Menu
oBěhání.cz
Vybavení na běhání

Jak vybrat kopačky pro začínajícího i profesionálního fotbalistu?

Vyznat se v široké nabídce modelů od různých výrobců není vždy snadné. Kromě toho, že musí skvěle sedět, totiž existují i další vlastnosti, které je při nákupu kopaček potřeba vzít v potaz. Jaké typy kopaček existují a na jaké aspekty se při jejich výběru zaměřit?

Klíčová je správná velikost

Pro zajištění maximálního komfortu při hře je nejdůležitější zvolit správnou velikost. Kopačky určitě nesmí tlačit, na druhou stranu by neměly být příliš volné. Ideální je vydat se do kamenné prodejny a několik modelů si vyzkoušet.

Při nákupu kopaček přes internet doporučujeme změřit chodidlo s pomocí papíru, pravítka a tužky. Jednoduše si oblečeme ponožky, ve kterých budeme hrát, postavíme se na čistý papír a chodidlo obkreslíme. Následně změříme dva nejvzdálenější body, obvykle tedy vzdálenost mezi palcem a středem paty. K naměřenému číslu přičteme ještě cca 5 milimetrů. Poté si v tabulce velikostí vyhledáme naše číslo a máme hotovo.

Terén, na kterém hrajeme

Neméně důležitým aspektem je i povrch, na kterém budeme hrát nejčastěji. Do měkké trávy se hodí kopačky s kovovými kolíky, které zajistí dobrou oporu a záběr. Doporučit lze například kopačky Nike Mercurial pro přírodní povrchy – profesionálům model Nike Mercurial Superfly 8 Elite SG-Pro Anti Clog, příležitostným fotbalistům zase model Nike Mercurial Superfly 8 Academy SG-Pro AC.

Pro umělé povrchy jsou vhodné kopačky s větším množstvím drobnějších špuntů, díky kterým podrážka lépe přilne k povrchu a zaručí tak dostatečnou stabilitu. Profesionální, poloprofesionální i amatérští fotbalisté si jistě vyberou z široké nabídky turfových kopaček Adidas Predator, které jsou dostupné v celé škále různých provedení. Profesionálům bude vyhovovat model Adidas Predator Freak.1 L AG, ostatním zase cenově dostupný model Adidas Predator Freak.3 L TF.

Kůže, nebo syntetika?

Mezi důležitá kritéria pro výběr kopaček patří i materiál. V zásadě existují dvě možnosti – kůže a syntetika – přičemž obě mají svá pro a proti.

Kožené kopačky vynikají svou dlouhou životností, prodyšností a především tvarovatelností, díky které zajistí maximální pohodlí. Nejčastěji se používá kůže telecí, klokaní či kozí. Kožené kopačky nejsou vhodné na mokrý terén a vyžadují o něco náročnější péči.

Výhodou syntetických kopaček je zase jejich lehkost, voděodolnost a často i lepší cenová dostupnost. Jsou k dispozici v mnoha různých provedeních a jejich údržba je velmi snadná. Na druhou stranu bývají označovány za méně pohodlné než kopačky z kůže a jejich prošlápnutí trvá delší dobu.

Jakou značku? Vsaďte na Adidas či Nike

Značka a modelová řada kopaček je rovněž kritériem, které není radno podceňovat. V tomto případě rozhodují především individuální potřeby a požadavky a je tedy na každém, kterému výrobci dá přednost.

Nicméně těm, kteří v této oblasti tápou, doporučujeme zvážit kopačky značek Adidas či Nike, které se pravidelně umisťují v žebříčcích TOP kopaček. Skvělé nezávislé recenze si získaly především již zmíněné řady Nike Mercurial a Adidas Predator, jež nabízejí modely vhodné jak pro profesionální fotbalisty, tak pro začátečníky a středně pokročilé.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak vybrat kopačky pro začínajícího i profesionálního fotbalistu?