Menu
oBěhání.cz
Hubnutí a běhání

Inline brusle a běhání. 5 důvodů, proč zařadit kolečka do tréninku

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

29. 3. 2018

Běh, cyklistika a brusle tvoří svatou trojici, která pomáhá tvarovat svaly nohou a hýždí a účinně pálí kalorie. Vyměňte jeden běžecký trénink týdně za jízdu na kolečkách a poznejte výhody, které nabízí kombinace inline brusle a běhání pro zdraví a hubnutí.

Narozdíl od běhu inline brusle vyžadují rovný terén, nejlépe upravovanou cyklostezku, která kromě bezpečí zaručí pohodovou jízdu bez rušivých kamínků, odlétajícího štěrku nebo hrbolků na trase. Pokud ale takovou poblíž bydliště máte, není co řešit, osvěžte svoje tréninky inline bruslením!

Proč jezdit na bruslích

Inline brusle jsou skvělé na hubnutí, chrání srdce a navíc jízda představuje oproti běhání poloviční riziko pro kolenní klouby. Poznejte důvody proč jezdit na kolečkových bruslích, alespoň jednou do týdne…tedy, pokud to počasí dovolí.

Jak zhubnout na kolečkových bruslích

Inline brusle: zdravý sport v každém věku

Podle americké Asociace inline bruslí (Roller Skating Association international) jsou inline brusle aerobní aktivitou srovnatelnou s během a pravidelné bruslení má pozitivní vliv na kalorický výdej, redukci tuku a posílení svalů dolních končetin. To potvrzuje také Dr. Carl Foster z univerzity ve Wisconsinu, který srovnává běh, cyklistiku a bruslení jako sporty účinné při hubnutí a také vhodné pro děti i seniory.

Inline brusle jsou skvělé na hubnutí

Inline brusle jsou skvělou (a zábavnou) formou pálení kalorií. Při hodinové jízdě v mírném tempu (do 10km za hodinu) přijde vaše tělo o 350-400 kcal. Pokud si dáte do těla a vyzkoušíte svižnější tempo, 16 km za hodinu, bude kalorická ztráta okolo 450-600 kcal, a to už znamená velký oběd i s dezertem.
Běhu se ale bruslení v kalorickém výdeji nevyrovná, a tak je třeba inline brusle brát jako doplňek a nikoliv náhražku tréninku. U hodinového běhání rychlostí 10km za hodinu spálí muži v průměru 750 kcal, ženy 600 kcal. Bruslení tedy berte jako doplňkovou složku tréninku a pořádně si ho užívejte, protože na pocitech při sportu také záleží!

Běhání a hubnutí. Jak na to správně a kdy čekat výsledky

Menší riziko pro kolena oproti běhu

Zátěž kolenních kloubů je díky menším otřesům a spíše plynulému pohybu u inline bruslení nižší, než u běhání. Podle University of Massachusetts se jedná o zátěž o polovinu menší. Inline brusle jsou tak jako rekreační sport vhodné také pro osoby s větší nadváhou či obezitou: postupným bruslením se lze dostat do formy, která poté dovolí také lehký jogging a běhání. Už žádé nudné chození s holemi!

Jak vybrat kolečkové brusle? Zvažte všechny možnosti

Inline brusle pro zdraví srdce

Asociace pro zdravé srdce (American Heart Association) vyhlásila inline bruslení i bruslení na ledě jako kardio aktivitu vhodnou pro správnou činnost srdce. Vědci z univerzity v německé Kostnici (Universität Konstanz) vliv na zdravé srdce potvrzují: bruslení v konverzačním tempu má za výsledek 140-160 tepů za minutu, zatímco při rychlejší jízdě se můžete dostat na 180 tepů. Inline bruslením tak posílíte srdeční sval a zlepšíte krevní oběh.

Inline brusle a běhání: natrénujte na závod

Od roku 2015 se v České republice pořádá Gigathlon, který spojuje 5 disciplín: běh, plavání, silniční i horské kolo a kolečkové brusle. Tento pětiboj má svůj původ ve Švýcarsku a jeho obliba i v Čechách stoupá: vyrazit závodit můžete na vlastní pěst anebo v týmu. Co takhle natrénovat inline bruslení a podržet svoji partu v disciplíně, která vás baví?

Inline neboli kolečkové brusle jsou také součástí závodů typu Survival nebo Adventure Race. Trénovat bruslení se tak může stát zajímavou záminkou získání nových zážitků a medailí jiných, než těch běžeckých.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Inline brusle a běhání. 5 důvodů, proč zařadit kolečka do tréninku