Menu
oBěhání.cz
Významní běžci

Emil Zátopek a vše o něm. Jak trénovat podle naší atletické legendy?

Emil Zátopek byl náš nejúspěšnější běžec na dlouhé tratě a olympijský vítěz, který získal 4 zlaté medaile. Prozatím se nikomu jeho rekordy nepodařilo překonat. Pokud chcete běhat jako Emil Zátopek, inspirujte se jeho běžeckým stylem a tréninkovými metodami!

Emil Zátopek – životopis manželů Zátopkových

Čtyřnásobný olympijský vítěz ve vytrvalostním běhu Emil Zátopek (1922 – 2000) měl 7 sourozenců. Jako mladík začal pracovat v Baťově obuvnické továrně a jako 19letý poté, co se jako druhý nejlepší umístil v běžeckém závodu, zkusil trénovat vytrvalostní běh ve Zlíně. Jeho běžecká kariéra však na sebe nenechala dlouho čekat. Po 2. světové válce svou běžeckou vášeň skloubil s povoláním vojáka a v 50. letech vstoupil do Komunistické strany Československa, které poctivě sloužil několik let. Po roce 1969 byl z politických důvodů nucen z armády odejít a začal pracovat u stavebního podniku, kde kopal studny, protože nemohl sehnat jinou práci. Tehdy už byl známým olympijským vítězem a zdálo se být zvláštní, že se čtyřnásobný olympijský vítěz, který svou sportovní kariéru ukončil v roce 1958, musí živit kopáním studní.

Emil Zátopek byl ženatý s atletkou Danou Zátopkovou, která se také velmi úspěšně věnovala sportu – vrhala oštěpem. Pozoruhodné je, že si Emil Zátopek vzal ženu, která se narodila ve stejný den, měsíc i rok jako on, tedy 19. 9. 1922. Emil a Dana Zátopkovi se vzali v roce 1948. Děti neměli. Jejich vztah byl však velmi harmonický a pověstný vzájemným škádlením se na veřejnosti. Oba manželé se věnovali sportu a dosahovali velkých úspěchů.

Pověstným a nejúspěšnějším rokem byl pro ně oba rok 1952. Emil Zátopek tehdy získal hned 3 zlaté medaile v závodech na 5 000 metrů, na 10 000 metrů a v běhu maratonu na Letních olympijských hrách v Helsinkách – a jeho žena přinesla do rodiny zlatou medaili za vrh oštěpem. Zátopkův tehdejší úspěch u nás ještě nikdo zatím nepřekonal.

Emil Zátopek – světový rekord v běhu

Emil Zátopek v roce 1952 uběhl 10 kilometrovou trať za 29:17 minut při svém vítězství na LOH v Helsinkách, ale o 2 roky později v tomto rekordu překonal sám sebe  –  v Bruselu stejnou trať zvládl uběhnout za 28:54 minut. Trať 20 km uběhl Emil Zátopek za 59:51 minut v roce 1951 ve Staré Boleslavi. Celkem dosáhl 13 rekordů. Nejvýznamnější úspěchy se váží k pověstnému roku 1952, kdy získal 3 olympijské medaile. Maraton tehdy běžel poprvé a své prvenství získal za skvělý čas 2: 23 minut, běh na 5 km se mu podařilo zvládnout za 14:06 minut. Je jasné, že v těchto neuvěřitelných výkonech Emila Zátopka ještě nikdy nikdo netrumfl!

Emil Zátopek – zajímavosti a tipy pro běžce

Emil Zátopek opravdu tvrdě trénoval a měl v sobě hodně silné vůle a odhodlání. Už od útlého mládí se nenudil a byl zvyklý pracovat, trénovat a naplno využít svůj den. Trénoval za každého počasí, za světla i za tmy, někdy i v těžkých vojenských botách nebo s manželkou na zádech. Sprchoval se studenou vodou, staral se o své zdraví a zastával přirozený a jednoduchý způsob života. Zátopek byl dříč a velmi skromný člověk. A uvědomoval si, jak je pro zdraví a plný výkon důležitá také výživa a dostatečný přísun vitamínů a minerálů.

