Pokud jste po většinu roku amatérským nebo závodním běžcem, jistě víte, že zima by neměla být ztraceným obdobím. Pokud jste v zimním počasí ještě neběhali, vězte, že k celoročnímu běhání vám stačí správné oblečení a obuv. Zde se pokusíme stručně nastínit, na co byste měli pamatovat při výběru oblečení a bot do chladného počasí na zasněžené cesty.
V zimě je správné oblečení a boty mnohem důležitější než v létě. Při běhu v létě ve špatném tričku nebo kraťasech se nanejvýš více zapotíme nebo nám bude příliš horko. V zimě, pokud se příliš zahřejeme nebo naopak nezajistíme dostatečnou hřejivou vrstvu, můžeme silně promrznout. V extrémních případech, kdy se vydáváme na běžecký výlet nebo trénujeme v horách, nás může nedostatečné vybavení vystavit vážnému nebezpečí. Proto je vhodné se před prvním zimním tréninkem podívat na nabídku specializovaných značek, jako je například Salomon, které mají ve svých katalozích vše, co potřebujete pro aktivity v chladném počasí.
Termoprádlo na běhání
Tepelný komfort je při běhu v nízkých teplotách zásadní. Důležité je, že nejde o to, aby bylo co nejtepleji, ale o správnou izolaci pro daný typ námahy. Proto se v běžeckých bundách přírodní prachové peří používá jen velmi zřídka. Ve většině případů je prostě příliš teplé. Navíc špatně odolává vlhkosti, o kterou při intenzivním běhu není nouze. Dobré běžecké oblečení kombinuje ochranu proti chladu a větru s velmi vysokou prodyšností. Proto je hybridní oblečení velmi oblíbené. V případě bund jsou nejoblíbenější modely se zateplenými panely na hrudi a zádovým panelem z lehčího materiálu, který umožňuje velmi účinné větrání. Takové řešení nás účinně ochrání před chladem a zároveň umožní únik přebytečného ohřátého vzduchu ven.
V případě zimních běžeckých legín je běžným řešením použití větruodolných panelů na přední straně a lehčích panelů nabízejících maximální prodyšnost na zadní straně. Termoprádlo má v běžeckém oblečení také velmi důležitou funkci. Právě ono je v neustálém kontaktu s pokožkou, takže by mělo co nejrychleji odvádět pot od pokožky, aby nedocházelo k prochladnutí. Při výběru jednotlivých prvků oblečení to nepřehánějte s počtem vrstev nebo izolačními vlastnostmi. Běžecké oblečení by nemělo být příliš teplé, abyste se na začátku tréninku nezpotili. V ideálním případě byste měli při odchodu z domu nebo z auta cítit mírný chlad, který po prvních několika stech metrech tréninku ustoupí. Pak je velká šance, že se při běhu budeme cítit pohodlně.
Zimní běžecké boty
Stejně jako oblečení jsou i boty nesmírně důležitou součástí běžeckého vybavení. Většina výrobců běžeckých bot, včetně například Hoka One One, má ve svém sortimentu běžecké boty s membránou. Jsou dobrou volbou pro chladné dny a také při běhu ve sněhu. Membrána, obvykle GORE-TEX, která není vhodná pro letní běžeckou obuv, kde omezuje prodyšnost svršku, je skvělá pro zimní podmínky. Chrání před prodyšností, pomáhá udržovat správnou teplotu nohou a navíc zabraňuje snadnému promočení obuvi. Díky tomu nebudeme při delším tréninku ve sněhu běhat v mokrých ponožkách.
Při výběru běžecké obuvi na zimu se vyplatí věnovat pozornost také podrážce. Ve sněhu a blátě se nejlépe osvědčí boty s agresivním vzorkem, který zajistí dostatečnou přilnavost na kluzkém povrchu. Ve většině případů budou dobře fungovat trailové modely vyvinuté pro měkký terén. Ti, kteří hodně běhají v zimě v horském terénu, mohou zvážit například specializované zimní běžecké boty. Jedná se o modely vybavené membránou s integrovanou ochranou proti sněhu. Často mají také možnost zašroubovat hřeby, které jsou nezbytné pro pohyb po zledovatělých stezkách.
Několik doplňků nezbytných pro běhání v zimě
V zimě se bude hodit i pár doplňků, které v teplejší části roku určitě nevyužíváme. Pokud se pohybujete po zasněžených stezkách, jsou běžecké návleky dobrým nápadem. Jedná se o lehké modely, které účinně chrání boty před vniknutím sněhu dovnitř obuvi. Běžecké návleky se mohou hodit i na rozblácených cestách při tání. Pokud se pohybujete na zledovatělém povrchu, budete si muset dodatečně pořídit běžecké nesmeky. Lehké hroty zajistí vysokou přilnavost v terénu, kde si ani ty nejsilnější terénní podrážky neporadí.
Pokud se chystáte na trochu delší trénink, je dobré vzít si s sebou náhradní bundu nebo termosku s teplým nápojem. Tyto věci je nejlepší zabalit do běžecké vesty. Modely vyrobené z pružných materiálů zajistí, aby vám zavazadla při běhu nepřekážela. Při výběru vhodného oblečení, bot a vybavení na zimu je dobré si nejprve vyzkoušet volbu na kratších trasách a teprve poté, co získáte alespoň minimální zkušenosti se zimním běháním, vyzkoušet si o něco obtížnější a náročnější trasy.