Běhání je oblíbeným sportem nemalého množství lidí. Není divu, že se těší takové oblibě, je totiž zdraví prospěšné, cenově dostupné, a navíc ho můžete provozovat prakticky kdekoliv. Běhání je skvělý relax pro tělo i duši, a když překonáte prvních pár obtížných týdnů, jistě mu časem propadnete i vy. Pravidelný běh se dokonce považuje za nejlepší aktivitu na hubnutí a posílení imunity srdce.
Opatřete si kvalitní běžeckou obuv
Kvalitní obuv je základem všeho. Při výběru přihlížejte k tomu, jakým terénem budete nejčastěji běhat a zvolte tu nejpohodlnější obuv dle svého vkusu. S nákupem obuvi si můžete dopřát i nový běžecký outfit. Nejeden sportovec tvrdí, že v novém oblečení se cvičí daleko lépe a s větším nadšením. Takže pokud se ke svému prvnímu výběhu stále nemůžete odhodlat, vyzkoušejte tento trik.
Ve vašem sportovním šatníku by neměly chybět běžecké legíny, kraťasy a tepláky. Dále běžecká trička, tílka a svrchní mikiny či bundy. V chladnějším počasí je lepší volit techniku vrstvení, kdy si na sebe obléknete více tenkých vrstev. Při nákupu obuvi, a především oblečení do chladnějšího počasí, se vyplatí příliš nešetřit, jelikož cena bude přímo úměrná kvalitě. S kvalitní bundou a botami vás nepříznivé počasí nezastaví. Pokud máte obavu, že by vám nákup kvalitní běžecké výbavy zruinoval rodinný rozpočet, spotřebitelský úvěr za vás problém vyřeší.
Nastavte si cíl a plán
Když začínáte běhat, je dobré mít motivaci. Pro začátek si stanovte cíl, že chcete například uběhnout 5, 10 nebo 15 km. Ovšem pozor, aby vaše cíle byly realistické. Po dosáhnutí první mety si nastavíte laťku zase o něco výš. Dobré je mít sestavený i běžecký plán, který zajistí pravidelnost vašich tréninků. Pokud jste naprostý začátečník, bude vám zpočátku stačit běhat dvakrát týdně, při pravidelném tréninku můžete běhat třikrát do týdne.
Poslouchejte své tělo
Jste-li úplný začátečník, je dobré v prvních týdnech zvolit místo běhu rychlou chůzi. Postupně můžete přejít na tzv. indiánský běh, jehož princip spočívá ve střídání intervalů chůze a běhu. První tréninky může být interval běhu kratší než interval chůze. Až se budete cítit dostatečně připraveni, zkuste interval běhu prodloužit.
I když budete schopni uběhnout trasu bez velkých přestávek, nezapomínejte poslouchat své tělo. Jsou dny, kdy se vám poběží bez obtíží, nicméně nastanou i dny, kdy budete mít pocit, že jste se ocitli opět na začátku. Nevzdávejte to, je to naprosto běžný proces. Povzbuďte se vzpomínkou na pocit úspěchu a spokojenosti, který vás čeká po splněném tréninku.
Začít běhat je pro mnohé velká výzva a dlouhodobý závazek. Málokdo ho ale promění ve skutečnost. Je potřeba trpělivost, silná vůle a někdy i trocha sebezapření. Ale hlavně je nutné opravdu začít. Takže si najděte příjemnou trasu v lese, parku nebo třeba v uličkách vašeho města, nazujte tenisky a běžte si vychutnat svůj první trénink.