Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Chi running. Přirozený běh bez úsilí a zranění

Běhání někdy způsobuje bolest v kolenou, křeče v lýtkách, různá zranění nebo velkou únavu. Těmto nepříjemným pocitům však můžete předejít díky chi runningu.

Co je chi running?

Chi running neboli běh bez úsilí označuje přirozený a lehký běh bez rizika poranění. Tajemstvím této techniky je správné držení těla a odnaučení se zažitých chyb při běhání.

Zakladatel chi runningu Danny Dreyer aplikoval do běhu harmonické principy tai-chi. Toto bojové umění ho uchvátilo zejména proto, že propojuje mysl s tělem a využívá uvolněného držení těla. Cílem chi runningu je povolit svaly, které by měly být při běhu uvolněné a naopak zapojit ty, u kterých je to žádoucí. Ve výsledku nejde o rychlost běhu, ale o uvolněnost a přirozenost.

Rizika běhání. Čím vším si můžete pořádně zavařit

Zakladatel chi runningu Dany Dreyer sklízí úspěchy

Dany Dreyer se stal doslova lídrem revoluce v oblasti běhu. Má za sebou třicetiletou praxi tai-chi a 45 let běhání, závodění a trénování stovek tisíc běžců v oblasti energetické účinnosti, prevence zranění a inteligentního pohybu. Je autorem knížky, ve které popisuje zásady chi runningu a krok po kroku učí zájemce správné technice běhu.

Dreyer se zúčastnil mnoha závodů na vzdálenost od 5 do 100 kilometrů a umístil se na stupních vítězů ve 40 ultra maratonech. Podle Dreyera je vhodná tato technika behu i pro maraton. Jeho chi running kniha i chi running kurz patří vyhledávané po celém světě.

Největší výhody chi runningu

Lehkost

Nevhodně zvolený styl běhu je těžkopádný, napjatý a unavující. Chi running je naopak spojený s krásnou lehkostí.

Rychlost

Cílem chi runningu není rychlost. Ale jakmile se naučíte běhat efektivně a uvolněně, rychlost na sebe nenechá dlouho čekat. Pomalé běhání je totiž nejlepším způsobem, jak se naučit běhat rychle. Základem je správně nastavit tělo, připojit náklon, osvojit si vhodný pohyb paží a frekvenci kroků. Jakmile se toto naučíte, je jen otázkou času, kdy zvládnete všechny tyto zásady zapojit i při rychlejším tempu.

Přirozenost

Při chi runningu začíná každý pohyb ze středu těla. Klíčem je jeho správné držení a zapojení svalů kolem páteře.

Neomezené množství energie

Běh může způsobovat bolesti, zranění i únavu. Správné nastavení těla a mysli vám však ušetří pořádnou dávku energie. Navíc, jakmile se zlepšíte v technice běhu, zároveň snížíte dobu potřebnou pro regeneraci po běhu.

Běhání v jakémkoliv věku

Máte pocit, že už jste na běhání staří? Nebo vás limitují zdravotní problémy? Technika chi running dovolí běhat kvalitně a bezbolestně téměř každému.

Základní principy chi runningu

Naprostým základem je správné držení těla, se kterým mají často problém nejen začínající, ale i zkušení sportovci. Při chi runningu je důležitý dopad na střed chodidla, který umožní rovnoměrné rozložení hmotnosti na celou plosku nohy. Pokud napravíte běžné chyby, nebudete zbytečně namáhat achilovky, stehenní ani lýtkové svaly, a navíc ušetříte spoustu energie.

Největší chyby při běhu:

  • zlomený pas
  • lehký podřep, který přetěžuje svaly
  • nášlap na špičku nebo naopak na patu
  • propínání nohy v koleni před jejím dopadem na zem
  • nevyužití přirozeného náklonu vpřed

Jak začít běhat. Tréninkový plán a tipy pro začátečníky

Zhodnoťte svůj běh

Postavte se rovně a vyběhněte z místa tak, jak jste zvyklí. Pozorujte, zda se při výběhu nakláníte v pase dopředu. Vnímejte, jestli dopadáte před osu svého těžiště i zda dopadáte na patu či špičku nohy. Jestliže jste se v tomto popisu našli, zbytečně si svým stylem běhu škodíte. Každý váš krok brzdí vaši energii a příliš namáhá klouby, vazy i úpony.

Jak na chi running krok za krokem

  1. Správná technika běhu začíná postojem, který můžete natrénovat doma u zrcadla. Postavte se rovně, vytáhněte se z pasu a lehce podsaďte pánev. Kolena mírně pokrčte a špičky směřujte rovně před sebe.
  2. Držte v jedné ose hlavu, ramena, kyčle i kotníky. Zda se vám daří držet ten správný postoj, zjistíte snadno pohledem do zrcadla.
  3. Nebuďte v křeči a snažte se v této pozici přirozeně uvolnit.
  4. Paty držte u země a celé své tělo začněte naklánět dopředu, jako kdybyste chtěli spadnout čelem k zemi. Myslete na to, že naklánět se musí celé tělo a ne jen jeho horní polovina. Tento náklon si zapamatujte a při běhu ho používejte. Pomůže vám snadněji získat větší rychlost. Dbejte přitom na to, aby byla vaše noha souměrná s osou těžiště a dopadala na střed.
  5. Když zvolíte lehký náklon dopředu, odlehčíte své nohy a i váš pocit z běhu bude lehčí a komfortnější. Impuls pro pohyb nohou totiž nebude přicházet od svalů na nohách, ale od velkých svalů trupu.

Kniha a kurzy chi runningu

Pokud vás technika chi running zaujala a rádi byste se o ni dozvěděli více, můžete si přečíst knihu od Dany Dreyera. K dispozici je i online verze knihy chi running v pdf. S technikou vám mohou pomoci i instruktoři, kteří se na chi running zaměřují.

Běh bez úsilí pořádá kurzy v několika městech po celé republice. Vyzkoušejte třeba chi running kurz v Brně, Praze či Liberci. Své chirunning zkušenosti můžete sdílet s ostatními běžci na internetových fórech a sociálních sítích.

Metodu je třeba pravidelně trénovat. Pokud ale budete pečliví a trpěliví, můžete díky chi runningu dojít k příjemnému pohybu bez bolesti a vyčerpání.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Chi running. Přirozený běh bez úsilí a zranění