Menu
oBěhání.cz
Vybavení na běhání

Jak vybrat běžecké spodní prádlo?

Víte, jaká otázka dělí běžce na dva tábory? Zda běhat ve spodním prádle nebo bez něj. Pokud patříte mezi ty, kdo si rádi jdou zaběhat, a přitom si vyčistí hlavu, možná vás tahle otázka taky napadlo. Spodní prádlo totiž může být při sportu mnohdy na obtíž, většinou ale to špatně vybrané. Jak tedy vybrat to správné běžecké spodní prádlo?

běžec

Zdroj: Unsplah

Spodní prádlo je stejně důležité jako jiné oblečení

Výběr spodního prádla většina z nás podceňuje, a to nejen toho sportovního, ale i toho pro běžné nošení. Přitom je to právě spodní prádlo, které je v těsném kontaktu s naší pokožkou a když nám nesedí, ošíváme se, rovnáme si ho a necítíme se vůbec příjemně.

spodní prádlo na běhání

Zdroj: Trenyrkarna.cz

Spodní prádlo by nás nikde nemělo škrtit ani svírat, nesmí ale být ani příliš volné. U sportovního spodního prádla to platí dvojnásob, protože při běhu může způsobit jak odřeniny, tak další potíže. Co všechno může špatně vybrané prádlo zapříčinit?

  • Opruzeniny
  • Mykózy
  • Otlaky
  • Spáleniny
  • Rozptylování při běhání tím, že je třeba si prádlo narovnávat.

Zdroj: Trenyrkarna.cz

Jaké spodní prádlo je pro běh nejlepší?

Každé prádlo je při běhu v těsném kontaktu s naším tělem, je úplně jedno, zda jde o dámské kalhotky, sportovní podprsenku, pánské trenky, boxerky, slipy nebo tanga.

Spodní prádlo tvoří základ každého běžeckého oděvu a jeho účelem je zajistit oporu, regulovat vlhko, chránit tělo a v zimě udržet tělo v teple, v létě naopak chránit před horkem.

  • Podprsenka na běhání musí poskytnout potřebnou oporu, nesmí ale škrtit.
  • Dámské spodní prádlo stejně jako pánské spodní prádlo musí od těla odvádět pot, neškrtit, neškrábat a nesklouzávat z těla.
  • Sportovní ponožky by měly být antibakteriální a chránit před rozmary počasí stejně jako termoprádlo.

Víte, že výběr sportovního oblečení včetně spodního prádla je dobré přizpůsobit i ročnímu období? Něco jiného si totiž obléknete na běh v zimě, něco jiného pak v létě.

Dobře vyberte materiál

Když se pustíte do výběru spodního prádla pro sport, vyplatí se dát přednost spodnímu prádlu z přírodních materiálů nebo funkčnímu spodnímu prádlu, které zajistí pocit sucha a komfortu. Sice vás to bude stát o něco víc, na druhou stranu se budete cítit příjemně, pohodlně a delší životnost taky není k zahození.

spodní prádlo na běhání

Zdroj: Trenyrkarna.cz

Se spodním prádlem nebo „naostro“?

A zase se vracíme k otázce, zda je lepší běhat ve spodním prádle nebo bez něj. Běžců, kteří raději nechávají spodní prádlo doma je poměrně dost, zejména ženy si pochvalují, že si nemusí vytahovat kalhotky, tanga se jim nezařezávají mezi půlky, vyhnout se i nepříjemným mykózám. Pány zase těší, že se jim nerolují nohavičky trenek a nepotýkají se s „vlkem“.

Vy možná namítnete, že vyběhnout bez spodního prádla je nehygienické, každému ale co jeho jest. Když už si spodní prádlo pod outdoor oblečení neobléknete, nezapomeňte oblečení po tréninku vyprat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak vybrat běžecké spodní prádlo?