Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

5 rad, jak vést dítě ke sportu

Pravidelný pohyb prospívá nejen dospělým, ale i dětem. Podporuje jejich motorický vývoj, posiluje obranyschopnost organismu a v neposlední řadě předchází problémům s nadváhou. Jak k němu ale děti motivovat? Inspirujte se našimi radami!

Jděte svému dítěti příkladem

Odborníci se shodují, že nejlépe uděláte, když svou ratolest povedete ke sportu už od malička a sami jí půjdete příkladem. Čas od času si jako rodina vyrazte na kolo, do bazénu nebo na lyže a své dítě do těchto aktivit nenásilně zapojte. Důležité je, aby dítě mělo ze sportu radost a nepovažovalo ho za trest.

Dbejte na pozitivní motivaci

Aby dítě u sportu vydrželo, potřebuje notnou dávku motivace, a to zejména té pozitivní. Odměňte malého sportovce zdravým pamlskem nebo mu za první větší úspěch pořiďte nové sportovní vybavení – tenisovou raketu, kolo nebo třeba profesionální kopačky.

TIP: Pokud máte doma nadšeného fotbalistu, udělejte mu radost kopačkami, ve kterých se z něj stane mladý Ronaldo. Široký výběr kopaček na různé druhy povrchů najdete na Heurece. Seřaďte si je podle oblíbenosti nebo ceny a nezapomeňte si přečíst uživatelské recenze.

Nechte dítěti prostor ke zlepšování

Žádný učený z nebe nespadl, proto se dá očekávat, že ani vaše dítě nebude ve sportu hned excelovat. V žádném případě si z něj ale neutahujte a neposmívejte se mu, mohlo by se stát, že dítěti sport kompletně znechutíte. Na místo toho se ho snažte pravidelně chválit a nenápadně opravovat.

Zapište dítě do sportovního kroužku

Jakmile dítě začne jevit větší zájem o určitý druh sportu, zapište ho do sportovního kroužku. Bude se rozvíjet pod odborným dohledem a navíc potká nové kamarády, kteří ho budou motivovat k lepším výkonům. Pokud si nejste jisti, zda je daný kroužek pro vaše dítě to pravé, zajděte s ním nejdříve na úvodní hodinu. Vyzkoušet můžete atletiku, fotbal, basketbal, šerm, plavání či různé druhy tance od baletu až po street dance.

Netlačte na pilu

Nesnažte se mermomocí objevit sport, který je pro vaši ratolest jako stvořený. Pokud budete na dítě příliš tlačit, můžete ho od sportu zcela odradit. Dejte mu proto dostatek prostoru, aby se samo rozhodlo, které aktivitě se chce věnovat, a v jeho rozhodnutí ho podpořte. A když ho zájem přejde, nic se neděje. Vyzkoušejte jinou disciplínu a buďte rádi, že má vaše dítě kladný vztah k pohybu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

5 rad, jak vést dítě ke sportu