Nejste spokojení se svou aktuální kondicí a chcete s tím začít něco dělat? Pokud máte v plánu zhubnout a svou váhu si poté udržet, je dobré hned na začátku promyslet správnou strategii. Jen rozumně nastavené kroky vás dovedou k vytyčenému cíli. Podívejte se na 5 tipů, které by vám při cestě za vysněnou postavou rozhodně neměly uniknout.
1. Jezte pestře
Jistě už jste mnohokrát v různých magazínech četli o zaručených způsobech hubnutí. Ať už to byla vajíčková dieta, tukožroutská polévka nebo výživa podle krevních skupin, můžeme vás ujistit, že žádná z těchto diet se rozhodně nehodí pro dlouhodobé stravování. Jedná se totiž o jednostranně zaměřené dietní směry, které sice slibují rychlé hubnutí, ale přísně zakazují konzumovat určité druhy surovin. Pro naše tělo je nejzdravější pestrá strava bez zbytečných zákazů. Na našich talířích by měla převažovat zelenina, ovoce, kvalitní obiloviny, luštěniny, maso a mléčné výrobky. Vyhnout bychom se naopak měli ztuženým tukům a jednoduchým cukrům, které najdeme v sušenkách, cereáliích, různých cukrovinkách, pečivu a v dalších průmyslově zpracovaných výrobcích.
Do svého jídelníčku naopak nezapomeňte přidat zdravé tuky, které jsou ukryté v oříškách, semínkách, avokádu a kvalitních rostlinných olejích. Nebojte se experimentovat s novými potravinami, které ještě neznáte. Do hubnoucího jídelníčku se perfektně hodí cizrna, celozrnný kuskus, bulgur, quinoa, jáhly nebo třeba červená čočka. Když budete pravidelně svou stravu obohacovat o nové potraviny, pochutnáte si a redukční jídelníček vás navíc bude i bavit.
Běhání a výživa. Vsaďte na kvalitní sacharidy a dostatek minerálů
2. Hlídejte si tekutiny
Pitný režim je základ, bez kterého naše tělo není schopné správně fungovat, natož hubnout. Každý den ztratíme v průměru 2,5 – 3 l vody. Tekutiny proto musíme našemu tělu zase dodat, aby nedošlo k dehydrataci. Když nebudeme dostatečně pít, dostaví se únava, vyčerpání, bolesti hlavy a svalové křeče. Naopak dostatečný pitný režim pomůže nastartovat metabolismus a podpoří lepší spalování tuků.
Tip: Slazené limonády ještě více umocňují pocit žízně a zvyšují pocit hladu. Proto nepatří do redukčního jídelníčku.
Pít byste měli v průběhu celého dne a nikoliv nárazově. Začít můžete ihned po probuzení sklenicí čisté vody s citrónem. Po zbytek dne je nejlepší volbou čistá voda bez bublinek. Vhodné jsou i slabé ovocné, zelené či bylinkové čaje bez cukru a minerálky. Pozor na kávu a černý čaj, které organismus ještě více odvodňují. Ke kávě proto vždy patří sklenice čisté vody, která dodá zpět ztracené tekutiny.
3. Správné doplňky
Jakmile máte vhodně sestavený jídelníček, můžete přemýšlet o vhodných doplňcích stravy, které tělu dodají vitaminy, minerály a další látky napomáhající k úspěšnému hubnutí. Pokud jíte pestře a vaše zdraví je v pořádku, neměly by vám chybět žádné živiny. Přesto se stává, že určité látky mohou (zejména ženám) rychleji ubývat. Jedná se hlavně o vitamin B12, kyselinu listovou, hořčík, vápník a v zimních měsících také vitamin D.
A co koktejly, prášky, tablety a další přípravky? Pokud si vyberete kvalitní preparát a budete ho užívat jen jako doplněk k vyváženému jídelníčku a přidáte i pravidelnou fyzickou aktivitu, může to fungovat. Pouhé pití koktejlů či polykání pilulek na hubnutí bez další snahy vám bohužel k vysněné postavě nepomůže. Pokud se nakonec rozhodnete nějaký přípravek vyzkoušet, hledejte takový, který obsahuje přírodní látky. Ke shazování kil může dopomoci zelený čaj, kofein i vitamin C. Garsin – prášky na hubnutí obsahují kromě zeleného čaje, zelené kávy a „céčka“ také výtažek z rostliny garcinia cambodgia, acai berry a L-karnitin. Jestliže vám chybí energie, ptejte se v lékárně po koenzymu Q10 nebo ženšenových tabletkách, které by vás měly správně nakopnout.
Více o hubnutí si přečtěte na našem magazínu Jenohubnutí.cz.
4. Přidejte pohyb
Bez pravidelného pohybu to nepůjde. Fyzická aktivita vám pomůže v zachování vyššího výdeje a nižšího příjmu, což je pro hubnutí klíčové. Cvičením si navíc budujete svalovou hmotu, která je pro tělo velmi důležitá. Čím více svalů totiž máte, tím více kalorií denně spálíte. V neposlední řadě vám pohyb pomůže udržet dobrou náladu, která je při hubnutí nezbytná. Doporučuje se kombinovat kardio cvičení s posilováním svalů. Ideální je zařadit rychlou chůzi, běh, jízdu na kole nebo třeba aerobic a ten doplnit o posilovací cvičení.
Pokud nechcete navštěvovat fitness centrum, vystačíte si alespoň za začátku i v domácím prostředí. Můžete posilovat jak s vlastní váhou, tak s činkami nebo třeba kettlebellem. Začínejte na nižších váhách a postupně zátěž i počet opakování zvyšujte. Jako skvělý doplněk k aerobnímu a posilovacímu cvičení slouží také jóga a pilates. Jógové pozice a protahovací cviky pomohou uvolnit celé tělo, zklidnit mysl a posílit svaly trupu, které bývají často ochablé.
5. Příjem nižší než výdej
Zdravá strava s dostatkem tekutin zkombinovaná s pravidelnou sportovní aktivitou nemusí vždy nutně vést k hubnutí. Aby se ručička na váze začala pohybovat směrem doleva, je potřeba si hlídat podíl kalorického příjmu a výdeje. Žádný strach, nemusíte od teď trávit hodinu denně s kalkulačkou v ruce a nesmyslným počítáním kalorií. Skvěle vám totiž poslouží online programy, kterých najdete na internetu nepřeberné množství. Stačí si z nich vybrat ten, který vám bude nejvíce vyhovovat. Do tabulek si pak jednoduše zapíšete, co a v jakém objemu jste daný den snědli a vypili, a také jaké pohybové aktivitě jste se věnovali. Program podle toho vyhodnotí, zda jste v kalorickém deficitu nebo naopak nadbytku.
Aby mohlo dojít k ubývání na váze, výdej musí být vždy o něco vyšší než příjem. Dejte si však pozor, ani příliš velký kalorický deficit není při hubnutí vhodný! Mohli byste tak sice opravdu rychle zhubnout několik kilogramů, ale pravděpodobně by vás brzy dostihl jojo efekt, čili opětovný nárůst váhy. Mnohem zdravějším způsobem je pomalejší, ale zároveň trvalé hubnutí.