Lyžařská dovolená je pro řadu lidí neodmyslitelnou součástí zimní sezony. Pokud patříte mezi ně a chcete si ji užít naplno, začněte s přípravami už teď. Kromě fyzické kondice, správného oblečení a kvalitní výbavy je důležité myslet také na bezpečnost všech zúčastněných.
Fyzická příprava
Lyžování je relativně finančně náročný a nebezpečný sport, který si vyžaduje alespoň mírnou fyzickou přípravu. I když lyžujete pouze rekreačně, věnujte se každodenně protahování, posilování noh a cvičení rovnováhy, například na balanční desce či bose. V pohodě to zvládnete večer u televize.
Pokud se ale například chystáte na vysněnou lyžařskou dovolenou do italských Dolomit, připravujte se opravdu poctivě, abyste si lyžování na všech druzích sjezdovek užili a zvládli sjet například i Marmoladu nebo v klidu stihnout opěvovanou Sella Rondu.
Pokud jste se rozhodli, že se do fyzické přípravy vrhnete opravdu poctivě, ideální je do své tréninkové rutiny zapojit také nějaké aerobní aktivity jako běh, jízdu na kole či plavání.
Zdroj: Freepik
Na co nezapomenout
Zkontrolujte lyžařskou výbavu celé své rodině, pokud se chystáte lyžovat také se svými ratolestmi. Děti rostou jako z vody, a proto je po létě změřte, zjistěte, zda jim lyže, hůlky a lyžáky, které měly minulou sezonu, poslouží i tuto. Vyzkoušejte jim lyžařské oblečení, a to i rukavice a ponožky. Nezapomeňte ani na helmu a u větších dětí na chránič zad.
Všechny lyže pak zaneste na pravidelnou údržbu do ověřeného servisu.
Kromě sebe a své rodiny připravte na cestu do hor také své auto. Ověřte si, zda kromě povinného ručení máte také komplexní havarijní pojištění, se kterým se nebudete bát vyrazit za svými oblíbenými svahy. V případě nehody na silnici vám zajistí rychlou opravu nebo výměnu poškozeného vozidla. Nezapomeňte ani na zimní výbavu auta. Do zavazadlového prostoru přibalte sněhové řetězy, které budou užitečné v případě zhoršených povětrnostních podmínek.
Jak se chovat na svahu?
A je to tu! Nadešel den D a vy máte prvně vyjet na svah. Nezapomeňte na začátku dne zkontrolovat předpověď počasí a podle toho se obléct. Ve vyšších nadmořských výškách může být podnebí pořádně proměnlivé, takže raději volte teplejší vrstvené oblečení, které můžete během dne kombinovat podle aktuálních povětrnostních podmínek.
Na lyžích se může stát cokoli. Proto je dobré, pokud máte základní znalosti první pomoci. Naučte se poskytnout první pomoc při lehčích zraněních, jako jsou odřeniny, modřiny nebo lehké zlomeniny. Nezapomeňte pojistit sebe a své blízké na zimní sporty a uložit si potřebná telefonní čísla, například na horskou službu, do telefonu.
Pokud jste začátečník nebo si chcete zlepšit techniku, zvažte kurz lyžování. Instruktor vám poradí, jak správně lyžovat a pomůže vám vyhnout se zbytečným pádům a úrazům.
Nezapomeňte, že bezpečnost na svahu je priorita. Správná fyzická příprava, kvalitní výbava a dodržování pravidel jsou základem pro bezpečné a příjemné lyžování.