Menu
oBěhání.cz
Životní styl sportovců

Benefity běhu, o kterých jste možná neslyšeli

Běh je po chůzi jednou z nejpřirozenějších aktivit, kterým se člověk může věnovat. Stačí mu k tomu jen pár tenisek, lehké sportovní oblečení a může vyrazit za svou denní dávkou endorfinů. Tato aktivita má však mnoho dalších benefitů, které si dost možná ani neuvědomujete. V dnešním článku se dozvíte, že běh není jen skvělý způsob, jak si zlepšit fyzičku a zdraví. Seznámíme vás i s dalšími výhodami, které vás přimějí hned nazout tenisky a dát si pár kilometrů.

1. Spálíte velké množství kalorií a snadno zhubnete

Pro běhání se lidé často rozhodnou, když chtějí zhubnout. A dobře dělají. Běh je totiž skvělým prostředkem pro shazování přebytečných kil. Máte představu, kolik kalorií takto můžete spálit?

  • Běžkyně, která váží 60 kg a uběhne za hodinu 10 km, spálí přibližně 617 kcal.
  • Běžec, který váží 80 kg a uběhne za hodinu 10 km, spálí přibližně 823 kcal.

Pokud by tímto tempem běhal každý z nich 3 hodiny týdně, zhubla by žena za půl roku přibližně 6,3 kg tuku a muž 8,3 kg tuku aniž by jakkoliv změnili jídelníček. Samozřejmě jsou ve hře i další faktory, které mají na počet spálených kalorií vliv. Tato čísla by tak měla sloužit spíše pro orientační představu, v jakých hodnotách se přibližně pohybujeme. Běh se řadí mezi aktivity s vysokými nároky na energii, a tak vám může hubnutí značně ulehčit. Pokud prodloužíte vzdálenost, zrychlíte tempo nebo použijete zátěžovou vestu, počet spálených kalorií se ještě zvýší.

A jestli shazování není vaším cílem, nezapomeňte spálené kalorie doplnit kvalitními potravinami, které vám poskytnou dobrou energii na další výběhy.

2. Budete lépe spát

Pravidelná pohybová aktivita může mít pozitivní vliv také na kvalitu spánku. Pokud každý večer po ulehnutí do postele koukáte hodiny do stropu, zkuste zařadit pravidelný běh. Uvidíte, že pak usnete rychleji. Dejte si ale pozor na sportování ve večerních hodinách, to by v souvislosti se spánkem mohlo být spíše na škodu. Snažte se proto intenzivní aktivitu ukončit nejpozději 3 hodiny před plánovaným ulehnutím do postele a případně si pomozte i doplňky stravy pro podporu spánku.

Benefity běhu

Zdroj: Shutterstock

3. Ušetříte čas i peníze

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik času vám zabere fitko? Když si spočítáte dobu, kterou strávíte balením věcí, cestou, povídáním s ostatními, čekáním na volné stroje, sprchou a podobně, může vám návštěva posilovny zabrat klidně i 3 hodiny. Z toho však samotným cvičením strávíte jen 60 minut. Pokud chcete jít na hodinu běhat, jste schopni to zvládnout za 90 minut i s chystáním a závěrečnou sprchou. Tím ušetříte přibližně hodinu a půl, kterou můžete využít, jak potřebujete. A to nemluvíme ani o penězích, které za fitko ušetříte.

V případě, že jeho návštěvu vyměníte za běh doplněný domácím silovým tréninkem, můžete si z ušetřených peněz pořídit slušnou týdenní dovolenou u moře.

4. Budete disciplinovanější

Naplánovat si běh a opravdu vyrazit může být ze začátku náročné a pravděpodobně vás to bude stát hodně úsilí. Pokud ovšem ze svých nároků neslevíte a budete své běžecké závazky dodržovat, získáte disciplínu, kterou využijete i v dalších oblastech života. Když zvládnete vyrazit na plánovaný běh, proč byste nedokázali včas odevzdat důležitý projekt? Je jen na vás, v jakých situacích budete nově získanou dovednost dále využívat.

5. Zvýší se vám sebevědomí

Vzpomeňte si, jak jste se cítili předtím, než jste začali běhat. Byli jste věčně bez nálady, unavení a nespokojení se svým tělem? Podívejte se na sebe teď. Díky běhu jste zdravější, více ve formě, máte lepší fyzičku, večer snadno usnete, a navíc se budíte plni energie. To, že bez zadýchání doběhnete autobus, je už jen pomyslnou třešničkou na dortu. Věřte, že si vašeho nově nabytého sebevědomí všimne i okolí.

Co si z toho vzít?

Se sportem se pojí mnoho benefitů, díky čemuž mu právem patří čestné místo v našich životech. Pokud pravidelně běháte, můžete si kromě výše uvedených pozitiv užívat i pořádnou dávku endorfinů, prozkoumávání nových míst a také fakt, že jste součástí skvělé komunity lidí. Tak neseďte doma, nazujte tenisky a vyrazte vstříc dalším kilometrům.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Benefity běhu, o kterých jste možná neslyšeli