Pokud chcete běhat jako Emil Zátopek, využijte některé jeho rady. Například doporučoval se při běhu lehce dotknout špičkou palce ukazováčku nebo prostředníčku, čímž se uvolní ramena a paže. Dbejte na zdravý životní styl, otužujte se, běhejte v kanadách nebo si při běhu na záda přihoďte milenku či kamaráda!

Emil Zátopek – běžecký styl a tvrdý trénink

Běžecký styl Emila Zátopka byl jedinečný a nepřekonatelný. Trénink Emila Zátopka se skládal z 2 km klusu na zahřátí, 20 minutového cvičení na protažení, dalšího rychlého běhu – a pak teprve nastala hlavní část tréninku. Tou byly pravidelné intervaly opakovaného běhání zvolené trasy bez přerušení, a to plným tempem a následně pomalým klusem, například 6 x 200 metrů, 10 x 400 metrů, ale i 70 x 400 m s meziklusem 150 m nebo až 100 x 400 m! Emil Zátopek trénoval neúnavně každý den a postupně zvyšoval svůj výkon.

Satupekka a další přezdívky Emila Zátopka

Emil Zátopek si díky svým schopnostem vysloužil přezdívku Česká lokomotiva. A česká lokomotiva se o spoustu let později zase pojmenovala po slavném běžci Emilu Zátopkovi! Šlo o elektrickou lokomotivu 109E z roku 2008, která nese marketingový název Emil Zátopek díky společnosti Škoda Transportation. Emilu Zátopkovi je také věnována miniopera Zátopek! a když jsme u těch přezdívek, kromě České lokomotivy se Zátopkovi říkalo Emil Hrozný, nebo Satupekka – což je finská zkomolenina Zátopkova jména, kterým ho častovali jeho finští fanoušci po velkém úspěchu na LOH v Helsinkách. Kromě toho v překladu z finštiny znamená slovo satu Pekka – pohádkový Petr.

Přezdívka Emil Hrozný vznikla, protože Emil byl pověstný tím, že při běhu v grimasách napínal obličejové svaly. K jeho známým citátům patří: „Nebylo mi dáno běžet a usmívat se zároveň.“ nebo „To víte, není to gymnastika nebo krasobruslení.“ jako odpověď na dotazy, proč se při běhání tolik mračí.

Emil Zátopek – smrt legendy

Emil Zátopek zemřel v roce 2000 po dlouhé nemoci ve věku 78 let. Posmrtně mu byla udělena medaile Pierra de Coubertina. Zátopkova žena svého muže přežila o 20 let. Dana Zátopková zemřela 13. března 2020 v krásném věku 97 let.

Urna s ostatky Emila Zátopka je uložena na Valašském Slavíně v Rožnově pod Radhoštěm. Na pohřbu mu herec Petr Haničinec četl povídku Oty Pavla Jak to tenkrát běžel Zátopek.

Zátopek: Film bude mít premiéru v srpnu 2021!

Film Zátopek je připravovaný životopisný film o Emilu Zátopkovi. Natáčí jej režisér David Ondříček podle svého vlastního scénáře. Premiéra filmu Zátopek se připravuje na srpen 2021. V hlavní roli uvidíte herce Václava Neužila, který si roli Zátopka užil se vším všudy – musel si nechat vystříhat ve vlasech pleš a podstoupit náročný běžecký trénink. Zátopkovu ženu Danu hraje Marta Issová.

Životní příběh Emila Zátopka určitě stál za zfilmování a tento významný běžecký vzor stále udivuje další generace běžců. Pokud vás zajímá životopis Emila Zátopka, sežeňte si autobiografické vyprávění manželů Zátopkových – Dana a Emil Zátopkovi vypravují z roku 1962. Určitě bude v některém z antikvariátů, anebo se díky připravovanému filmu nově vydá.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Emil Zátopek a vše o něm. Jak trénovat podle naší atletické legendy?