Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Kdy začít běhat? Je už v důchodovém věku pozdě?

Běhání patří k vůbec nejpřirozenějším formám pohybu. Sami jste si jistě všimli, jak vysoké popularitě se tento sport těší. Pokud se k všudypřítomným běžcům chcete přidat, možná si kladete otázku, zda již není pozdě. Kdy je ideální doba na to začít s běháním?

Podle ročního období

Zima většinou běžcům příliš nepřeje, mnozí si během chladných měsíců dávají od běhání pauzu, případně se přesunují na běžecké pásy do fitness center. Pokud se chcete věnovat především přirozenějšímu běhání venku, pak bude nejlepší začít na přelomu zimy a jara. První běh absolvujte v době, kdy se denní teploty bezpečně dostávají nad 10 stupňů Celsia.

Díky tomu vás bude čekat velice dlouhá sezóna. Běhat můžete od začátku dubna až do konce října. Postupně budete pracovat na své kondici a technice, abyste v další sezóně mohli meziročně srovnávat svůj progres.

Pro děti je běh zcela přirozený

Malé děti často více běhají, než chodí. Jsou plné energie a běh je jedním ze způsobů, jak ze sebe tuto energii dostat. Rozhodně zde není žádný důvod dětem v běhání bránit. Měli byste jim ale pořídit kvalitní obuv, která zajistí zdravý vývoj chodidla, bude oporou kotníku a sníží riziko různých pádů a karambolů.

S tím, jak dítě roste, můžete mu pomoci pilovat techniku běhu a z nezřízeného „pobíhání“ jej naučit běhu vytrvalostnímu, alternativou může být intervalové běhání, sprinty, nebo třeba zábavný orientační běh.

Během těhotenství běhat nelze

Ženy v životě čeká období, během kterého budou muset s běháním na čas přestat. Jde o těhotenství. Během něj se běh nedoporučuje. Jde o hopsavý pohyb, který sice nemusí miminko ohrozit, ale proč zbytečně riskovat? Z preventivních důvodů se takový sport nedoporučuje. Raději na několik měsíců vyměňte běhání za chůzi, procházky vašemu tělu rovněž prospějí.

Ani po porodu nemůžete hned nazout tenisky, tělo potřebuje několik týdnů na regeneraci. I poté s běháním začněte jen velice pozvolna. Nějakou dobu potrvá, než se tělo dostane do původní kondice. Nově vás mohou překvapit potíže s únikem moči během běhu. Ty ale mohou postupně odeznít. Do té doby pro svůj vnitřní klid raději vsaďte na dámské inkontinenční kalhotky. Rozhodně nejde o důvod přestat se sportem jednou pro vždy.

V žádném věku není pozdě

Řadíte se už mezi seniory a říkáte si, že běhání je pouze pro mladé? Pokud nemáte potíže s kyčlemi či koleny, nemůže vás nic zabrzdit. Pořiďte si kvalitní obuv, funkční oblečení a vyběhněte! Nemusíte zrovna překonávat světové rekordy. Běhejte na zpevněném rovném podkladu a postupně pracujte na svých výkonech. Běžci senioři rozhodně nejsou ani u nás výjimkou. Uděláte mnoho pro své zdraví i psychickou pohodu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kdy začít běhat? Je už v důchodovém věku pozdě?