitř. To v malé míře nevadí, ve větší míře je to ale nevhodné pro naše chodidlo i pohodlný běh. K pronačnímu došlapu mají sklon běžci s nohami do X a plochými chodidly. Protože je při takovém běhu zatěžovaná vnitřní strana boty, je potřeba vybrat takovou, která poskytuje oporu pro zatěžovanou vnitřní stranu chodidla.

Ironman trénink: 7 tréninkových tajemství muže, který zvládl 50 závodů za 50 dní

 

Supinace je naopak typ došlapu, při kterém běžec chodidlo vychyluje směrem ven. K supinačnímu došlapu tíhnou běžci, kteří mají nohy do O a vysokou klenbu chodidla. Tady, na rozdíl od pronace, dochází k nadměrné zátěži vnější části klenby i boty, a proto je třeba vybrat běžečky, které jsou vyztuženy na vnější straně podrážky.

Boty – běh podle došlapu

Na většině prodejen si můžete nechat otestovat došlap a na základě něj si vybrat běžeckou obuv. Výsledná bota, vašemu běhu “na míru“ může být ve finále o něco dražší, než jakou byste si sami vybrali, ale pomůže vám srovnat případné běžecké kostrbatosti, kterých se dopouštíte. A pokud zjistíte, že máte neutrální došlap? Můžete si gratulovat.

Boty na běhání v zimě

Běhání v zimě nevyžaduje žádnou speciální zateplenou obuv. Dejte pozor na ultralehké, tzv. minimalistické typy bot, které jsou tvořeny z velké části látkou, která rychle navlhne. Raději zvolte gumovější obuv.

Jak vybrat běžeckou bundu? Zvolte tu správnou do každého počasí

Při běhu v dešti nebo sněžení použijte na boty impregnační sprej a oblékněte běžecké ponožky, které neslézají z nohy.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..