Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Anabolické steroidy a doping při sportu. Proč se zakázaným látkám raději vyhnout?

Vrcholoví sportovci a kulturisté, ale také mladí začínající sportovci, někdy sahají po steroidech, aby si zvýšili výkon a důkladně podpořili růst svalové hmoty. Jak poznáme člověka, který zneužívá anabolika, jaké látky patří mezi zakázaný doping ve sportu a proč bychom se takovým berličkám měli vyhnout?

Co jsou anabolické steroidy a kdo je může užívat?

Anabolické steroidy (AAS) se přirozeně vyskytují v lidském těle. Jsou nezbytné pro tvorbu bílkovin a nutné pro růst svalů a kostí. Pokud jsou však tělu kvůli růstu svaloviny uměle dodávány v podobě syntetických látek, mohou mít nepříjemné vedlejší účinky. Synteticky vyrobené anabolické steroidy se ale mohou předepisovat také z různých jiných důvodů. Účinků steroidů totiž nevyužívají pouze sportovci, ale i lékaři. Steroidy se například podávají po úrazech ke zlepšení hojení svalů, anebo je užívají muži s nedostatečnou tvorbou testosteronu, případně také transsexuálové při změně pohlaví či pacienti s HIV. Ať už jsou důvody jakékoliv, nic to nemění na tom, že užívání umělých pohlavních hormonů – steroidů může být rizikové pro každého.

Steroidy u sportovců ale bývají spíše zneužívány, než využívány. Vedou totiž k vyšším sportovním výkonům a samozřejmě také k výraznému zvětšení svalové hmoty. Zneužívání steroidů ve sportu je bohužel běžné, a pochopitelné také zakázané. Nejčastěji steroidy zneužívají kulturisté nebo zápasníci MMA. Také však mladí muži, kteří se rozhodnou posilovat a nejde jim ani tak o sportovní výkon, jako o vzhled.

Nežádoucí účinky užívání anabolických steroidů

Užívání steroidů může výrazně poškodit vnitřní orgány, například játra, ledviny a srdce, ale muži se také mohou obávat zmenšení varlat a poruch erekce, které vedou až k úplné impotenci. Narůstá cholesterol a krevní tlak, hrozí obrovské riziko kardiovaskulárních chorob včetně infarktu. Hrozí také trombóza, dochází i ke zvýšené kazivosti zubů a k velkým změnám nálad, podrážděnosti, nesoustředěnosti a agresivitě. Vedlejším projevem zneužívání steroidů bývá navíc také růst prsou u mužů, takzvaná gynekomastie, která je způsobena úzkou vazbou testosteronu na ženský pohlavní hormon estrogen způsobující růst prsní žlázy. Může dojít k hormonální nerovnováze v organismu a k přerušení tvorby vlastního hormonu testosteronu, což pak obvykle znamená doživotní hormonální suplementaci testosteronu pod lékařským dohledem.

Z žen užívajících anabolika se stávají muži, hrubne jim hlas a ztrácejí svou ženskost i na tělesné úrovni. Při užívání steroidů také dochází ke zvýšené tvorbě akné a kožního mazu vlivem nadměrného množství testosteronu v těle. Dochází tak k typickým pubertálním příznakům, mezi něž akné a mastná pokožka patří. V neposlední řadě steroidy v těle mohou způsobit rakovinné bujení. Protože způsobují i nadměrný růst orgánů, jsou považovány za karcinogenní látky. Velice nebezpečná je i kombinace anabolických steroidů se stimulanty. Může jít takřka o život, a za to určitě žádný sportovní výkon nestojí – nebo ano?

Steroidy a psychika – cesta do pekel

Steroidy na psychiku mají obrovský vliv. Kromě výše uvedených nežádoucích účinků, které mohou být i velmi nebezpečné, užívání zakázaných látek ve sportu jako jsou anabolika výrazně ovlivňují psychiku. Testosteron a jeho deriváty způsobují časté změny nálad, deprese, agresivitu a zuřivost, následky přemíry stresu, o kterém organismus mozku nepodal žádnou zprávu. Člověk si ani neuvědomí, že jedná velmi agresivně. Je tak vyburcovaný, že často udělá něco, čeho potom lituje. Nehledě na to, že v tomto psychickém rozpoložení lze udělat i fatální a nevratnou chybu v rámci nějakého afektu či impulzivního chování.

