Menu
oBěhání.cz
Životní styl sportovců

Basketbal a kondiční trénink

Basketbal je oblíbený všestranný sport, kterému se amatérsky nebo profesionálně věnuje celá řada lidí. Basketbalovou velmocí je USA, kde se hraje nejslavnější basketbalová liga světa NBA, pochází odtud i řada skvělých basketbalistů. Za naše basketbalisty se nemusíme stydět ani my, co všechno musí takový basketbalista zvládat?

Okénko do historie

Basketbal se označuje i jako košíková, jde o kolektivní sport, ve kterém proti sobě hrají dva týmy s pěti hráči. Cílem je získat co nejvíc bodů tím, že vhodí míč do obroučky basketbalového koše, zároveň ale také zabránit ve skórování soupeři.

Se vznikem hry je spojeno jméno Dr. James Naismith, který ji vytvořil v roce 1891 jako zpestření přípravy svých studentů. Od té doby se toho mnoho změnilo, hra se vyvinula. Původně totiž vůbec nešlo o dynamický sport, pravidla totiž pohyb s míčem po hřišti neumožňovala. Dneska je to jinak, basketbal je všestranný sport, ve kterém je potřeba spousta technických dovedností jako je driblink nebo střelba, zásadní je i rychlost.

Víte, že mezi nejznámější basketbalisty všech dob patří Michael Jordan, Kobe Bryant, Shaquille O´Neil, LeBron James nebo Kareem Abdul-Jabbar? Z českých basketbalistů musíme zmínit jména jako Jiří Zídek, Ivo Mrázek, Jiří Baumruk, Tomáš Satoranský, Jiří Welsch nebo Vít Krejčí.

Basketbal má rychlé tempo

Basketbalové utkání je dlouhé 40 minut čistého času, hra se rozděluje na dva poločasy a celkem čtyři čtvrtiny. Každá čtvrtina trvá 10 minut, mezi nimi je pauza na oddech a regeneraci. Pokud dojde na rovnost zisku bodů, pak se prodlužuje o 5 minut, a to dokud nebude rozhodnuto.

Hra má velmi rychlé tempo, díky tomu je tak oblíbená. Pořád je co sledovat, hra klade důraz na naše energetické systémy, stejně jako třeba u amerického fotbalu nebo hokeje. Hráči se tak musí důsledně připravovat, musí:

  • Běžet rychleji než jejich soupeř
  • Skákat výš než on
  • Zvládat osobní souboje
  • Mít přehled o hře

Náš tip: Zápasy NBL, NBA i dalších lig můžete sledovat například na 24live.com. „Přinášíme výsledky, detailní statistiky, videa, živé zápasy, unikátní zápasové vizualizace (match trackery) a další data z 320 basketbalových soutěží po celém světě v přehledném uživatelském prostředí„, říká Radim Kubeček z livescore portálu, který kromě basketbalu nabízí dalších 28 sportů.

Basketbal

Důležitý je trénink zaměřený na fyzický výkon

Hraje se 40 minut čistého času, takže by se mohlo zdát, že jde o poměrně krátkou dobu. Během ní ale hráči absolvují průměrně 60 vysoce intenzivních úseků, jejich tepová frekvence se pohybuje kolem 170 tepů za minutu. Kdo by to vydržel bez tréninku zaměřeného na výkon?

Bez vytrvalosti to nepůjde

Hráči sice nepotřebují běhat vytrvalostní závody, potřebují ale silovou vytrvalost, aby ustáli souboje a dokázali opakovaně vyskakovat, a rychlostní vytrvalost, aby se uměli rychle vrátit do obrany nebo sprintovat do protiútoku. Když přijde na trénink rychlosti, mnohdy se osvědčilo trénovat přerušovanými úseky o vysoké intenzitě, hráči totiž v zápase nesprintují rovnoměrně třeba 40 metrů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Basketbal a kondiční trénink