Menu
oBěhání.cz
Jídelníček běžce

Co jíst před cvičením a kdy? Eliminujte chyby a zhubněte!

Při hubnutí máme často pod drobnohledem všechno, co během dne sníme. Zdravý jídelníček bychom si ale měli hlídat i v době, kdy se rozhodneme cvičit. Jinak hrozí, že se nám bude dělat při sportování špatně, nebo veškeré své snažení zabijeme tím, že si po něm dopřejeme něco, co nám škodí. Co jíst před cvičením a po něm, aby vše fungovalo tak, jak bychom chtěli?

Jídlo je něco, co nás udržuje živé. Také jde ale o zdroj našeho potěšení. Jen si vzpomeňte, kdy naposledy jste se vzrušovali nad celerovou pomazánkou, nebo nad kusem dobře připraveného steaku s pepřovou omáčkou.

Ačkoliv to samo o sobě není špatně, tento přístup nás může přivést na scestí. Pokud rádi jíme (a ještě ke všemu nezdravě), zvyšuje se tím náš denní kalorický příjem. Který je nutný nějak kompenzovat. Buď tím, že budeme jíst méně, nebo cvičením. Ani pravidelný pohyb by nás však neměl svádět k tomu, že si na talíř položíme všechno, co nás zrovna napadne. Když nebudeme mít šťastnou ruku, bude nás bolet žaludek, nebo budeme trpět pálením žáhy a nedostatkem energie. Hodina cvičení navíc není propustka k bezhlavé konzumaci šlehačkového dortu, který okamžitě zabije naši jakoukoliv dobře míněnou snahu o zlepšení figury.

Jak to tedy udělat?

V čem se liší strava před cvičením

Cvičení je aktivita, která na nás klade zvýšené nároky. Potřebujeme mít dostatek energie, díky které nebudeme padat okamžitě únavou. Ale zároveň si nemůžeme dovolit jíst velké a tučné porce jídla, které by přesměrovaly veškerou pozornost těla na trávení. Správně zvolená strava před cvičením může navíc ovlivnit to, jak rychle se po něm budeme regenerovat.

Je tedy rozhodně vhodné o skladbě jídelníčku před a po cvičení pořádně přemýšlet. Vůbec není od věci si nechat v tomto ohledu poradit od odborníků, kteří vám složí sportovní jídelníček na míru vašim potřebám. (Něco jiného bude jíst baletka, která potřebuje zůstat štíhlá a něco úplně jiného zase bodybuilder, kterému jde o zvýšení objemu svalové hmoty.)

Co jíst před cvičením

Co jíst před cvičením? To je, oč tu běží. Hodně lidí se domnívá, že to nejlepší, co pro sebe mohou udělat je popíjení kávy a svačina až pak. (Což nedoporučujeme. Z vlastní zkušenosti víme, že káva bezprostředně před cvičením může způsobovat reflux.)

Pokud se bojíte, že nebudete mít dostatek paliva, vhodné jsou proteinové nápoje, nebo proteinové kaše. Dají se sehnat v různých příchutích, takže vás jejich příprava jen tak neomrzí. Dále jsou dobré vaječné omelety s toastem a kouskem avokáda, celozrnné sandwiche s libovým masem a zeleninovým salátem, celozrnné cereálie s mlékem nebo kvalitní bílý jogurt s ovocem.

Zároveň platí, že čím kratší doba vás od cvičení dělí, tím by měla být vybraná jídla lehčí. Zatímco tři hodiny před tréninkem si můžete dopřát plnohodnotné jídlo, hodinu před si dejte maximálně banán, jablko nebo proteinovou tyčinku.

Co nejíst před cvičením

Dobře vám poradíme i v otázce toho, na co před cvičením raději nemyslet. Určitě pro vás nebude dobré popíjení energetických nápojů. Dále jsou nevhodné druhy zeleniny, které obsahují velké množství vlákniny (typicky třeba brokolice, nebo květák). Vyvarovat byste se měli jídlům, která jsou velká a tučná. Což zahrnuje i fast food. Hodně nespokojení během cvičení budete i ve chvíli, kdy se neprozřetelně napojíte bublinkovým nápojem. Bublinky se vám mohou vracet zpátky, nebo způsobovat jiný typ nevolnosti. Takže se na sebe a své cvičení nebudete moci příliš dobře soustředit.

Co nejíst před cvičením

Důležitý je i správný čas

Kromě toho, že byste měli dbát na správně zvolené potraviny a nápoje byste měli věnovat svou pozornost tomu, kdy jíst před cvičením.

Úplně nejlepší je, když si větší jídlo dopřejete 2-3 hodiny před začátkem lekce. Tělo už bude mít nějaký kus procesu trávení za sebou, což by mělo vést k tomu, že budete mít dostatek energie, ale zároveň se nebudete cítit příliš plní. Pokud je to pro vás příliš dlouho, nebo vám tohle načasování z nějakého důvodu nevyjde, jíst byste měli nejpozději 45-60 minut před zahájením lekce. Tato jídla by zároveň měla být lehčího charakteru. (Viz odstavec Co jíst před cvičením.)

Jakmile s cvičením skončíte, najezte se do 45 minut s možností prodloužení do 2 hodin. Ideální pro vás budou proteinové tyčinky, nápoje a kaše, vejce, sýry a ořechová másla.

Zdroje informací:

https://www.jakbytfit.cz/zdrava-strava/potraviny-bohate-na-bilkoviny/

https://tajemstvizdravi.cz/zasady-zdraveho-hubnuti-znate-vsechny/

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Co jíst před cvičením a kdy? Eliminujte chyby a zhubněte!