Menu
oBěhání.cz
Jídelníček běžce

Aminokyseliny BCAA: Co to je, jaké mají účinky a kdo se bez nich neobejde?

BCAA jsou často diskutovaným pojmem zejména mezi profesionálními sportovci. Jedná se o specifický druh aminokyselin a zároveň jeden z nejoblíbenějších výživových doplňků pro regeneraci svalů. Co je o aminokyselinách BCAA dobré vědět, jaké jsou jejich účinky a komu je doporučována jejich suplementace?

Co jsou aminokyseliny BCAA?

Aminokyseliny BCAA (branched-chain amino acids) neboli aminokyseliny s rozvětveným řetězcem patří mezi nejprodávanější výživové doplňky pro sportovce. Zahrnují celkem tři aminokyseliny – valin, leucin a isoleucin. Ty se navíc řadí k tzv. esenciálním aminokyselinám, které si tělo neumí vytvořit samo, proto musejí být přijímány ve stravě či ve formě suplementů.

Od jiných druhů aminokyselin se BCAA liší tím, že se metabolizují nikoliv v játrech, nýbrž přímo ve svalech. Odlišné jsou také jejich účinky, o kterých bude řeč níže.

Pro lidské tělo jsou aminokyseliny BCAA nezbytné. Za předpokladu, že je náš jídelníček pestrý a obsahuje dostatečné množství bílkovin, není třeba mít z nedostatku BCAA strach. V opačném případě je namístě suplementace. ALLNUTRITION BCAA MAX SUPPORT obsahuje 3750 mg BCAA v jedné porci a je vhodný pro sportovce na jakékoliv úrovni. Zajistí mimo jiné intenzivnější spalování tuků a rychlejší regeneraci po námaze.

Jaké mají BCAA účinky a pro koho jsou důležité?

BCAA urychlují regeneraci po fyzické námaze, napomáhají udržet svalovou hmotu a zodpovídají za syntézu proteinů. Mimo to jsou nezbytné pro optimální fungování chemických procesů v našem těle.

Účinky BCAA:

  • valin – přispívá k regeneraci svalové tkáně, zlepšuje funkci mozku, snižuje únavu
  • leucin – podílí se na udržení svalové hmoty, zvyšuje syntézu bílkovin, podílí se na regulaci inzulinu
  • isoleucin – přispívá k regeneraci svalů, podílí se na tvorbě hemoglobinu, pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi

Mezi kulturisty a fitness nadšenci jsou BCAA ve formě potravinových doplňků rozšířené hlavně z důvodu výše zmíněných účinků. BCAA jsou však důležité úplně pro každého. Jejich suplementace je doporučována lidem, kteří intenzivně sportují několikrát týdně, drží dlouhodobou redukční dietu či jsou vegany nebo vegetariány. Mezi osoby, pro něž BCAA ve formě doplňků naopak vhodné nejsou, patří těhotné a kojící ženy.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Aminokyseliny BCAA: Co to je, jaké mají účinky a kdo se bez nich neobejde?