Menu
oBěhání.cz
Vybavení na běhání

Bosky může chodit každý, všude a bez špinavých chodidel

Chvíli se zastavte a vraťte se o pár desítek let zpátky. Je léto, opravdu horké léto, ale ne tak ošklivě horké, jako bývá teď posledních pár let, kdy se dá sotva nadechnout a při každém zavázání tkaniček se zpotíte. Je to léto našeho dětství. Ta chvíle těsně před deštěm. Každou chvíli čekáte, že rozpálený beton zchladí kapky deště. Pak to přijde. Jedna kapka, druhá kapka a najednou všechno voní deštěm a zem je pořád tak hezky teplá.

Nevadilo nám chodit naboso ani v dešti

Vyzujete si páskové sandály a jdete domů v dešti bosky. To je úleva. Sranda, jak máte otlačené ty pásky na nártu, jako byste měli sandály pořád na sobě. Pořád cítíte tu teplou zem a je vám čím dál tím víc dobře, cítíte se volně, svobodně, pásky po sandálech začínají mizet a noha se začíná stávat nohou.

Však je to přirozené…

Nevadí vám, že prší, nevadí vám, že budete celí mokří, nevadí vám, že jdete bosky. Však je to přirozené, tak co? Však jste děti a děti všechno toto mohou. Děti mohou chodit bosky v dešti. Můžete být sami sebou, to je na dětství to nejlepší, to je to, proč na toto období tak rádi vzpomínáme.

Proč to v dospělosti přirozené už není?

A teď se zase hezky vraťte do dnešního dne. Podívejte se na své nohy, jaké boty na sobě teď máte? Papuče? Páskové sandály? Kecky? Mokasíny? Boty na podpatku? Nebo takové ty boty, ve kterých se dá jenom sedět? Proč je teď jen málokdo z vás naboso?

Asi se něco pokazilo

Někde se něco pokazilo. Jak to, že se něco tak přirozeného, jako je bosá chůze, stalo pro nás najednou nepřirozeným? Jak to, že si dnešní děti ukazují prstem na bosonožce, který prostě nechá boty doma?

Bosé nohy jsou nenormální už i pro naše děti

Je to směšné? Vážně je normální reakce dětí „Dívej, on nemá boty“. To čemu bychom se my v dětství nepodivovali, to co nám tehdy přišlo úplně normální, je pro dnešní děti nenormální, a to dokonce i na vesnici, kde chodníky nejsou tolik fuj jako ve městě.

Dnes naboso ale chodit už nejde

Je však jasné, že v dnešní době je chůze naboso mnohdy už jen pro otrlé. Šli byste bosky podchodem v Praze nebo v Brně? Asi se teď tváříte zhnuseně, když si představíte, co všechno na té zemi musí být, a jste rádi, že ty své boty na sobě máte, ačkoli jste jako malí naboso tak rádi běhali.

Víte, proč je bosá chůze zdravá?

Určitě jste také již mnohokrát slyšeli, že bosá chůze je velmi zdravá. Víte proč? Díky chůzi naboso získáte lepší stabilitu a sílu v nohou, začnou totiž pracovat svaly, které jste doposud kvůli botám nepoužívali.

Problémy s chodidly jsou způsobené nevhodnou obuví

Pokud vás trápí patní ostruha, bolest v přednoží v místě nášlapu, pálení, ztuhlost prstů u nohou či vbočené palce, díky chůzi naboso se s těmito problémy můžete nadobro rozloučit. Jsou to vlastně problémy způsobené nevhodnou obuví. Vlastně jakoukoli obuví, ať už je sportovní nebo klasická vycházková. Bude to celkem k ničemu, když budete okolo palce nosit různé ochranné návleky, pokud si stejně na nohu budete pořád nazouvat boty, které vbočený palec a jiné problémy způsobují.

Možná nebudete schopni si ani správně dřepnout

Mimochodem, řada lidí, kteří se rozhodnou například cvičit a dostanou se ke králi všech cviků, tedy ke dřepu, mnohdy narazí. Nedokáží udělat správně dřep. Kotníky je prostě nepustí. Tím, že se tedy pokusí dřep udělat za každou cenu, udělají jej tak na úkor svého vlastního zdraví, jelikož si ztuhlost v kotnících začnou kompenzovat někde jinde. Většinou to nakonec odnesou bedra, kolena anebo obojí.

Je přirozené být přirozený

Lidské tělo je prostě jako propojená nádoba, kde úplně všechno se vším souvisí. Je pro nás přirozené být přirozenými, ano, hádáte správně. Chodit bosky. Holt, ale zem je tak špinavá, tak si zase obujeme ty botky, které nám všechny ty komplikace způsobují. Nebo že by ne?

VIVOBAREFOOT bosé nohy v bosých botách

Už jste někdy slyšeli něco jako barefoot obuv? Barefoot je zkrátka v překladu naboso. Budete obutí, ale zároveň bosí. Tyto bosé boty vám poskytnou zážitek z chůze jako naboso, ale zároveň budou vaše chodidla chráněna od všech těch nečistot venku.

Kontakt s povrchem

Nicméně však nepřijdete o přirozený kontakt s povrchem, přičemž chůzi si užijete tak, jako byste chodili naboso. Když se řekne barefoot, vybaví se většině lidí značka VIVOBAREFOOT s její ultra tenkou podrážkou a širokou špičkou v anatomickém tvaru chodidla. Prsty u nohou jsou tak svobodné, jako by byly naboso, žádné utlačování, žádné puchýře.

Boty z PET lahví

Barefooty vám zprostředkují kontakt s povrchem, prostě s přírodou. Možná ji už vnímáte, možná ji teprve až díky nim začnete vnímat jinak. Co si budeme povídat, plasty jsou prostě problém. Nejsou problém jen pro přírodu, třebaže zde je nejnaléhavější, ale také lidé v řadě zemích se v odpadcích přímo topí. Mimochodem, věděli jste, že na výrobu jednoho páru Vivobarefoot je zapotřebí 17 PET lahví? Každá PETka se počítá a sedmnáct není až tak málo.

Boty z řas

Další vráskou na tváři Země je globální oteplování, které má mimo jiné na svědomí přemnožení řas v řekách a jezerech. No a i od těchto řas barebotky pomáhají. Jmenují se Ultra Bloom a jsou vyrobeny právě z těchto rozbujelých řas.

Boty bez živočišných prvků

Barefoot veganské boty se vyrábí zcela bez použití jakýchkoli živočišných prvků. Nestačí si koupit prostě klasické nekožené boty, když to myslíte se zvířaty dobře? Kdepak, dokonce i nekožené boty obsahují živočišné prvky, jelikož se k jejich výrobě používají lepidla obsahující příměsi zvířecích kopyt.

Kůže je prostě kůže

No, a pokud prostě na kůži nedáte dopustit, protože kůže je jednoduše kůže, pak jsou tady VIVOBAREFOOT vyrobené z prvotřídní kůže Pittards® Wild Hide pocházející z volně chovaného skotu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Bosky může chodit každý, všude a bez špinavých chodidel