Menu
oBěhání.cz
Hubnutí a běhání

Běh a dieta znamená hubnutí: Pravda či mýtus?

Také jste to slyšeli? Přidejte pohyb, snižte počet kalorií a rychle zhubnete. Bohužel existuje jen jeden správný recept na dlouhodobé hubnutí. Tím je pomalé hubnutí. Zároveň je to jediný správný postup, jak zhubnout břicho.

Rychlé hubnutí zpomaluje metabolizmus

Jistě znáte zástupy těch, kteří se pustí do běhu třikrát nebo pětkrát týdně, vyřadí sladkosti, bílé pečivo, nebo lépe všechny sacharidy, po páté hodině večerní nejí, obědvají jen polévku a najednou jde váha dolů například o 2 kg a stop. Co udělají? Hodí běžecké boty do krabice, vytáhnou láhev vína, čoko tyčinku a brambůrky a natáhnou se před oblíbeným filmem s pocitem, že na ně běh nezabírá.

Ano, je tomu skutečně tak. Jakmile se pustíte do aerobní aktivity a snížíte objem stravy, tělo přepíná do ochranného módu a okamžitě se snaží uchovat tukové zásoby na horší časy. U žen je tato tendence metabolismu ještě více patrná než u mužů.

Jak vybrat správnou dietu, jak netrápit tělo a jak jíst, pokud běháte?

Tělo nesmí strádat, je třeba jíst pravidelně, vyvážené porce. Pokud zpočátku nevíte, jak na to, pomohou vám připravená dietní jídla. Test krabičkových diet vám představí jejich přínos a poradí, jak vybrat krabičkové diety. Budete mít důležitou podporu hned při startu a začátek je samozřejmě nejtěžším obdobím.

Zásady zdravého stravování

Na to, abyste porce zkrotili, nepotřebujete výživové poradce ani kurzy. Postačí vám chytrá aplikace, kterou budete mít na telefonu nebo na PC. Pomohou vám i kalorické kalkulačky nebo kalorické tabulky. Jezte 5 porcí během dne, vyhněte se uzeninám a tučným sýrům. Volte bílé maso, šunku, ryby, nízkotučné sýry a tvarohy. Přidejte oříšky a semínka ke svačině. Ke snídani si můžete dát celozrnné pečivo, šunku, ztracené vejce a velkou zeleninovou oblohu. Ke svačině kefír s banánem, oříšky a semínka. K oběhu kuřecí steak s rýží. Ke svačině obložený talíř se šunkou, mozzarellou a zeleninou. K večeři zeleninový salát s lososem a luštěninou.

Nejznámější diety a jejich rizika

Ketodieta, low carb, nízkosacharidová dieta

Dietní programy s omezením sacharidů jsou známy pod různými názvy. Ačkoliv konkrétní rozpis stravování se mírně liší, princip mají diety společné. Snížit množství sacharidů na naprosté minimum (například 10 až 50 g denně). Energii následně tělo vezme z tuků. Rizikem plánu jsou doporučované 3 nebo dokonce 2 velké porce jídla denně. Dalším problémem je doporučení jíst vždy, když máte hlad. Pokud běháte, budou vám dramaticky chybět ve stravě sacharidy, výkon bude klesat, budete ztrácet svalovou hmotu a budete unaveni.

Paleodieta by měla zůstat v době kamenné

Paleodieta staví na jídelníčku z masa, vajec a ryb. Ke každému masu se jí zelenina. Dále je povolené ovoce a ořechy. Dieta vám pomůže krátkodobě zhubnout, ale pro dlouhodobé stravování není vhodná. Rozhodně se do ní nepouštějte, pokud běháte. Můžete ji vyzkoušet jako krátkodobý očistný režim, například pro 2 nebo 3 týdny, zároveň musíte kontrolovat celkový příjem kalorií nebo budete mít po 3 týdnech ještě o další 2 kg navíc. Později je nutné vrátit do stravy obiloviny, luštěniny, brambory a mléčné výrobky.

Mléčná dieta, tukožroutská polévka

U obou se jedná o přísné, jednostranné a naprosto nezdravé režimy. U mléčné diety vám bude špatně hned první den a tukožroutská polévka vám bude chutnat možná třikrát. Velmi rychle vylijete plný hrnec do kanalizace. Abyste v režimu setrvali dlouhodobě, musí vám v něm být dobře, strava musí být v dostatečném objemu a musí být rozmanitá.

Jak rychle zhubnout

Na zdánlivě složitou otázku je jednoduchá odpověď. Jakkoliv. Shodit pár kilogramů rychle, je snadné. Ale co se stane za měsíc? Shozené kilogramy se okamžitě vrátí na původní stanoviště a cestou pozvou ještě pár dalších příbuzných, které se k nim ochotně přidají. Proto se nikdy neptejte, jak rychle zhubnout. Ptejte se, jak správně zhubnout nebo jak trvale zhubnout.

Jak hubnout správně a dlouhodobě

Správné a dlouhodobé hubnutí poznáte podle několika ukazatelů:

  • Nemáte hlad.
  • Nepadají vám vlasy, nelámou se nehty, pleť má zdravou barvu.
  • Během dne se vám netočí hlava, netrpíte pocity na zvracení.
  • Nejste podráždění, máte dobrou náladu a cítíte příval energie.
  • Nemáte chutě na sladkosti, nepořádáte večerní nájezdy na lednici.
  • Hubnete maximálně 1 kg týdně (lidé s větší základnou si mohou dovolit 2 kg týdně).

Vhodná aktivita na začátek

Pokud jste naprostý začátečník, zvolte třikrát týdně rychlejší chůzi nebo chůzi s holemi. Vhodná je i jízda na kole nebo plavání. Vybrat si můžete i cvičební pomůcky domů, třeba eliptický trenažér, rotoped nebo běžecký pás. Jejich recenze a testy najdete na Váš-Pomocník.cz.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Běh a dieta znamená hubnutí: Pravda či mýtus?