Menu
oBěhání.cz
Životní styl sportovců

Jak na zdravý spánek při sportu? Cvičte s rozmyslem a vyvarujte se přetrénování

Rádi sportujete a víte, že pro správnou regeneraci svalů po sportu je důležité, dopřát si kvalitní spánek, ale občas zkrátka nemůžete usnout? Důvodů, proč se to děje, existuje celá řada. Jak zkombinovat zdravý spánek a sport?

Proč je zdravý spánek důležitý?

Pro správné fungování lidského těla je zdravý spánek nezbytný. Během spánku totiž dochází k regeneraci nejenom po fyzické, ale i po psychické stránce. V noci se z vašeho těla odplavují toxiny, vaše tělo produkuje kolagen, jenž má vliv na mladistvý vzhled pokožky, klesne vám krevní tlak a pokud jste přes den cvičili, dochází také k růstu svalů.

Jak na kvalitní spánek? Luxusní matrace váš přenese do říše snů

Jak si ovšem kvalitní spánek dopřát a kolik spát při sportu? Na tyto otázky existují snadné odpovědi. Velký vliv na kvalitu spánku totiž má to, na čem usínáte. Luxusní matrace vám během noci nabídne maximální komfort a bolest svalů a bolesti zad po ránu budou minulostí. Báječnou společnicí pro pohodlný spánek vám bude pěnová matrace. Pěnová verze je totiž ideální matrace pro sportovce.

Jak dlouho spát? Co se prospaných hodin týče, obecně platí pravidlo, že dospělý člověk by měl spát sedm až devět hodin. Přičemž profesionální sportovci se shodují na tom, že sedmihodinový spánek je pro regeneraci minimum.

V jakých podmínkách usínáte?

Jste si důležitosti spánku dobře vědomi, ale v noci zkrátka a dobře nemůžete usnout? Zaměřte se na podmínky, ve kterých usínáte.

  • Je vaše ložnice dobře větraná?
  • Teplota v místnosti nepřesahuje 18 °C?
  • Usínáte na pohodlné matraci, ze které vás nic nebolí?

Každá luxusní ložnice musí splňovat všechny tyto požadavky. Příjemným bonusem jsou luxusní doplňky v podobě měkkých a nadýchaných dek a polštářů, které vás ukolébají ke spánku.

Nastavte si denní a noční režim

Pokud ani proměna ložnice a podmínek na spaní nepomůže, budete muset změnit své návyky. Jestliže sportujete v pozdně odpoledních a večerních hodinách, zkuste začít sportovat po ránu. Přestože ihned po fyzické aktivitě se u vás objevuje únava a vyčerpání po sportu, vaše tělo je napumpováno energií a vyplavují se vám do něj endorfiny. Proto je mnohem lepší vydat se po sportu do práce, místo do postele.

Zdravý spánek při běhání

Zdroj: Shutterstock

Hubnutí a spánek

Je vaším cílem zhubnout pár kilo a cítit se ve svém těle příjemněji? I v takovém případě je právě zdravý a dostatečný spánek tou správnou cestou. Během spánku totiž dochází k řadě nezbytných metabolických procesů. Zatímco při nedostatku spánku jste hladoví, vystresovaní a chybějící energii se snažíte dohnat právě jídlem. Hubnutí a spánek jsou spolu úzce spojeny.

Co vám může bránit v klidném spaní

Trénujete ráno, dodržujete zásady zdravého životního stylu, ale stále se vám klidný spánek vyhýbá?  Na vině může být:

  • syndrom neklidných nohou,
  • svalová horečka,
  • natažený sval po sportu.

Syndrom neklidných nohou může vymizet dostatkem pohybu, ovšem v již zmíněných ranních či dopoledních hodinách. Svalová horečka bývá nejčastěji způsobena přetrénováním a znamená jediné: ubrat při tréninku. Natažený sval po sportu je také známkou toho, že jste to s pohybem přehnali. Dejte si několik dní od sportování pauzu a dané místo ledujte.

Dostatečná regenerace po sportu je důležitá a zdravý spánek je nutností. Je-li fyzická aktivita velkou částí vašeho života, myslete na to, že stejně důležitý by měl být i následný odpočinek. Zdravý spánek a sport jdou zkrátka ruku v ruce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak na zdravý spánek při sportu? Cvičte s rozmyslem a vyvarujte se přetrénování