Menu
oBěhání.cz
Vybavení na běhání

Jak vybrat kopačky, které vám budou opravdu sedět? Zvažte povrch, cenu i pohodlí

Komerční sdělení

Komerční sdělení

22. 12. 2020

Chcete podávat na hřišti ty nejlepší výkony a cítit se přitom co nejlépe? Pak si dejte záležet na výběru kopaček. K těm správným botám vás dostane pár jednoduchých kroků.

1. Povrch, na kterém budete nejčastěji hrát

Druhy kopaček se dělí podle typu povrchu, pro který jsou určené. Dobře zvolené kopačky tak perfektně přilnou k danému terénu a mohou slíbit skvělý odpich i stabilitu. Naopak při nevhodném výběru si můžete způsobit nepohodlí při hře, špatný výkon nebo dokonce zranění.

Druhy kopaček podle terénu

Lisové kopačky

Mezi nejčastěji využívané kopačky patří tzv. lisovky opatřené lisovanými umělohmotnými špunty. Zahrajete si s nimi jak na trávě, tak i na měkčím povrchu nebo na hřišti s umělou trávou. Zvládnou i mírné mokro po dešti.

Kolíkové kopačky

Kolíky jsou vhodné pro měkké povrchy a to především na mokrou trávu a bahno. Šroubovací kolíky je možné u většiny kopaček měnit, a to jak za plastové, tak i kovové.

Turfové kopačky

Turfy mají podrážku plnou členitých vzorů, které jsou ideální pro udržení stability na tvrdém povrchu a umělé trávě. Některé typy bez obav zvládnou i zledovatělý povrch.

Sálové kopačky

Sálovky jsou určené pro hru uvnitř budov, případně pro zápas na silničním povrchu. Jejich hladká podrážka krásně přiléhá na parkety i pogumovanou podlahu, neklouže a nezanechává po sobě žádné stopy. Pokud si chcete dopřát ty nejlepší sálové kopačky, hledejte ty, které mají speciálně vykrojenou podešev. Díky ní totiž získáte lepší cit v chodidle.

2. Materiál, který vám bude nejvíce příjemný

Funkčnost i pohodlí závisí rovněž na zvoleném materiálu, který přichází do přímého kontaktu s míčem. Proto by měla bota být vyrobená z lehkého, měkkého a zároveň velmi odolného materiálu.

Kůže

Nejobvyklejším materiálem je kůže, která se velmi rychle prošlápne, je příjemná na nošení, perfektně chrání chodidlo, je prodyšná a dobře se přizpůsobuje noze i povrchu míče. Navíc vám vydrží dlouhé roky. Nevýhodou je, že kopačky z kůže mají tendenci se časem rozpínat, vsakovat vodu a těžknout.

Syntetika

Velké množství kopaček se vyrábí ze syntetických látek, které dokážou svými vlastnostmi skvěle nahradit kůži. Podle svých potřeb si můžete vybrat boty lehké, těžší, tenké, tlusté či různě barevné. Ačkoliv se syntetika hůře přizpůsobuje noze, kopačky jsou odolné, nepromokavé, cenově velmi dobře dostupné a snadno se udržují v čistotě. Z tohoto důvodu po syntetických kopačkách nejčastěji sahají rekreační fotbalisté, pro které jsou kožené kopačky zbytečně nákladné.

Pletenina

V poslední době své místo na trhu dobývají pletené kopačky vyrobené technikou 3D pletení. Jsou bezešvé, měkké, flexibilní a lehké. Nevýhodou těchto kopaček je vysoká savost vody a kratší životnost.

Guma s textilií

Gumotextilní kopačky patřily mezi klasiky Československa. Seženete je ale i v dnešní době, a to za velmi lidové ceny. Kopačky z gumy a textilu velmi rychle usychají a jsou ideální pro rekreační fotbalisty, které se pohybují především na trávě nebo na štěrku.

Velikost, která sedne

Před samotným výběrem kopaček si nejprve změřte délku svého chodidla s navlečenými ponožkami nebo stulpnami, a to nejlépe ve večerních hodinách, kdy jsou nohy lehce oteklé. Kopačky je i přesto vhodné před nákupem vyzkoušet. Myslete na to, že kopačky by měly padnout přesně a nikde by vás neměly tlačit. Máte širší chodidla? Dejte přednost koženým kopačkám, které mají tendenci se roztáhnout a noze se přizpůsobit. Jestliže patříte mezi majitele úzkých chodidel, budou pro vás ideální kopačky ze syntetiky, případně pleteniny.

Cena kopaček

Při rozhodování hraje roli také cena. Myslete na to, že vyšší cena automaticky nemusí znamenat vyšší kvalitu a naopak. Hledáte-li kvalitní kopačky za nižší cenu, investujte do syntetických kopaček od 1000 Kč do 2000 Kč. V cenové relaci od 2000 Kč do 3500 Kč však již budete mít k dispozici mnohem širší výběr kopaček. Více než 3500 Kč dáte většinou za kopačky vhodné pro profesionální hráče, které potřebují vynikající výkon a hledají nejnovější technologie pro lepší odolnost, rychlost, přesnost a pohodlí.

Nezapomeňte ani na rukavice

Nezbytnou součástí každé fotbalové výbavy jsou brankářské rukavice chránící ruce před zraněním. Při jejich výběru sledujte především velikost rukavic, typ a ochranné prvky. Abyste si zaručeně vybrali tu správnou velikost, změřte si nejprve šířku své dlaně bez palce a hodnotu porovnejte s tabulkou výrobce rukavic nebo konkrétního e-shopu.

Druh rukavic by měl záviset na počasí i povrchu, na kterém budete nejčastěji chytat. Do sucha jsou vhodné brankářské rukavice bu1 z latexové pěny, za mokra se vám osvědčí měkčí rukavice s otevřenějšími póry. Vhodně vybrané brankářské rukavice krásně přilnou na ruce, ochrání vás před prudkými nárazy míče a vydrží dlouho jako nové.

Z ochranných prvků hledejte tlumící materiály v oblasti dlaní a zápěstí, které vám usnadní chytání i držení míče. U rukavic oceníte i zvýšenou odolnost proti oděru, kterou zajistí latexová vrstva, a rovněž ochranu prstů.

 

Přejeme vám šťastný výběr kopaček i brankářských rukavic a mnoho vyhraných zápasů!

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Jak vybrat kopačky, které vám budou opravdu sedět? Zvažte povrch, cenu i pohodlí