Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Jak běhat orientační běh. Zažijte adrenalin s mapou

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

22. 4. 2018

Orientační běh je skvělou formou odreagování se a zpestření běžeckého tréninku. Kromě klasických běhů v přírodním prostředí dnes stoupá také popularita běhů s mapou v centrech velkých měst. Jak běhat orientační běh?

Myslíte si o sobě, že nemáte orientační smysl a s mapou se ztratíte? Mnohdy jsou to zbytečné obavy – vyzkoušejte orientační běh a získejte nové běžecké zážitky.

Co je orientační běh

Orientační běh (OB) je závod, při kterém běžíte s mapou, po předem neznámé trase. Po cestě nacházíte stanoviště (tzv. kontroly), kde na vás čekají různé úkoly. Mohou to být vědomostní otázky, logické hádanky nebo prověrky kreativního myšlení. Někdy jsou úkoly propojené navzájem, tedy je potřeba je oběhnout v přesném pořadí a spojit indície dohromady.

Vítězíte ve chvíli, kdy proběhnete cílem v nejrychlejším čase a zároveň splníte všechny kontroly (nebo z nich získáte více bodů, než soupeři).

Pro koho je orientační běh

Pro všechny! Pamatujete na letní tábory? Orientační běh je ideální aktivitou i pro rodiny s dětmi, partu kamarádů i pro jednotlivce.

Pokud chcete vyzkoušet orienťák, bude to prověrka vaší fyzické zdatnosti, schopnosti udržení si klidné mysli a pohotovosti. Proměnnými v závodu jsou soupeři, terén a také vaše momentální připravenost a koncentrace (velkou roli hraje v závodu případná únava běžce).

Jak běhat orientační běh – taktika a technika

Taktika se získává hlavně zkušeností z předchozích závodů. Zkrátka se budete muset s mapou proběhnout několikrát, abyste si vyvinuli svoji taktiku běhu a řešení úkolů a běžeckou techniku.

Každý závod je jiný – s jedním je ale potřeba se smířit: terén může být extrémně náročný, trať postavená nelogicky, mapa mizerná a kontroly špatně zakreslené. Není potřeba se nad tím rozčilovat, naopak – využijte nepříznivé podmínky ve svůj prospěch a přijměte je jako neměnný fakt. Svým klidným postupem můžete získat výhodu nad soupeři, kteří se na trati můžou chovat nepřiměřeně cholericky a závod vzdají.

Kde běhat v Praze. 9 míst na čerstvém vzduchu i s kopci

Při organizovaném závodu je v přípravě na orientační běh třeba zhodnotit proměnlivé faktory, které jsou pro každý závod specifické.

Orientační běh – na co si dát pozor:
terén – obtížnost, zvláštnosti, vlastní nevýhody (např. pomalé sběhy z kopce)
mapa – měřítko, speciální znaky, chyby autora (lze srovnat s archivem předchozích závodů)
trať – počet kontrol, délka, předpokládaný čas a rychlost, převýšení
popisy – nejasnosti si objasněte s pořadatelem (případně tvůrcem mapy), některé popisy si můžete napsat na ruku
pokyny – nikdy nevynechejte poslední pokyny pořadatele před závodem (změny, výjimky, občerstvení, nebezpečí)
počasí – vybavte se na případný běh v dešti – kšiltovka, nepromokavá bunda a funkční oblečení

Vybavení na orientační běh

Při orientačním běhu je dobré používat buzolu, díky které budete mít mapu stále správně zorientovanou. Využití chytrého telefonu neb GPS navigace je v pravidlech závodů většinou zakázáno.

Před vyběhnutím si vždy zkontrolujte, že máte s sebou kartičku pro zaznamenání kódů kontrol nebo plnění úkolů. V případě předpovědi deštivého počasí prověřte, zda vám pořadatel dá mapku už v nepromokavém obalu, nebo si s sebou máte vzít mapník, připadně alespoň průhledný plastový obal.

Jak běhat dlouhé tratě. Vyvarujte se 7 nejčastějších chyb

Na předloktí si můžete izolepou připevnit popisy kontrol, ať je nemusíte pokaždé lovit z druhé strany papíru s pokyny pro závod. Lepící pásku využijete i k zavázaní kaničkek – tak vás v terénu nic nezdrží.

Kde si vyzkoušet orientační běh

Máte chuť si orienťák natrénovat mimo organizované závody? Poblíž vašeho bydliště (nebo v rámci výletu či dovolené) si můžete najít speciální místa – Areály s pevnými kontrolami pro orientační běh. Tady si můžete na vlastní kůži zažít adrenalin z orientačního závodu s rodinou nebo kamarády, a nacvičit si strategii bez závodního stresu.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Právě čtete

Jak běhat orientační běh. Zažijte adrenalin s mapou