Menu
oBěhání.cz
Vybavení na běhání

Jak vybrat boty na běhání do lesa?

Redakce

Redakce

30. 5. 2022

Běhání v lese může mít pozitivní vliv nejen na vaši fyzičku, ale také na psychickou kondici, na kterou pobyt v přírodě působí kladně. Abyste se však cítili komfortně, musíte zvolit vhodné běžecké boty.

Jaký zvolit typ běžeckých bot do lesa?

Ještě než se zaměříte na konkrétní běžecké boty, zamyslete se nad tím, kde budete nejčastěji běhat. Povrch totiž hraje podstatnou roli. V tomto ohledu máte dvě, respektive tři možnosti, jakou obuv si pořídit. Možná vás překvapí, že pro běhání v lese se mohou hodit všechny tyto varianty. Pořídit si je můžete v různých specializovaných obchodech jako např. Top4running.cz (levněji), nicméně důležitější je, jaké běžecké boty nakonec zvolit s ohledem na povrch, po němž budete běhat.  

Běžecké boty pro zpevněné povrchy

Silniční boty neboli silničky mají obvykle hladkou podrážku a bývají pohodlné, neboť efektivně tlumí nárazy. Hodí se přitom na všechny druhy zpevněných povrchů. Pokud se tedy chystáte běhat po chodnících, silnicích, betonu, polních nebo štěrkových cestách, jedná se o vhodné řešení. Navíc je lze použít i na lesních cestách, ale především těch zpevněných. V náročnějším terénu nicméně nemají takový záběr a bývají i měně stabilní a odolné. Občasný běh mimo zpevněný povrch ale snesou.

Obuv vhodná do terénu

Trailové boty neboli trailovky či krosovky mají členitou podrážku a jejich špunty bývají vyšší. Navíc disponují pevnějším svrškem z odolnějších materiálů, jsou stabilnější a tlumení bývá efektivnější než u bot na pevné povrchy. Hodit se mohou mimo zpevněný terén, a to i v bahně či na sněhu. Proto si je můžete obout i na náročnějších lesních cestách či mimo lesní cesty. Pokud byste si je však vzali na silnici, musíte počítat s tím, že budou příliš tvrdé a špunty se také mohou rychle poničit.

Univerzální běžecké obuv

Univerzální běžecká obuv je vhodná jak na silnici, tak do terénu, neboť kombinuje vlastnosti silničních i trailových bot, a to často velmi dobře. Vyznačují se špunty, jež ovšem nejsou příliš vysoké. Hodí se pro běhání po asfaltu, ale také polních a lesních cestách, a to i v náročnějších podmínkách. Musíte ovšem počítat s tím, že nejsou tak pohodlné a lehké jako silničky ani tak přilnavé a stabilní jako trailovky. Pokud se však na vaší trase často střídá povrch, tyto běžecké boty jsou ideálním řešením.

Běžecké boty do lesa

Zdroj: Pexels

Na co se zaměřit při výběru bot na běhání do lesa? 

Při výběru bot na běhání v lese samozřejmě nestačí zvolit jen vhodný typ, ale musíte se zaměřit také na další parametry. Předně musíte vybrat vhodnou velikost, ale to není jediný důležitý faktor.

  • Velikost běžecké obuvi by se měla lišit od velikosti bot pro běžné nošení. Říká se, že boty na běh mají být o půl čísla až celé číslo větší než velikost chodidla. Nikdy nesmí tlačit a před palcem je vhodné mít cca půl centimetru volného místa, a to už kvůli skutečnosti, že chodidlo může při náročné fyzické aktivitě otékat. Neměly by se však ani zouvat.
  • Mezi důležité vlastnosti patří i kategorie tlumení nárazů. Ty se mohou lišit už s ohledem na typ obuvi (viz výše), nicméně jednotlivé boty mohou mít nízké, střední a vysoké tlumení. Vysoká míra tlumení se hodí těžším běžcům při běhu na delší vzdálenosti, a to v náročnějším, tedy i lesním terénu, neboť může rovněž v takových podmínkách zajistit příjemnější běh.   
  • Zaměřit se můžete i na speciální vlastnosti. Při běhu v lese se mohou hodit nepromokavé boty (např. s Gore-Tex membránou). Pro horké letní měsíce na druhou stranu nemusí být díky horší prodyšnosti příliš vhodné. Každopádně se lze zaměřit i na obuv s reflexními prvky, které se hodí pro běhání za tmy či zhoršených světelných podmínek.
Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak vybrat boty na běhání do lesa?