Menu
oBěhání.cz
Vybavení na běhání

Chcete běhat i v zimě? A víte, jak se správně obléct?

Komerční sdělení

Komerční sdělení

30. 11. 2020

Běžecký trénink v zimě může být skvělým způsobem, jak se při svátcích držet v kondici a pro závodní i rekreační běžce, kteří si chtějí v sezoně vylepšit časy, je zimní běžecké období takzvanou objemovou fází. Běhá se často a běhá se dlouho. Jak se ale připravit do mrazivého počasí, tak abychom to hned i nemuseli vyležet s horečkami?

Nespoléhejte na spoustu vrstev, mohou naopak uškodit!

Jednou z největších hloupostí, které nezkušení běžci dělají je právě nabalení se několika vrstvami neforemného oblečení. Mají tak například bavlněná trička, samozřejmě na svršku nějakou mikinu či bundu. Důvody, proč je to tak špatně existují dva.

První důvod je, že čím víc vrstev, tím složitější je pro vás jakýkoliv pohyb a při tréninku nebojujete se svým okolím a plynoucí trasou, ale se svým oblečením. Druhý důvod je pak ten, že i kdybyste na sebe nabalili deset vrstev, tak nakonec všechny promoknou našim potem a jako oblečení bez sportovního charakteru pak nedokážou cirkulovat teplotu a vlhkost pryč od těla.

Cestou je kombinace funkčního oblečení a kvalitního zahřátí

V zimě pak takhle „nabalení lidi“ míjejí na cyklostezkách běžce v na první pohled lehkých legínách a mikině a říkají si, jací jsou blázni. Jenže vše je právě naopak. Rozhodující je kvalita a funkčnost užívané látky. V létě můžete běhat v čemkoliv. V zimě ale spoléhejte na ověřené sportovní značky. Mezi ryze outdoorové a sportovní patří například Alpine Pro.

Dlouhé rukávy, legíny, rukavice a funkční pokrývka hlavy tak mohou být při použití funkčního oblečení opravdu dostatečnou oporou i při studeném počasí.

V úplném mrazu už pochopitelně nestačí, ale pozor! V mrazu se ani nemá běhat, bez ohledu na trénovanost či věk. I při tom nejlepším vybavení ale nepodceňujte zahřátí v teple domova. Do zimy byste měli rovnou vybíhat zahřátí do provozní teploty a stejně tak byste měli svojí běžeckou trasu vést až k těsné blízkosti domova, kdy dostanete pár desítek metrů chůze pro uklidnění tepu a do minuty rovnou zalezete do tepla domova. Následuje okamžité sundání zpoceného oblečení a ideálně teplá sprcha.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Chcete běhat i v zimě? A víte, jak se správně obléct?