Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Jak správně vybrat běžecký pás?

Běžecký pás je zaručeně tou nejlepší pomůckou ke shození kil navíc a k vybudování kondice. Je zárukou, že vaše cvičení nevynecháte ani kvůli dešti venku. Jediné, co vás může od cvičení na něm zdržet je vaše nízká motivace. Ale i tu lze eliminovat. Třeba správným a pečlivým výběrem běžeckého pásu. Čím pečlivěji pás vyberete, tím lépe vám bude sloužit. Co by vás mělo u výběru běžeckého pásu zajímat, o tom si něco povíme.

Co je potřeba zvážit před výběrem běžeckého pásu?

Ještě předtím, než si půjdete běžecký pás vybrat do jedné z řady specializovaných prodejen, si odpovězte na pár otázek.

 1. Kdo bude běžecký pás používat?
 2. Máte na běžecký pás doma místo?
 3. Kolik chcete do běžeckého pásu investovat?
 • První otázkou zjistíte četnost používání běžeckého pásu, stejně jako váhový limit. Budete-li běžecký pás používat jen vy, počítáte jen svou váhu. Ale bude-li jej používat celá vaše rodina, počítejte váhu nejtěžšího člena a ještě k tomu raději připočtěte 30% navíc. Vybírejte samozřejmě z běžeckých pásů s pevnější konstrukcí a samozřejmě z kvalitnějších variant. Mezi ty kvalitnější patří podle recenzí, běžecké pásy Insportline.
 • Druhou otázkou předejdete nemilému překvapení v podobě nedostatku místa pro běžecký stroj potom, co si jej přinesete domů. Je potřeba detailně zvážit, kolik místa na cvičící stroj máte, abyste si pak mohli vybrat šikovnou variantu, třeba s možností složení, která vám doma nebude překážet.

Třetí otázkou si předem připravíte finance, které jste ochotni do cvičícího stroje vložit. Běžecké pásy opravdu nejsou levnou záležitostí, a proto je dobré si cvičení na nich před samotnou koupí vyzkoušet alespoň ve fitness centru. Tak zjistíte, že vás cvičení bude bavit a koupě nebude zbytečná.

Běžecký pás. Jeho výhody a jak na něm trénovat

Co vás bude u výběru běžeckého pásu zajímat?

U výběru pásu vás bude zajímat následující:

 • stabilnost a pevnost konstrukce běžeckého pásu,
 • šířka běžecké plochy,
 • délka běžícího pásu,
 • odpružení,
 • nastavitelnost sklonu,
 • výkon motoru,
 • ovládání,
 • servis a náhradní díly.

Při výběru vám hodně poradí specializované prodejny, stejně jako nezávislý test běžeckých pásů.

Šířka a délka běžecké plochy

Aby byla chůze a hlavně běh na běžeckém pásu co možná nejkomfortnější, musíte si pohlídat šířku a délku běžecké plochy. Bude-li totiž moc úzká a krátká, budete se muset při běhu neustále kontrolovat a běh bude neskutečně nepohodlný. Minimální vhodná délka běžícího pásu je 120cm a šířka od 42 cm.

Odpružení

Aby vás při pravidelném běhu nebolely nohy a nárazy nebyly tak tvrdé, je dobré vybrat si běžecký pás s dobrým odpružením. Zatímco levnější varianty mají běžeckou plochu podloženou jen měkčenou podložkou, u dražších běžeckých pásů můžete počítat s velice dobrým odpružením, které minimálně zatíží klouby sportovce.

Výkon motoru

Pro vaše pravidelné cvičení si můžete vybrat běžecký pás s motorem nebo bez něj. Zatímco bezmotorový běžecký pás poháníte vlastní silou a je doporučený pro pokročilé sportovce neboť chůze a běh na něm je o něco náročnější, motorový běžecký pás vám s pohybem pomůže. Pro dobrý sportovní výkon je výkonný motor běžeckého pásu nezbytností. Pro domácí cvičení se doporučuje výkon minimálně 2H. Pořídit lze však běžecký pás s výkonem do 6HP.

Ovládání běžeckého pásu

I ovládání běžeckého pásu je důležité a zajišťuje komfort při cvičení. Většinou můžete ovládat sklon běžící plochy nebo program a to buď na displeji běžeckého pásu, nebo tlačítky na rukojetích. U levnějších variant lze sklon měnit pouze manuálně a to tak, že musíte slézt ze stroje a sklon změnit. Moderní běžecké pásy nabízejí i propojení s tabletem. Změna stylu chůze pak probíhá automaticky podle navoleného programu.

Sklon běžeckého pásu

Možnost změnit sklon běžecké trasy nabízí většina běžeckých pásů. Změnit sklon můžete manuálně, pomocí motoru nebo automaticky. U dražších variant je možnost stáhnout si vlastní terén z google mapy. Ne vždy se to ale objede bez problémů. U běžeckých pásů, které si můžete pořídit domů, se sklon pohybuje od 0-20%.

Náhradní díly a servis

Aby vám běžecký pás sloužil dlouhou dobu, nezapomeňte se před jeho koupí informovat o možnosti koupě náhradních dílů, stejně jako o servisu. Pamatujte, že minimální servis budete muset zvládnout doma. Komponenty běžeckého pásu jsou velmi namáhány, a proto potřebují čas od času namazat. Mazací olej je často součástí balení.

Ať už vám s výběrem běhacího pásu pomůže test běžeckých pásů nebo recenze spokojených uživatelů, věříme, že si cvičení na něm opravdu užijete.

Ohodnoťte tento článek:
2,3
Právě čtete

Jak správně vybrat běžecký pás?