Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Endorfinová léčba. Pomůže získat novou energii pro běhání

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

7. 12. 2017

Endorfinová terapie, nebo také TES terapie, je metoda, která pomocí elektrické stimulace pomáhá produkci endorfinů, tzv. hormonů štěstí. Co obnáší endorfinová léčba a pro koho je určena? Lze endorfiny doplnit běháním? Přinášíme odpovědi.

Endorfiny jsou hormony, které se podílejí na pocitech slasti a štěstí. Endorfiny umí tlumit bolest a zmírnit fyzické či psychické napětí. Fungují podobně jako například opium nebo morfin – mají analgetické účinky a navozují euforii.

Nedostatek endorfinů – hrozí vám?

V dnešním světě, kdy je většina z nás vystavena stresu, nedostatku spánku a dlouhodobému sedavému zaměstnání, naše tělo přestává produkovat dostatečné množství endorfinů. Důsledkem je špatná nálada, únava, a potřeba okamžitého pocitu štěstí.

Jak doplnit endorfiny

Ve chvíli, kdy se cítíme nešťastní, často sáhneme po droze, která nám krátkodobě pomůže zahnat smutek – pro někoho je to čokoláda, pro jiného alkohol nebo pozitivní emoce v podobě oblíbeného filmu či zážitku. Hormony, které nám zaručí psychickou pohodu, ale můžeme získat i přirozeněji a téměř bez negativních účinků – běháním anebo speciální ndorfinovou terapií.

Běhání a endorfiny

Možná už jste slyšeli o tom, že na endorfinech může vzniknout závislost. Znáte to, uprostřed běžeckého závodu si nadáváte a dušujete se, že už nikdy nic podobného nepodstoupíte. A potom v cíli euforicky hlásíte ´´Super. Příště jdu znova.´´ I když byl váš zážitek spíše silný než příjemný, chcete ho zopakovat. A potom znovu a znovu.

Závislost na běhání. Jak vzniká a co s tím

Při běhání a dalších sportech se v mozku vytváří množství těchto přátelských hormonů díky vysokému fyzickému nasazení. Podobně je tomu například při sexu. Je tak celkem pravděpodobné, že se z vás dříve či později stane endorfinový závislák. Zvlášť, pokud jste začali běhat i kvůli srovnání psychických problémů.

A vadí to vlastně? V podstatě je závislost na běhu pozitivní, a rozhodně lepší než se cpát sladkostmi. Dejte ale pozor, aby se z běhu nestala posedlost (pokud si dneska nezaběhám, tak se zblázním) a aby tréninky neomezovaly váš osobní či profesní život.

A hlavní pravidlo – nenechte se zmást choutkami na čerstvou dávku endorfinů v podobě fyzického vyčerpání, pokud jste nachlazení nebo máte zranění. Běh si zkrátka zakažte a zůstaňte v klidu doma, ať si nepřivodíte ještě horší zdravotní problémy. Pokud vyhrajete nad mozkem, který vás pokouší ke hře na slast při běhu v nevhodnou dobu, vaše tělo se vám odvděčí ještě lepšími tréninky, jakmile bude zdravé!

Endorfinová léčba – TES terapie

Pokud pozorujete negativní změny ve svém každodenním životě, zamyslete se, zda máte dostatečné množství přirozených endorfinů z emocí a pohybu na čerstvém vzduchu. Pokud ale ani zvýšená fyzická aktivita či odpočinek nepomáhá, vyzkoušet můžete endorfinovou terapii.

Léčba se doporučuje, pokud máte dlouhodobé potíže s alergiemi, únavou a zvýšenou či sníženou dobou spánku, nebo trpíte chronickými bolestmi hlavy či jiné části těla. TES endorfinová léčba je neinvazivní metoda, která pomáhá vyřešit vaše potíže bez nutnosti navýšení medikace.

Vyzkoušet endorfinovou léčbu ale můžete i pokud nemáte zdravotní problémy. Díky ní získáte více energie na každodenní aktivity i sport, silnější imunitu a nebudete tolik náchylní k pracovnímu stresu. TES terapii nabízejí specializovaná centra, jejichž specialisté doporučí vhodnou léčbu pro vás.

Ohodnoťte tento článek:
3,2
Právě čtete

Endorfinová léčba. Pomůže získat novou energii pro běhání