Menu
oBěhání.cz
Vybavení na běhání

Jak vybrat ponožky na běhání?

Běhání je vášeň, mnozí z nás si nedovedou představit, že by se jeden nebo víc dní bez sportu měli obejít. Abyste si běh nejen užili, ale mohli i podávat výkony, jaké očekáváte, potřebujete to pravé vybavení a oblečení. Jaké se nejvíc podceňuje? Ponožky!

Bez běžeckých ponožek se neobejdete

Když se člověk rozhodne běhat, vyrazí většinou do obchodu pro běžecké boty, ze skříně vytáhne tepláky, tričko a bundu jako běžecké oblečení. Ponožky nijak neřešíme, přitom patří do základní běžecké výbavy. Spolu s běžeckými vložkami do bot jsou spojnicí mezi chodidlem a botou samotnou, jen správná kombinace zabrání mnoha nepříjemnostem, a navíc se postará o vaše pohodlí při běhu.

Ponožky na běhání

Jak by ponožky na běhání měly vypadat?

Máte za to, že stačí ze zásuvky vytáhnout jakékoli ponožky, obléct si je, a můžete vyrazit? Velký omyl, běžecké ponožky se od těch klasických v mnohém liší. Jaké by měly mít vlastnosti?

  • Ponožky na běh musí perfektně přilnout k noze, jinak se ponožka může po pokožce různě posouvat a rolovat, snadno dojde ke vzniku otlaků a puchýřů. Abyste se tomu vyhnuli, je třeba správně vybrat velikost ponožky, podcenit nesmíte ani její elasticitu. Díky ní se snadno přizpůsobí vaší noze.
  • Ponožka nesmí klouzat po noze, zároveň je ale důležitá i přilnavost a protiskluz mezi ponožkou a vložkou v botě.
  • Běžecké ponožky by také měly být bezešvé, případně mít švy tam, kde nedochází ke kontaktu nohy s botou.
  • Zásadní je i místo na prsty, které při běhu potřebují dostatek prostoru.
  • Ponožka by měla být z materiálu, který od nohy odvede vlhkost. Chodidla se při běhu potí víc než běžně, snadno by tak mohlo dojít k zapaření, vzniku puchýřů nebo plísně na nohou.
  • Důležitá je i termoregulační funkce ponožek. Někdy potřebujeme u nohou udržet víc tepla, jindy naopak nohy dobře odvětrat.
  • Oceníte u nich antibakteriální úpravu, která zabrání množení mikrooragnismů a bakterií.
  • Běžecké ponožky by také měly být zesílené na nejvíce namáhaných místech jako je pata, nárt nebo špička.
  • Podle vlastních preferencí i vašich potřeb si vyberte mezi kotníkovými a vyššími ponožkami.

Náš tip na závěr: Nevíte, kde ponožky na běhání vybrat? Zkuste ponožky MOIRA.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak vybrat ponožky na běhání?