Královna všech sportů má dlouhou tradici. Zastánci atletiky si cení především jejího pozitivního vlivu na fyzický i psychický vývoj člověka, finanční nenáročnosti a bohatého výběru z různorodých disciplín.
Sport pro každého
Neexistuje žádný jiný sport, který by nabízel tolik možností. V atletice se můžete věnovat mnoha disciplínám, které zahrnují přirozené pohybové vlastnosti člověka, jako je chůze, běh, házení a skoky. Atletika má jednu obrovskou výhodou. Můžete ji provozovat v hale i venkovních podmínkách, tedy v parku, v lese nebo třeba na louce.
A jak popisuje wikipedia význam slova atletika? Tento sport zahrnuje různorodé pohybové činnosti, jejichž obsahem jsou pohyby cyklické, acyklické a smíšené podle charakteru jednotlivých skupin. Uplatňují se při ní také základní dynamické zákony. Jde o přechod z klidu do pohybu (start), změnu směru pohybu (odraz při skoku) a dokončení pohybu (doskok).
Děti, které musí napsat na téma atletika referát nebo zvědaví dospělí, jistě nebudou mít problémy najít na internetu dostatek informací. K dispozici jsou články o dlouhé historii sportu, jeho zákonitostech, pravidlech i jednotlivých disciplínách.
Atletika se provozuje stovky let
Atletické disciplíny na olympijských hrách se organizují už od dob antického Řecka. Důležitý milník přišel v roce 1912, kdy vznikla Mezinárodní amatérská atletická federace. Tehdy ustanovila atletika pravidla a světové rekordy se začaly považovat za právoplatné. Vznik a rozvoj atletiky na českém území se spojuje se založením Sokola.
Základní odvětví atletiky
- Lehká atletika (běhy, skoky, vrhy, hody, chůze, víceboje)
- Těžká atletika (zápas, vzpírání, silový trojboj a kulturistika)
Běžecká abeceda je základ správné techniky. Jak ji provádět
Disciplíny lehké atletiky
Chůze
Chůze na dráze se pořádá na vzdálenosti 2.000 m, 3.000 m, 5.000 m a 10.000 m. Chůze na silnici pak na 5 km, 10 km, 20 km a 50 km.
Běh
-
Běh na krátké vzdálenosti
Běhy na krátké vzdálenosti neboli sprinty jsou typickou atletickou disciplínou. Zahrnují vzdálenosti 50 m, 60 m, 100 m, 200 m a 400 m. Kromě rychlosti samotného běhu je důležitý také správný start. Předčasné vyběhnutí pro závodníka znamená okamžitou diskvalifikaci.
Pro sportovce, kteří nejsou silní v bězích na krátké či naopak dlouhé vzdálenosti, nabízí atletika střední tratě. Na výběr jsou vzdálenosti 800 m a 1500 m.
Vytrvalci soutěží v bězích na dráze ve vzdálenostech 3.000 m, 5.000 m a 10.000 m. Běh do vrchu zahrnuje silniční běh, půlmaraton a maraton.
Štafetovému běhu se říká také běh rozestavný. Běhá se na 4×100 m, 4×200 m, 4×400 m, 4×800 m, 4×1.500 m a v šestičlenných týmech na silnici. Kolík o délce 30 cm a průměru 4 cm si běžci při závodech vzájemně předávají. Podle pravidel se kolík nesmí házet, ale plynule předávat z ruky do ruky.
Překážky se běhají na 50 m, 60 m, 100 m (jen pro ženy), 110 m (jen pro muže), 400 m a 3.000 m. Běžec přitom musí překonat všechny překážky. Pokud ale některou z nich porazí, nehrozí mu diskvalifikace. Nesmí je však shodit rukou nebo úmyslně.
Skoky
Při skoku dalekém je potřeba překonat co největší horizontální vzdálenost jediným skokem s rozběhem. Kromě rychlosti, se kterou se závodník odráží, je důležitá také technika skoku.
