Menu
oBěhání.cz
Vybavení na běhání

Jak správně pečovat o fotbalovou výbavu, aby sloužila co nejdéle

Po každém fotbalovém tréninku či zápase by měla přijít nutná rutina ve formě čištění kopaček i brankářských rukavic. Ačkoli na to už nemusí být úplně nálada nebo energie, nemělo by se čištění podceňovat. A platí to tím spíš, čím je vybavení kvalitnější.

Roztahování kopaček

Vybrat ty správné kopačky je docela věda a ani po náročném výběru si mnohdy nemůžete zcela oddychnout. Pokud kopačka na noze nesedí úplně na 100 %, je potřeba ji ještě upravit. A to i přesto, že jste si vybrali správnou velikost. To, zda kopačky správně sedí přitom mnohdy poznáte až na tréninku. Nezapomeňte také, že lidé mají většinou asymetricky veliké nohy a jedna z bot často bývá o trochu těsnější než druhá.

Variant a rad, jak roztáhnout kopačky je vícero – od lehce úsměvných až po ty profesionálnější. Jednou z klukovských rad je, že si na nohy oblečete o jeden až tři páry ponožek navíc a několikrát se projdete kolem domu. Snadné a poměrně efektivní. Někteří fotbalisti zase kopačku pořádně naládují zmačkanými novinami. Trochu vhodnější je nicméně investovat několik stovek do speciálního napínáku do bot. Jestliže jste si koupili kvalitnější kopačky vyrobené z pravé kůže, pak je můžete před zvolenou metodou roztahování namočit na pár minut do horké vody. Kůže povolí a snadněji se roztáhne. Po roztáhnutí důkladně vysušte. Na syntetiku nemá horká voda žádný efekt.

Umývání kopaček

Po každém tréninku i zápase je namístě kopačky vyčistit, můžete tak především zvýšit životnost svého nejdůležitějšího fotbalového vybavení. Může se to zdát jako banalita, nicméně především kopačky z pravé kůže tím trpí – zaschlá hlína totiž vysušuje. Rozhodně se vyhněte použití horké vody, ne-li dokonce pračky. Horká voda je žádoucí výhradně jen zezačátku při roztahování nových kopaček. Na vyčištění se nejlépe hodí studená voda s kapkou mýdla a nějaký jemný kartáč, použít lze i vysloužilý kartáček na zuby. Buďte obzvláště opatrní kolem stehů. Následně vysušte suchou látkou a jestliže máte kopačky z pravé kůže, ošetřete ji krémem na boty.

Vysoušení kopaček

Ani vysušení mokrých i jen navlhlých kopaček by se nemělo zcela odbýt. Ideální je, když si dáte tu práci a vyděláte z kopaček tkaničky a vložky a následně je pečlivě vyložíte zmačkanými novinami. Papír by se měl dotýkat celé vnitřní plochy bot. Na druhý den noviny zase vydělejte a zkontrolujte, zda již kopačky důkladně vyschly. V každém případě se vyhněte pokušení urychlit proces vysoušení pomocí fénu na vlasy nebo dokonce v sušičce na prádlo. Rozhodně je ani nedávejte proschnout na přímé slunce, jakkoli se to jeví jako dobrý nápad. Především koženým kopačkám to bude škodit a po čase se vám a povrchu udělají prasklinky.

Jak prát brankářské rukavice

Brankářské rukavice je potřeba vyprat již před prvním použitím. Rukavice z výroby totiž často obsahují látky, které konzervují latex. Teprve po vyprání má latexový povrch rukavic nejlepší účinnost a „grip“. Většinou se brankářské rukavice perou výhradně ručně. Nejdůležitější část rukavic – latexový povrch – je totiž zároveň i tou nejchoulostivější částí a nesnese se příliš s mechanickou pračkou. Proto se rukavice umývají nejlépe v umyvadle s teplou vodou zhruba o teplotě těla a trochou jemného pracího prostředku. Případnou špínu z tréninku jemně třeme prsty. Nakonec špinavou vodu vypustíme a rukavice ještě důkladně opláchneme pod tekoucí vodou.

Jak sušit brankářské rukavice

Brankářské rukavice se zásadně suší přirozeně na běžném vzduchu mimo přímý sluneční svit. Zapovězené je i dát vysušit na horké topení či jakýkoli jiný zdroj tepla. Při skladování brankářských rukavic si dejte pozor především na to, aby se jejich dlaně nedotýkaly – latexové povrchy k sobě mohou snadno přilnout a po neuváženém odtrhnutí se může poškodit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak správně pečovat o fotbalovou výbavu, aby sloužila co nejdéle