Menu
oBěhání.cz
Jídelníček běžce

Jak dlouho po jídle běhat. Kdy a co jíst před tréninkem

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

15. 5. 2018

Poslední jídlo před tréninkem je pro váš výkon extrémně důležité. Pokud ale nenecháte mezi poslední porcí jídla a vyběhnutím správnou časovou mezeru, můžete svému běhu jen uškodit. Jak dlouho po jídle běhat?

Běhání, stejně jako jakákoliv jiná fyzická aktivita, možná změní vaše stravovací návyky. Časový odstup mezi jídlem a běžeckým tréninkem může výrazně pomoci vašemu tréninku.

Jak dlouho po jídle běhat

I když pro energický trénink rozhodně potřebujeme zásobit tělo živinami, většina běžců se shoduje, že se jim nejlépe běží s poloprázdným žaludkem. To dává smysl, protože se cítíme lehčí a naše tělo nemusí vynakládat energii navíc na trávení jídla.

Jak dlouho po jídle běhat – oběd

Časový odstup, vhodný pro zahájení fyzické aktivity, se liší v závislosti na tom, co jste jedli. Pokud vybíháte například po obědě, při kterém jste nejspíš tělu dali větší dávku sacharidů, jako je rýže, brambory atd., plus porci bílkovin (maso, vejce, ryby, mléčné výrobky), budete si muset na vyběhnutí počkat.

Po větším jídle se doporučuje dodržet 2-2,5 hodiny, než vyběhnete.

Ranní běh nalačno. Je pro vás nebo ne?

Jak dlouho po jídle běhat – svačina a menší porce

Pokud běžíte například dopoledne nebo před večeří, před během si nejspíš budete chtít dát jen malou svačinu. Může to být ovoce, například jeden banán nebo jablko – potom můžete vyběhnout už cca za 40min po jídle, protože ovoce vaše tělo rychle natráví a vstřebá. Pokud k ovoci přidáte tvaroh, jogurt nebo hrst ořechů, je lepší počkat 1h-1,h a půl.

Jak dlouho po jídle běhat – plánujte

Při stravování se a běhání dejte na svůj vlastní pocit. Pokud jste měli opravdu vydatný oběd, jako je kachna se zelím, může se stát, že nevyběhnete vůbec. Pro pravidelný běžecký trénink je potřeba jednotlivé porce jídla dopředu plánovat, abyste nevybíhali s plným žaludkem.

Běhání a výživa. Vsaďte na kvalitní sacharidy a dostatek minerálů

Pokud máte čas na běhání pouze po obědě, dejte si lehké jídlo – těstoviny s rajčatovou omáčkou, rýži s kuřecím masem nebo jen malou ovocnou misku a tvaroh.

Nepřehánějte to ani s vlákninou před během, ta by mohla způsobit zrychlení metabolismu a to pro běh zrovna nechceme. Velké porce zeleniny a ovoce si tedy nechte až na první jídlo po běhu.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Právě čtete

Jak dlouho po jídle běhat. Kdy a co jíst před tréninkem