Menu
oBěhání.cz
Vybavení na běhání

Běžecké oblečení. Co nesmí chybět ve vaší výbavě

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

25. 11. 2019

Co všechno patří do běžecké výbavy? Představujeme kousky do každého počasí, bez kterých se neobejdete. Jaké běžecké oblečení je nejvhodnější?

Běhání je levný sport, když pohlédneme k vybavení (nemusíte kupovat žádné helmy, chrániče a prkna) a prostoru (běhat můžete kdykoliv a zadarmo). Na výběru běžeckého oblečení si ale dejte záležet!

Běžecké oblečení – co na sebe podle počasí

Pokud chcete běhat po celý rok, budete kromě skvěle padnoucích běžeckých bot potřebovat tři skupiny oblečení: na jaro společně s podzimem, na zimu a na léto.

Pamatujte na to, že při běhu se zahřejete, a tak vždy vybírejte svoje běžecké oblečení tak, jako byste vybíhali za teploty o 5 stupňů vyšší, než je ta skutečná. Nikdy není na škodu mít s sebou lehoučkou běžeckou bundu, která vás uchrání před deštěm a větrem.

Oblečení na běhání v dešti

Co se týká výběhů v dešti a v zimě nebo za sněžení, platí, že to s oblečením nemusíte přehánět. Důležité ale je hned po ukončení tréninku vběhnout pod teplou sprchu a obléci se do suchého.

Pokud běháte často delší výběhy v dešti a na kluzkém terénu (např. po nezpevněných lesních stezkách) pořiďte si kromě nepromokavé bundy také trailové boty s nesmekavou podrážkou a goretex membránou, která odvádí vlhkost a udrží vaše nohy v suchu.

Základní běžecké oblečení – výbava

 • běžecké ponožky
 • kraťasy nebo krátké elasťáky
 • dlouhé legíny nebo elasťáky
 • 3/4 legíny nebo elasťáky
 • běžecká podprsenka (ženy) – vybírejte tu s maximální podporou
 • tílko z funkčního materiálu
 • tričko z funkčního materiálu (krátký rukáv)
 • tričko z funkčního materiálu (dlouhý rukáv)
 • termo tričko s dlouhým rukávem
 • lehká mikina
 • nepromokavá a větru vzdorná lehká bunda
 • funkční spodní prádlo (z prodyšného materiálu, který odvádí pot od těla)
 • zimní souprava (čepice, rukavice, tunel na krk)
 • čelovka, pokud běháte často za tmy, reflexní prvky a náramky

Běžecké oblečení levně – jak poznat kvalitní vybavení

Co se týká vybavení na běhání, není proč šetřit. Je lepší pořídit si pár kvalitních kousků než střídat bavlněná trička, která neodvádí pot. Většinu běžeckého vybavení použijete také v posilovně nebo na skupinových kardio lekcích.

Co se týká kvality a ceny, nejlepší radou je vybírat známé sportovní značky, které vyrábějí oblečení s neměnícími se vlastnosti při praní a častém používání. Čas od času nabízí běžecké kolekce třeba i supermarket Lidl anebo značka Tchibo. Vybírejte ale s rozvahou: prověřte použitý materiál uvedený na cedulce. Dobrým tipem je, že například mikinu můžete na běh nosit jakoukoliv lehkou, která dobře sedí na těle, zatímco nepromokavou bundu je lepší vybrat od ověřené značky, s certifikacemi o nepromokavosti a větru vzdornosti.

Speciální běžecké oblečení pro vás může fungovat jako motivace – vždy, když si koupíte nějaké nové, budete chtít co nejdřív vyrazit, a potom znovu a znovu…spoustu kvalitních běžeckých triček a doplňků můžete také získat na závodech jako součást startovního balíčku.

Oblečení na běhání – spodní prádlo a běžecké ponožky

Často přehlíženou součástí vybavení je právě spodní prádlo a ponožky. Jakmile ale jednou vyběhnete ve skvěle padnoucích kalhotkách a trenýrkách, které odvádí pot a nikde netlačí a neškrábou, nebudete chtít jinak.

Co se týká ponožek, na standardní výběhy vám postačí jakékoliv tenké ponožky. Na závody, běh v dešti a zimě je dobré pořídit si běžecké ponožky, které mají silnější vlákna v patě a špičce a nesklouzávají z nohy. Některé mají také antibakteriální úpravu či vlastnosti stejné jako u termo prádla.

Běžecké hodinky. Potřebujete sporttester pro váš běh?

Dámy by si měly dát záležet na výběru běžecké podprsenky, která by měla mít maximální podporu. Prsa by se při běhu neměla skoro vůbec hýbat, kvůli pohodlí a také z estetických důvodů do budoucna.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

Běžecké oblečení. Co nesmí chybět ve vaší výbavě