Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Aplikace C25k. Z gauče na trasu 5 km závodu

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

20. 5. 2018

Léto se blíží a s ním i možnost trávit čas na čerstvém vzduchu. A co takhle dát procházce nový rozměr? Virtuální trenér přiměje v rámci aplikace C25k vyběhnout každého, postupně zvyšuje délku běhu a motivuje ke zdolání prvních 5 km v kuse.

Název běžecké aplikace C25k je zkratkou anglického Couch to 5K neboli od gauče k 5 km. Je dostupná pro Android a iOS a pomohla už tisícům gaučových povalečů na celém světě.

Naučí běhat i úplné začátečníky

Nikdy jste neběhali a s pohybem během pracovního týdne na tom nejste úplně nejlépe? Chcete konečně začít s pohybem? Potom je běžecká aplikace C25k je přesně pro vás!

Během 8 týdnů vás promění ve sportovce a změna bude trvalá: získáte návyk, který můžete dále rozvíjet. Možná si poprvé v životě vyzkoušíte některou z běžeckých pětek a kdo ví, třeba se postupem času začnete cítit i na zdolání 8 nebo 10 km a z gauče budete stírat prach.

V začátku tréninku aplikace odpočítává vždy 1 minutu běhu a 1 chůze, což je ideální pro úplné běžecké začátečníky. Postupně se doba běhu prodlužuje a radost z pohybu roste spolu s ní.

C25k – běžecká motivace

Aplikace C25k je dostupná pro iOS a Android, zdarma v základní verzi, která stačí pro zvednutí se z gauče a dokončení 8týdenního programu. C25k sama naplánuje tréninky na dny, ve kterých máte čas tak, abyste splnili cíl: uběhnout 5 km v kuse. Pro svoje výběhy budete potřebovat 30 minut tři dny v týdnu.

Běžecké aplikace většinou měří čas, aktuální tempo, průměrnou rychlost za minutu a sledují další specifika tréninku, zatímco minimalistická C25k má jen jednu důležitou funkci: odpočítávat kilometry v rámci vašeho naplánovaného tréninku.

C25k – Jednoduché ovládání a zábava

C25k zatím nemá možnost přepnutí do češtiny, ale její ovládání je intuitivní. Čisté, přehledné uživatelské rozhraní bez zbytečných rušivých elementů a hlas, který upozorňuje na přechod z chůze do běhu, jsou příjemným plusem aplikace. V placené Pro version máte možnost počítat kalorie a propojit aplikaci se službou Google Fit.

17 tipů jak začít běhat. Motivace, díky níž opravdu vyběhnete

Tak pusťte oblíbenou hudbu, a vzhůru do chůze, běhu, a kdo ví, třeba to za rok bude půlmaraton.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Právě čtete

Aplikace C25k. Z gauče na trasu 5 km závodu