Menu
oBěhání.cz
Kde běhat

Kde běhat v Praze. 9 míst na čerstvém vzduchu i s kopci

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

17. 11. 2016

Pokud se rozhodujete, kde běhat v Praze, vybírat můžete podle terénu, frekventovanosti nebo délky trasy. Při běhání v hlavním městě narazíte na některých místech na spousty spoluběžců,  na jiných budete v určitou denní dobu jen sami se sebou, případně obyvateli lesní říše.

Výhodou je, že na většině míst v centru města, ani v parcích, nepotřebujete večer čelovku. Praha nabízí tvrdý i měkký povrch, a pár skvělých kopců.

Kde běhat v Praze

Vybrali jsme pro vás devět oblíbených běžeckých tras. Některé jsou klasické, jiné méně známé. Využijte terénu hlavního města pro vaše tréninky.

Kačerov – Vyšehrad (délka trasy 9 km)

Start je kousek od stanice metra Kačerov – pokud půjdete z metra směrem Sídliště Lhotka, po cca 150 metrech narazíte na vjezd do zalesněné cyklostezky na Braník. Odtud poběžíte přes usedlost Chateau St. Havel, kde s trochou štěstí narazíte na svatbu, kolem pravého břehu Vltavy. V létě je po cestě díky stromům příjemný stín. Vyběhnete v Podolí u Žlutých lázní a poběžíte kolem Železničního mostu, odkud už uvidíte hradby.

Tady stačí přeběhnout silnici a těšit se na výběh schodů k Vyšehradu. Nahoře si můžete dát lehký workout s výhledem na Prahu, nebo skočit na jedno do restaurace, která se jmenuje jako město Letních olympijských her 2016.

terén: asfalt, místy lesní cesty a štěrk

Pražské mosty (délka trasy 3 km a více)

Jedna z nejoblíbenějších výzev běžců v hlavním městě. Odpověď na otázku, kde běhat v Praze, když už jste všechno vyzkoušeli. Železniční, Mánesův, Štefánikův, Hlávkův, Čechův, Barrandovský, a samozřejmě Karlův.

Přes Vltavu, Berounku, nebo Botič, v Praze napočítáte přes 30 mostů a lávek. Takže, proč je neproběhnout? V únoru se dokonce koná charitativní Běh přes pražské říční mosty, kde jich proběhnete minimálně dvacet, ve společnosti dalších běžeckých nadšenců.

terén: vše možné, kostky, prkna, asfalt

Ladronka (délka trasy 3 km a více)

Pokud bydlíte na Praze 5 nebo 9, Ladronka je ideální pro každodenní ranní nebo večerní běhání. Jeden okruh vás hezky rozproudí, dva nebo tři svižně už platí za právoplatný běžecký trénink. A nemusíte se bát, že se budete srážet s bruslaři – pro ty je určená cyklostezka, která vede souběžně se stezkou pro chodce a běžce.

terén: asfalt, štěrk

Běhat ráno nebo večer. Najděte svoji ideální dobu tréninku

Z Kinského zahrady na Petřín (na Ladronku a Letnou, délka trasy 2 km – 7 km)

Náročný terén, ideální pro zvyšování výkonosti, pokud jste středně pokročilý běžec. Pokud není zrovna víkend dopoledne, bude tu více stromů, než lidí. Výhled taky stojí za to, pokud milujete přírodu, ale chcete zůstat v centru města. Hydratace zdarma v podobě studánky Petřínka. Trénink můžete protáhnout na Letnou nebo na Ladronku.

terén: kostky, asfalt

Rudolfinum – Troja (délka trasy 10 km)

Cyklistická trasa, skvělá pro pohodový běh s mírným profilem. Z Rudolfina poběžíte na Florenc, a potom z Palmovky obloukem podél Vltavy až do Troje. Tady už narazíte na více zeleně a stromů. Z Troje můžete přeběhnout přes tzv. houpací most na lehký workout do Stromovky.

Pokud máte větší ambice a chcete vypadnout z Prahy, pokračujte po cyklostezce do Zámků. Po cestě se můžete kochat skalními masivy a naběhnout hezkých 14km. To znamená, s cestou zpět už je to skoro třicítka.

terén: kostky, asfalt, hlína, štěrk

Prokopské údolí (délka trasy 7 km a více)

Jedinou vadou na kráse v této pražské oáze je víkendová obsazenost. Ale ve všední dny, zvlášť pokud vám vaše pracovní doba umožní běhat ráno, je to ráj pro vaše oči i nohy. Běží se po lesních cestách a částečně po asfaltu. Vnější okruh má 7,3km.

Můžete běžet i lesem a vyběhnout si jediný, zato výživný kopec. Kratší trasa (4km) vede celá po měkkém povrchu a nabízí super výhledy na sídliště. Navíc je, díky terénu, vhodná i pro výběhy se psem. Prokopské údolí má, stejně jako Krčák, neomezené možnosti, protože můžete trénink vždy zkrátit nebo prodloužit ztracením se uvnitř spletitých lesních pěšinek, a zase se vrátit na okruh. Nejlépe se sem dostanete ze Stodůlek nebo Nových Butovic.

terén: nezpevněné lesní cesty, asfalt

Jak běhat se psem. Začínáme s canicrossem

Stromovka (délka trasy 5 km a více)

Je evergreenem pražských běžců. V lesoparku vládne klidná atmosféra a potkáte tady spousty kolegů v pohybu. Trénovat sem chodí i experti z Running Mallu. Vnější okruh má 5km, ale křížem krážem si můžete sami určit délku svojí trasy. Prostředí lesoparku nabízí travnatá místa k rozcvičení nebo i k náročnějšímu skupinovému workoutu. Začít můžete z Výtoně nebo z Výstaviště.

Po setmění je Stromovka osvětlená, což přináší výhodu hlavně za zimních večerů. O víkendech počítejte s velkým množstvím lidí, bruslařů a kočárků.

terén: asfalt

Krčský les (délka trasy 6 km a více)

Správně je to Kunratický les, místní mu ale neřeknou jinak než Krčák. Tady se nikdy nebudete nudit, protože můžete trénovat kopečky, intervaly na měkkém a ještě u toho být v klidu a tichu přírody. Nejlépe se do lesa dostanete ze stanic metra Roztyly nebo Chodov, alternativně z metra Kačerov, pokud se vydáte směrem Sídliště Lhotka a po levé straně odbočíte u restaurace U Labutě.

Po obvodu lesa můžete uběhnout parádních 8km (po modré a žluté turistické značce), nebo se vydat prozkoumat (po zelené) vnitřek lesa.

terén: zvlněný nezpevněný terén, lesní cesty, stezky pro vozíčkáře a kočárky

Jak běhat s kočárkem. Bezpečně a pro radost

Schody a pivo na Letné (délka trasy 2,5 km a více)

Kde běhat v Praze, když chcete nenáročný terén nebo pohodový běh s kamarády? Letná je běžecká klasika, která nezklame. Její sílou je výhled na Prahu, blízkost z centra a točené pivo v pivní zahradě. Navíc odtud můžete vyrazit na Hrad anebo trénovat výběhy a seběhy schodů, které vedou k Vltavě – pojmout to můžete i jako intervaly se zátěží. Ti nejšílenější běžci, pracující v kancelářích v centru, tady trénují o obědové pauze.

terén: asfalt

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

Kde běhat v Praze. 9 míst na čerstvém vzduchu i s kopci