Anabolické steroidy a jejich funkce v těle

Anabolické steroidy podporují syntézu bílkovin, které způsobují růst svalů, což je žádoucí efekt užívání ASS. Ovšem druhou věcí je to, že testosteron snižuje účinky kortizolu, což je hormon, který v těle narůstá ve stresových situacích. Steroidy se užívají spíše dlouhodobě, zpravidla několik týdnů a rozhodně v souvislosti s adekvátní fyzickou zátěží a vhodnou stravou. Pokud se třeba v posilovně nebo při sportu setkáte s typicky vypracovaným tělem, které jakoby vypadlo “z reklamy na anabolika”, určitě vás napadne, že tento člověk zřejmě něco bere – takzvaně sype. Návodů na to, jak začít sypat, existuje spousta, včetně doporučení na steroidovou kúru pro začátečníky.

Anabolické steroidy – deriváty testosteronu a další zakázané látky se zkrátka podepíšou na každém, na mužích i ženách, které je také v některých případech – ovšem v menších dávkách – zneužívají. Pokud steroidy bere žena, může se pomalu se svou ženskostí rozloučit. Časem u ní může vymizet i menstruace a dostane ryze mužský vzhled. To znamená, že jí také mohou začít růst vousy.

Doping u sportu a zakázané látky

Testosteron a jeho deriváty se často kombinují s užíváním růstového hormonu (hGH), který rovněž patří na seznam zakázaných látek, o nichž rozhoduje Světová antidopingová agentura WADA. Ta stanovila zákaz činnosti pro sportovce, kteří jsou přistiženi a usvědčeni z dopingu a z užívání nepovolených látek.

Růstový hormon způsobuje především růst – proto je zneužíván kulturisty. Mezi jeho účinky patří také hubnutí, snadnější překonávání laktátového prahu, celkové omlazení a především růst vnitřních orgánů a rozšiřování břišní dutiny. Kromě změny ve vzhledu břicha se ale mění i rysy v obličeji. Zdá se tedy, že typický vzhled člověka, který bere anabolika, poznáte velmi snadno.

Při anaerobním tréninku rovněž dochází ke zvyšování sekrece růstového hormonu a k vyšší tvorbě svalové hmoty. U zneužívání růstového hormonu kulturisty to ale vypadá zase trochu jinak. Růstový hormon sice pomáhá s únavou při sportu a s lepší regenerací po výkonu, ale má i spoustu závažných nežádoucích účinků. Například může docházet k růstu kostí do šířky, protože růstové štěrbiny u dospělých bývají už uzavřeny. Tento proces se nazývá akromegalie. Díky nadměrným dávkám růstového hormonu také hrozí náhlé srdeční selhání.

Běhání a kyselina mléčná. Proč pomáhá práce s dechem po tréninku?

Další zneužívanou látkou může být také hormon inzulin, který produkuje slinivka břišní. Kombinovat navzájem by se ale s růstovým hormonem neměl. Často se při zneužívání těchto tělu vlastních látek, pro dosažení požadovaného efektu týkajícího se fyzického vzhledu či sportovního výkonu, kombinuje všechno možné. Anabolika se většinou užívají formou injekční aplikace, která zaručuje jejich přímý účinek. Je to taková alchymie ve stylu pokus omyl, čímž si často “sportovci” a kulturisté, potřebující steroidy na objem, vyloženě poškozují zdraví. Samozřejmě, že doping je ve sportu zakázán – existuje seznam zakázaných látek. Pokud se chcete věnovat sportu férově – fair play, asi byste po takových možnostech nesáhli, že ne?

Doplňky stravy pro sportovce – jde to i jinak a bezpečně

Pokud aktivně sportujete a posilujete, určitě můžete mít vyšší příjem proteinů a esenciálních aminokyselin, ale rozhodně byste to s nimi neměli přehánět. Vhodný je také rybí olej nebo častá konzumace ryb kvůli mastným kyselinám – omega 3 a 6 a vitamínu D a E. Dále se hodí látky jako je kurkumin, který má protizánětlivé účinky. Stačí obvykle přidávat do hlavního jídla drcený oddenek kurkumy, třeba třikrát týdně. Nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin, a na dostatek vitamínů, solí a prvků, především hořčíku a vápníku pro zdravé nervy, svaly a kosti.

Zlatý zázrak kurkuma. Zlaté mléko, zlatá pasta a další tipy pro zdraví

 

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Anabolické steroidy a doping při sportu. Proč se zakázaným látkám raději vyhnout?