Běh je oblíbeným sportem, který člověku dává možnost „upustit páru”, navíc i něco zhubnout. Především se však prospívá zdraví a zlepšuje se celková fyzická kondice. Ať už jste s během na svém začátku, nebo už za sebou máte desítky uběhnutých kilometrů, možná se přesto všechno dopouštíte závažných chyb, jež devastují vaše klouby i tělo celkově. Pojďme si je jmenovat, abyste věděli, čemu konkrétně se vyvarovat.
Voda je důležitá, ale opatrně s ní
Neustále všude slýcháme o tom, že pokud chceme sportovat, musíme také hodně pít. A ano, voda je životu důležitá a mluvíme o jednom z pilířů efektivního hubnutí, na druhou stranu velké množství spíše škodí, než prospívá, mluvíme-li o pití vody před sportem.
Když člověk vypije příliš mnoho vody, většinou se cítí hodně nafouklý a mnohdy ho také píchá v boku. Proto se, zejména před podáním sportovního výkonu, doporučuje pít průběžně po menších dávkách. Vodu si také nemusíte brát s sebou (výjimku tvoří maximálně běh v příliš vysokých teplotách).
Dávejte si pozor na to, kam směřuje váš zrak
Pánské mikiny obléknout, boty nazout a vyrazit vstříc desítkám kilometrům. Plán zní jasně. Abyste však běhali správně, musíte upnout zrak na horizont, nikoliv k zemi. Většina lidí svůj zrak bohužel k zemi upíná a není to z toho důvodu, že sledují, aby o nic nezakopli. Na vině jsou spíše myšlenky, které říkají, že to nezvládneme. Opak je ale pravdou.
Když upřete oči na horizont a budete sebevědomě sledovat to, co je před vámi, dosáhnete nejen lepších výkonů, ale především budete běhat ve správné poloze krku a hlavy, čímž se nezhroutí celkové držení těla.
Zrak upnout na horizont, Zdroj: Unsplash
Nádech, výdech
Špatné dýchání – další bod na seznamu chyb, kterých se bohužel běžně dopouštíme. Vlivem špatného dýchání nás může nepříjemně pobolívat v bocích, také se nám sníží celková výkonnost, kterou jsme schopni uběhnout, bohužel dech nám v tom brání. A tak při běhu nezapomínejte na výdech, nádech – alfu omegu celého sportování.
Podle profesionálních sportovců a jejich trenérů je dobré rozložit si nádech na dva kroky a na další dva kroky vydechnout. To, jakým tempem zprvu poběžíte, je ryze na vás, důležitá je však pravidelnost.
Kroky nebo spíše skoky
Každý člověk má trochu jiný způsob běhu. Všimněte si někdy sami sebe, jestli opravdu běžíte, nebo spíše skáčete jako dítě přes kaluže. Zbytečně dlouhé kroky jsou pro vás náročné, navíc často vynecháváte jednu věc, a sice nenašlapujete na celé chodidlo, což se má.
Nevhodné obutí = neúspěšný běh
Než vyběhnete z domu, zkontrolujte si vaši výbavu. Ne, není vhodné běhat v rozevlátých teplácích, které se vám budou nepříjemně plést pod nohy při každém jednom kroku. Stejně tak není vhodné běhat v botách, které jsou vám větší, nebo naopak menší. Ano, sice se říká, že by běžci měli nazouvat boty o malinko větší, ovšem normální velikost je trefou do černého. Pokud zvolíte dobře padnoucí, skutečně kvalitní boty, máte na pár let vystaráno a úspěch běhu bude zaručen.
Kvalitní boty jsou základ, Zdroj: Unsplash
Přepálíte to už při startu
Budu běhat alespoň dvakrát denně, říkají si mnozí. Jenže položme si ruku na srdce – nepůjde to tak snadno a budeme rádi, když si najdeme čas alespoň na půlhodinovou aktivitu. A je to možná i dobře, protože by to jinak vedlo k takzvanému přepálení při startu.
Pokud máte pocit, že jakožto začátečník je pro vás běh náročným, nebo že byste určitě po uběhnutí čtyř kilometrů padli k zemi a už se ke sportu nikdy nevrátili, vyplatí se zkusit takzvaný indiánský běh, během kterého střídáte chůzi a běh (ideálně po třech, čtyřech minutách, ale tento interval je na každém jedinci a jeho možnostech).
Bez motivace to nepůjde
Stejně jako při každém sportu, i při běhu musíte mít dostatečnou motivaci. Bez ní to holt nepůjde. Chcete si konečně zapnout své vysněné džíny, nebo si přejete zvýšit své sebevědomí? Motivace mohou být různé, tak na ně nezanevřete.