Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Běhání a kolena. Jak běhat a neničit si kolenní klouby

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

30. 5. 2019

Časté téma běhání a kolena. Už jste to někde podobnou diskuzi slyšeli? Nemusí to ale být pravda. Pokud trénujete správně, běh naopak našemu největšímu kloubu prospívá. 

Zničená kolena může a nemusí mít na svědomí dlouholetý běh. Jak riziko minimalizovat?

Běhání a kolena. Jak je můžeme ničit?

Při běhání se naše kolenní klouby musí vyrovnat se silami odpovídajícími dvojnásobku až čtyřnásobku naší váhy, v závislosti na našem běžeckém stylu, rychlosti a povrchu. Proto se například při obezitě nedoporučuje běhat, ale začít chůzí – kolena by si musela poradit s velkou váhou při dopadu a poškození kloubů je tak téměř zaručeno.

Pokud máte silné predispozice k artritidě, pravděpodobně vaše kolena (a nejen je) postihne, ať už budete běhat, nebo ne.

Syndrom běžeckého kolena

Běžci se s ním setkávají poměrně často. Jedná se o bolest vnitřní strany kolena, která se při běhu výrazně zhoršuje. Pokud jste se s ním již setkali, zjistěte, jak můžete bolesti odstranit sami:

Příčiny běžeckého kolena

  • nedostatečné protažení před nebo po běhu
  • postavení nohou do X
  • pronace (zatížení nohou na vnitřní straně chodidla)
  • příliš dlouhý běh z kopce
  • nevhodná (nebo opotřebená) běžecká obuv
  • funkční poruchy pohybového aparátu (nemusí být přímo v koleni)

Běžecké koleno mnohdy vyžaduje péči fyzioterapeuta. Pokud jste odstranili možné příčiny potíží, obraťte se na specialistu – ten může zachránit vaše kolena a roky šťastného běhání.

V ostatních případech ale pravidelné napínání a ohýbání kloubu v koleni naopak prospívá jeho prokrvení a přirozeně promazává a vyživuje jeho tkáně.

Jak běhat a neničit si kolena

Jednou z příčin problémů s koleny může být nesprávný běžecký styl a v jeho důsledku přetížení určitých partií. Zajděte do specializované prodejny pro běžce a nechte si otestovat svůj běh. Například pronace (zatížení vnitřní strany chodidel při běhu) může být příčinou tzv. běžeckého kolena. S výběrem běžeckých bot buďte opatrní, specialisté v obchodě vám rádi poradí. Správná obuv je základem vašeho zdravého běhu.

Běžecké boty. Vybírejte podle došlapu i šířky nohy

Dalším faktorem, který může ovlivnit zdraví vašich kolenních kloubů, jsou vaše aktivity mimo běh. Věnujete se i dalším sportovním aktivitám, nebo pouze běháte? Pokud je druhý případ ten váš, zvažte zařazení dalšího sportu do vašeho života. Pro běžce je ideální jóga, pilates, plavání – dvakrát týdně vás tyto aktivity krásně protáhnou.

Nezapomínejte také na posilování. Při běhu totiž nezatěžujete svoje tělo rovnoměrně – proto je dobré se věnovat dalším aktivitám, které posílí a vybalancují celé vaše tělo.

V neposlední řadě si sáhněte do svědomí – stravujete se zdravě a dodáváte svým kostem a kloubům dostatek vitamínů a minerálů?

Vladimír Ďurina ze sdružení Celostní medicína doporučuje pro prevenci opotřebení kolenních kloubů stravu bohatou na  vitamin C ve formě čerstvého ovoce (kiwi, citronová šťáva, ananas) a naopak omezení živočišných bílkovin a solí, sladkostí a kávy. Zvyšte příjem tekutin – pijte čistou vodu, bez bublinek a sladidel.

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Právě čtete

Běhání a kolena. Jak běhat a neničit si kolenní klouby