Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Ironman trénink: 7 tréninkových tajemství muže, který zvládl 50 závodů za 50 dní

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

24. 4. 2018

Říkají mu Iron Cowboy. Inspirujte se tréninkovými tipy Jamese Lawrence ke zvýšení vaší rychlosti, síly a vytrvalosti. Jaký je opravdový Ironman trénink?

James je chlápek z Utahu (USA), který zbořil sportovní hranice. Kvůli množství závodů, které absolvoval za sebou, už v roce 2012 získal zápis v Guinessově knize rekordů.

To mu ale nestačilo, a tak si pro sebe o tři roky později připravil pořádnou výzvu: zdolat 50 maratonů v 50 dnech po sobě, ve všech 50 státech USA. A jak řekl, tak i udělal. Začal na Havaji, skončil v Utahu. Jeho projekt 50-50-50 získal popularitu médií a doživotní věrnost fanoušků, které závodník inspiroval k vlastní účasti na Ironmanských závodech.

Ironman – tak trochu jiný triatlon

Legendární Ironman je závod, během kterého je třeba absolvovat 3,86 km plavání, 180,25 km na kole a 42,2 km běhu. James během svého ironmanského turné po státech zdolal celkem 193 km plavání, 2100 km běhu a více než 9000 km na kole. A to spal mezi jednotlivými závody v průměru jen 4 hodiny denně, a převážně v karavanu nebo letadle při přesunu mezi státy.

Ironman trénink – 7 tréninkových tajemství Železného kovboje:

Jak trénuje James Lawrence, a co je pro něj při přípravě nejdůležitější? Některé tipy vás možná překvapí.

1. Má silnou motivaci

Jsem šílenej závodník, jsem manžel, jsem otec. Železný kovboj James má doma čtyři dcery a jednoho syna. Všechny z nich vede k aktivnímu životnímu stylu a snaží se jít příkladem.

Manželka i děti s ním cestovaly po státech, když se účastnil jednoho ironmanu za druhým. Posledních pár km některých maratonů projektu 50-50-50 běžel James společně s 12letou dcerou, a nechal se slyšet, že to byl vždy nejsilnější moment závodu – rodina mu dodává sílu, když tělo už nemůže.

 2. Dělá to pro dobrou věc

Společně se šéfkuchařem Jamie Oliverem a jeho nadací se James Lawrence snaží vymýtit obezitu u dětí. Projekt 50-50-50 také pomohl vybrat peníze pro nadaci – závodník vyzval fanoušky, aby s ním běželi posledních 5 km každého maratonu. Každý, kdo se tohoto doběhu účastnil, přispěl, a nadace získala téměř 70 tisíc dolarů.

„Mým cílem je inspirovat ostatní, aby vyzvali sami sebe k aktivnějšímu životu, “ píše James úvodu svých webových stránek.

3.  Trénuje 80/20

Jamesův Ironman trénink využívá následujícího schématu: 80 procent času nízká zátěž a 20 procent času vysoká. Tak dosahuje nejen on, ale i další maratonci a ultra maratonci úspěchů.

Protože James je zároveň trenér, snaží se vyvést rekreační běžce z myšlenky, že čím rychleji, tím lépe. Jasně, chcete mít svých 5 km rychle za sebou. Je ale lepší běžet na nízkou intenzitu, a pak, když je potřeba zrychlit, opravdu zaberte, co to dá.

7 nejčastějších chyb při běhání a jak se jim vyhnout

„Znám běžce, kteří běhají moc rychle po většinu tréninku, a moc pomalu v rychlejších intervalech. Vyzkoušejte větší kontrast, naučte tělo něco nového, a výsledky se dostaví, “ říká ironmanský expert.

4. Je v klidu

Iron Cowboy se soustředí vždy jen na následující krok, nemyslí na další kilometry, které ho čekají. Jako trenér dobře ví, že nejdůležitější je nestresovat se a mít trpělivost. Často vídá mladé běžce, kteří uběhnou desítku a chtějí hned trénovat na Ironmana. To je ale podle něj přímá cesta ke zranění, tělo si na zátěž musí zvykat postupně. Pokud chcete úspěch, nespěchejte, vzkazuje.

5. Jde svou vlastní cestou

Nikdy nekopíroval výživu, trénink nebo vybavení někoho jiného. Postupně si odzkoušel, která značka a styl běžeckých bot, oblečení nebo brýlí mu vyhovuje a u svého výběru zůstal.

Já bych chtěl, aby si lidi uvědomili, že všechno je možný. Nikdo by vám neměl diktovat vaše možnosti v životě. Vyberte si je sami, život nemá hranice.

– James “Iron Cowboy Lawrence“ v rozhovoru pro Runner´s World

Nechytá se každé novinky, ale trpělivě vybírá svoje vlastní doplňky stravy a potraviny, které zásobí jeho tělo živinami a vitamíny – hlavní je kvalita, i kdyby to bylo obyčejné ovoce a rýže, žádné módní výstřelky.

6. Nepodceňuje regeneraci

Ironman trénink, stejně jako jakýkoliv náročný běžecký či triatlonický trénink vyžaduje kompenzaci. Jako vytrvalostní běžec používá James kompresní podkolenky, při běhu i v klidu. Při běhu totiž zmírňují otřesy lýtek a v klidu zlepšují prokrvení končetin. Kvalitní strava bohatá na složité sacharidy, kvalitní tuky a bílkoviny je dalším spojencem při cestě k úspěchu na tvrdých závodech.

Sympatický vousáč si ale rád zajde i na masáž a často využívá tejpování a laseru pro úlevu od bolesti ve svalech. Dále doporučuje posilování celého těla.

Běhání a posilování. 4 snadné cviky pro každého běžce

7. Myslí pozitivně

…i v tom nejhorším. Jamesovi se sice přezdívá Železný kovboj, i on si ale v Ironmanovi sáhnul na dno. Jsou to chvíle zoufalství, vzteku, beznaděje a bolesti.

Ne každou překážku dokážete překonat silou nebo agresí. Proto, když je vám nejhůř, myslete na něco, co vám dává radost – může to být láska k rodině, opora v partnerovi nebo klidně oblíbená restaurace, kam vyrazíte, až ten pekelnej závod skončí.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

Ironman trénink: 7 tréninkových tajemství muže, který zvládl 50 závodů za 50 dní