Menu
oBěhání.cz
Životní styl sportovců

Běhání na dovolené: Ano, nebo raději ne?

Pro většinu lidí má slůvko „dovolená“ magický význam. Při jeho zaslechnutí nám naskakuje husí kůže a dostáváme se do stavu ne nepodobnému nirváně. Ostatně není se čemu divit, dovolená je pomyslnou propustkou z každodenní rutiny a nekončícího pracovního kolotoče. A navíc jde o příležitost, jak si zaběhat v novém prostředí. Ale skutečně je to dobrý nápad – běhat i na dovolené? Anebo je lepší „vypnout“ a relaxovat jinak?

Účinná terapie, když přijde vyhoření

Pro někoho je to k nevíře, ale vyhořet lze i v činnosti, kterou člověk dělá rád. Syndrom vyhoření neboli burnout se obvykle týká profesí, které spočívají v pomoci jiným lidem. Ale jak s tím souvisí běhání? Příznaky jsou mnohdy nezřetelné a ke zlomu nedochází ze dne na den. Spíše jde o pozvolnou až velmi plíživou změnu k přístupu – umocněnou dlouhodobou únavou, osobními problémy a dalšími faktory.

Ale ať už na sobě příznaky vyhoření pozorujete, nebo ne, je vhodné pauzu od běhání během dovolené minimálně zvážit. Krátkodobá stopka může být z dlouhodobého hlediska velmi přínosná. Odpočinete si, získáte novou motivaci a opět se na pravidelný trénink začnete těšit.

Takže až si budete balit kufry, boty na běhání klidně nechte doma. Vůbec nic se nestane. Myslí si to i zkušený atletický trenér Pavel Slouka. Z jeho zkušeností vyplývá, že kombinace tréninku a dovolené není dobrý nápad. Velmi často totiž dochází ke zbytečným zraněním – například při běhání na nevhodném povrchu nebo při intenzivním sportování bezprostředně po konzumaci většího množství alkoholu.

Podle Slouky by si měl sportovec dovolenou především užít a nesnažit se plnit stanovenou kilometráž na sto procent. Nicméně záleží na tom, co si od dovolené slibujete. Pokud se naopak nemůžete dočkat, až si pořádně dáte do těla na romantické trase podél mořského pobřeží, směle do toho. Berte však na vědomí, že na tvrdém písku trpí klenba – a na příliš měkkém zase achilovka. Volte tedy kvalitní sportovní obuv a vhodný terén. A mějte vždy po ruce lahev s vodou, dodržování pitného režimu je v létě důležitější než kdy jindy.

Hledejte nové pohybové alternativy

Pauza od běhání nemusí nutně znamenat, že se na dovolené nebudete hýbat vůbec. Naopak si můžete vybrat některou z mnoha sportovních aktivit, ke kterým jindy příležitost nemáte. Plavání, míčové hry, ale třeba i vysokohorská turistika vám dají na běhání zapomenout, aniž by se dostavily výčitky (což se po totálním rezignováním na pohyb stát může). A až se k němu po dovolené opět vrátíte, s překvapením zjistíte, že k obávanému poklesu výkonnosti vůbec nedošlo.

A ještě něco. Než vyrazíte do zahraničí, sjednejte si pojištění, vyhnete se díky němu zbytečnému stresu. Kromě nezbytného cestovního pojištění s připojištěním adrenalinových či extrémních sportů se vám může hodit také havarijní pojištění, protože při delších cestách výrazně roste pravděpodobnost nehody i riziko vykradení zaparkovaného auta.

Správně nastavené „havarijko“ vám může na cestách vytrhnout trn z paty. Navíc nestojí majlant, stačí využít srovnání havarijního pojištění a vybrat si nejvýhodnější variantu s adekvátním krytím.                                                                       

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Běhání na dovolené: Ano, nebo raději ne?