Během skoku do výšky je nutné přeskočit horizontální laťku umístěnou na stojanu. Ten umožňuje přesně změřit, v jaké výšce je tyč položená. Skokani se odrážejí vždy jen jednou nohou a nesmí přes laťku provádět salta, přemety ani jiné prvky z akrobacie.
Cílem skoku o tyči je překonání vodorovně umístěné laťky s pomocí dlouhé tyče. Při rozběhu atlet musí opřít tyč do skříňky v zemi pod laťkou. Jakmile se tyč ohne, závodník se vymrští do výšky a musí překonat laťku tak, aby ji neshodil. K překonání laťky jsou možné vždy tři pokusy.
Disciplína trojskok je velmi podobná skoku do dálky. Na rozdíl od něj však mohou atleti použít místo jednoho odrazu celkem tři. Po rozběhu se odrazí z odrazové desky, dopadnou na stejnou nohu, dalším krokem přeskočí na druhou nohu a posledním odrazem doskočí do písku.
Hody
Oštěpem házeli na olympiádě už staří Řekové. Při hodu oštěpem jsou povolené tři různé styly držení oštěpu. Nejoblíbenější je finský styl, kdy se oštěp drží mezi palcem a třemi posledními prsty, zatímco ukazováček je položený vespod. Oštěp musí letět do kruhové výseče vymezené bílými čarami a dopadnout hrotem napřed. Není přitom nutné, aby se zabodl do země. Stačí, když zanechá stopu.
Cílem této disciplíny je hodit kladivo co nejdál. Atlet se postaví do vyznačeného zpevněného kruhu zády k výseči, uchopí držadlo kladiva a oběma rukama ho roztočí kolem těla. Poté se třikrát nebo čtyřikrát otočí kolem své vlastní osy a ve správný okamžik nářadí pustí. Jakmile kladivo dopadne do kruhové výseče, hodnotí se vzdálenost od kruhu k prvnímu dotyku kladiva se zemí.
Při hodu diskem je důležité odhodit malý těžký disk na co nejdelší vzdálenost. Před samotným hodem si musí atlet stoupnout do vyznačeného zpevněného kruhu, ve kterém se s roztaženými pažemi roztočí, aby získal vyšší kinetickou energii. V pravou chvíli vypustí disk, který pak za letu naplocho rotuje a přistane do vyznačené výseče. Hodnotí se vzdálenost prvního dotyku disku se zemí od kruhu.
Tato disciplína patří mezi nejstarší. Atlet se při ní snaží vrhnout těžkou kouli co nejdále je to možné. Atlet kouli přikládá ke krku a používá techniku podobnou diskařské otočce.
Víceboje
Podle věkové kategorie se v rámci atletiky pořádají pětiboje, sedmiboje, devítiboje a desetiboje.
Těžká atletika disciplíny
Zápas
Zápasy provázejí lidstvo už celá staletí a setkat se s nimi můžeme v mnoha podobách. Součástí olympijského programu jsou řecko-římské zápasy a judo. Cíl zápasu je jednoduchý – vyřadit protivníka z dalšího boje. Většinou je třeba, aby se soupeř dotkl částí těla kolbiště nebo skončil přímo za ním.
Vzpírání
Při vzpírání je hlavním cílem zdvihnout nad hlavu co nejtěžší zátěž, a to s pomocí síly a rychlosti.
Atletické disciplíny pro děti
Atletika je díky své všestrannosti vhodná i pro školní a předškolní děti. Při tréninku dětí je ale důležitá atletická všestrannost. Aby se děti nenudily, je potřeba neustále obměňovat cvičení a vymýšlet pro ně různé hry a aktivity zábavného charakteru. Mezi nejoblíbenější disciplíny, které zvládnou už děti mladšího školního věku, patří běh na 50, 60 nebo 600 m, běh přes překážky, skoky do dálky s rozběhem, hod pěnovým oštěpem, hod kriketovým míčkem, hod plným míčem o váze 1 kg, hod raketkou na cíl a štafeta 4×60 m.