Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Jak běhat s dětmi. Začněte trénovat hrou a motivací

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

4. 12. 2018

Není nic roztomilejšího, než dětská kategorie běžeckého závodu. Děti uběhnou pár set metrů, dostanou medaili a jsou šťastné. Jak běhat s dětmi, jak trénovat a motivovat malé běžce?

Máte doma malého běžce, nebo chcete, aby vaše děti začaly trénovat běh? Důležité je nezačít hned nudnými nebo náročnými tréninky, děti to musí bavit, jinak to pro ně bude jen další povinnost, kterou nařídí dospělí.

Jak běhat s dětmi

Malé děti většinou chtějí dělat vše, co dělají rodiče. Takže dříve nebo později se k vám budou chtít přidat při trénincích. Dejte ale pozor, ať je nakonec k něčemu nenutíte – to, že s vámi občas dítě vyběhne, ještě neznamená, že chce být vrcholovým atletem.

Kdy začít běhat s dětmi

Znáte to, děti většinou začnou běhat po domě a všude, kde mohou ještě dříve, než se naučí pořádně chodit. Když svoje pohyby trochu zkoordinují (kolem 3-4 let) a začnou si být chůzí jisté, směle do tréninku.

Místo nudného tréninku vymýšlejte hry

Váš syn nebo dcera si sami řekli o běhání se vámi, tak jim to pořádně osolím, ať se unaví. Ne, to není ta správná cesta. Napoprvé jim ukažte, že běhání je zábava – měňte povrch i rychlost.

Vyběhněte ze sídliště na cyklostezku, potom do lesa, do kopce, z kopce, a na poslední chvíli vymýšlejte různá zpestření – teď oběhneme třikrát tenhle strom, tady musíme běžet svižně ale potichu, abychom nevzbudili divoká prasata (a klidně za nimi choďte velkými kroky a chrochtejte, uvidíte, jak jim to poběží).

Jak naučit dítě běhat? Poradíme běžeckou abecedu pro děti

Jak běhat s dětmi – musí je to bavit (a vás taky)!

Pokaždé připravte nějakou nečekanou obměnu – slalom, sprinty, pro větší děti může být i běh do schodů. Ve známém lese můžete připravit s dalšími dospělými orientační běh pro více dětí – to je ta správná motivace, při které je potřeba rychlost i chytrost – není to žádný nudný trénink.

Vysvětlete důležitost protažení a cvičení

Před každým během se s dětmi protáhněte. Za chvíli si cviky zapamatují a budou je provádět po paměti. Vysvětlete, kterým cvikem se protáhnou jaké svaly, děti potřebují vědět, proč to dělají.

Netrénujte dítě, ale běhejte společně

Děti naučte i běžeckou abecedu, bude je bavit. Provádějte ji při každém tréninku. Je důležité, abyste s dětmi běhali i vy, rozhodně nestůjte opodál se stopkami a vážným výrazem, to potom přestane bavit malé i velké.

Odměňujte malé běžce

Nejlepší je, když budete běhat společně s dětmi, a sem tam vyhlásíte nějakou výzvu. Jako třeba: Když mě u příštího sprintu předběhneš, vezmu tě na zmrzlinu. Podporujte ve své ratolesti soutěživost jemně, bez nátlaku.

Vysvětlete dítěti, že vy jste rychlejší, protože jste více trénovali a až s vámi bude trénovat už pár dní, nechte ho vyhrát. Napříště zadejte něco obtížnějšího.

Když děti běh opravdu baví

Pokud uvidíte, že to vašeho potomka chytlo, můžete ho přihlásit do atletického oddílu. Zhruba kolem 7 let už si dítě o přihlášení na různé sportovní kroužky řekne samo.

Jak běhat s kočárkem. Bezpečně a pro radost

Bude to mít trochu jiný náboj, než trénování s rodiči, a navíc si tam váš syn nebo dcera najdou kamarády, které také baví sport.

Jak běhat s dětmi – dětské běžecké závody

Najděte vhodný závod, a směle do toho – hlavně žádný nátlak. Pokud se děti na závodění s ostatními necítí, počkejte, jestli za pár měsíců nebo let změní názor. Netlačte je do soupeření za každou cenu.

Na závodech, kde jsou dětské kategorie nebo na závodech přímo pro děti je většinou dostatek vyžití – skákací hrad, hry, dětská hudba a jídlo…i to děti motivuje a na závod se těší. A když potom, co uběhnou svých pár stovek metrů, můžou rovnou s medailí na krku začít fandit tátovi, budou v sedmém nebi.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak běhat s dětmi. Začněte trénovat hrou a motivací